Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Dünya Haberleri
12.03.2011 22:00

Korkulan Oldu: Fukuşima Santralı Patladı

Korkulan Oldu: Fukuşima Santralı Patladı
Japonya'da, Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinden gelen patlama sesinin ardından dumanların yükseldiği bildirildi.

Japonya'da, Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinden gelen patlama sesinin ardından dumanların yükseldiği bildirildi.

1:31 - Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu 'acil' bilgi bekliyor

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK), dün şiddetli deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya'da Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinde patlama meydana geldiğine ilişkin basın yayın organlarından öğrendikleri haberlerin ardından, Japon yetkililerden acil bilgi istediklerini bildirdi.

Merkezi Viyana'da bulunan UAEK'nın yetkilisi, "Meydanın haberlerinden bilgimiz var ve acil olarak daha başka bilgi bekliyoruz" dedi. Japon Jiji haber ajansı, başkent Tokyo'ya 240 kilometre uzaklıktaki 40 yıllık nükleer elektrik santralinin Daiçi 1 reaktöründe patlama olduğunu duyurmuştu.

11:25 - Fukuşima'ya süper itfaiyeciler gönderildi

Japon hükümeti, Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinde meydana gelen patlamanın ardından santrale 'süper itfaiyecilerin' gönderildiğini duyurdu. Kyodo ajansındaki haberde ise, santraldeki radyoaktivite oranının bir saatte bir yıllık seviyenin eşiğine geldiği bildirildi.

10:56 - Fukuşima nükleer santrali patladı

Japonya'da, Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinden gelen patlama sesinin ardından dumanların yükseldiği bildirildi. Japonya'nın Fukushima nükleer santralinde patlama meydana geldiği bildirilirken, olay sonucu 4 kişinin yaralandığı belirtildi.

Tokyo Electric Power Şti'ten yapılan açıklamada, şirkete ait Fukushima 1 nolu nükleer santralde patlama meydana geldiği aktarıldı. Kyoto Haber Ajansı'dna yer alan habere göre, şirket yetkilileri olay sonucu 4 kişinin yaralandığı aktardı.

NHK televizyonu, yaralanmaların tavanın çökmesi sonucu meydana geldiğini duyurdu.

Japonya nükleer güvenlik komisyonundan Ryohei Şiomi, yetkililerin depremden etkilenen Fukuşima Dai-ichi nükleer santralinde erime olup olmadığını kontrol ettiğini söyledi. Şiomi, nükleer santralde erime olsa bile, bunun 10 kilometre yarıçapı içindeki insanları etkilemeyeceğini, bölgede yaşayan 51 bin kişinin çoğunun tahliye edildiğini ifade etti.

Fukuşima Dai-ichi nükleer santralinin soğutma sistemi dünkü çok şiddetli depremden sonra bozulmuştu.

09:30 - ABD, Japonya'ya nükleer soğutucu göndermiş

ABD ordusunun, depremden hasar gören Japon nükleer santraline soğutucu göndermediği bildirildi. ABD'li bir yetkili Japonya'nın bu yönde bir talepte bulunduğunu, ancak sonra tek başına konunun üstesinden geldiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ise daha önce yaptığı açıklamada, bir nükleer santrale soğutucu malzeme gönderdiklerini ifade etmişti.

09-30 - Japonya'daki depremde ölü ve kayıp sayısı bin 200'ün üzerinde

Japonya'da dün meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami sonucu ölü ve kayıp sayısının toplam bin 200'ün üzerinde olduğu bildirildi. Kyodo Haber Ajansı, resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde, resmi rakamlara göre ölü sayısının 433'e çıktığını belirterek, rakamın binin üzerine çıkabileceğini kaydetti. Bu arada yerel makamlar da 784 kişinin de kayıp olduğunu aktardı.

10:49 - Japonya'da nükleer santralde patlama: Tavan çökmesi sonucu 4 yaralı

Japonya'nın Fukushima nükleer santralinde patlama meydana geldiği bildirilirken, olay sonucu 4 kişinin yaralandığı belirtildi. NHK televizyonu, yaralanmaların tavanın çökmesi sonucu meydana geldiğini duyurdu.

Tokyo Electric Power Şti'ten yapılan açıklamada, şirkete ait Fukushima 1 nolu nükleer santralde patlama meydana geldiği aktarıldı. Kyoto Haber Ajansı'dna yer alan habere göre, şirket yetkilileri olay sonucu 4 kişinin yaralandığı aktardı.

NHK televizyonu ise yaralanmaların tavanın çökmesi sonucu meydana geldiğini duyurdu.

Japon televizyonlarında yer alan görüntülerde ise nükleer santralde patlama anı ve olay sonrası beyaz dumanın çıktığı görülüyor.

10:55 - Fukushima nükleer santralinde sızıntı tespit edildi

Japonya'da depremden zarar gören Fukushima nükleer santralinde meydana gelen patlama sonucu, reaktör çevresinde sızıntı tespit edildiği bildirildi.

Japonya Nükleer ve Sanayi Güvenliği ajansı, Fukushima nükleer santralinde meydana gelen patlama sonucu reaktör çevresinde radyoaktif maddeler tespit edildiğini açıkladı.

Japonya'da, Fukuşima 1 nolu nükleer elektrik santralinden gelen patlama sesinin ardından dumanların yükseldiği bildirildi.

Saat: 20:52- DSÖ: Radyasyon sızıntısının halk sağlığını tehdit etme ihtimali çok düşük
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Japonya'da dünkü depremde hasar gören nükleer santraldeki radyasyon sızıntısının halk sağlığını tehdit etme riskinin ''oldukça düşük'' olduğunu bildirdi.

DSÖ sözcüsü Gregory Hartl, tesisten sızan radyasyonun miktarının çok az olduğunu ve şu anda halk sağlığını tehdit etme olasılığının çok düşük olduğunu belirtti.

Hartl, buna karşın talep gelmesi halinde tıbbi uzmanların yardıma hazır olduğunu söyledi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'ya 240 kilometre uzaklıktaki Fukuşima nükleer elektrik santralinde meydana gelen patlamanın ardından radyasyon sızıntısı olmuş, yetkililer, çevre halkın radyasyona maruz kalmaması için iyot tabletleri dağıtılacağını açıklamıştı.

Öte yandan resmi rakamlara göre 8,9 büyüklüğündeki deprem ve tsunami felaketinde ölenlerin sayısı 686'ya yükseldi.

Hükümet sözcüsü, ölü sayısının 686 olduğunu, ancak bu rakamın bini bulabileceğini söyledi.

Resmi rakamlar, 642 kişinin kayıp olduğunu, 1426 kişinin de yaralandığını gösterirken, gerçek sayının bunun çok üstünde olduğu tahmin ediliyor.

Saat: 18:41- Japonya, tusunamide mahsur kalanları kurtarmaya odaklandı
Tarihinin en büyük depremini yaşayan Japonya, ülkenin kuzeydoğusunu vuran 10 metrelik dev dalgalarda mahsur kalanları kurtarmaya çalışıyor.

Depremin ardından uçak seferlerine kapanan Tokyo'daki Narita havalimanı bugün açıldı. Havaalanında olağanüstü bir durum göze çarpmıyor. Depremden etkilenmiş olacak, havaalanının tavanındaki bazı bölmelerinde su sızıntısı vardı. Depremden dolayı trenler çalışmazken, karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Narita havaalanında şehir merkezine doğru uzun araç kuyrukları görülüyor. Havaalanında ülkelerine dönmek isteyen yolcular bekliyor. İptal edilen seferlerden dolayı havaalanında geceleyen gazeteci ve yolcular göze çarpıyor. Burada, televizyonlardan verilen deprem ile ilgili gelişmeler takip ediyor.

BAŞKENTTE SOKAKLAR SESSİZ

32 milyonluk Tokyo'da da sokakların sessizliği göze çarpıyor. Halk deprem gecesi artçılardan dolayı uyku uyumamış. Tokyo'da deprem günü 80 bine yakın kişinin evlerine gidemediği ve geceyi işyerlerinde geçirdikleri kaydedildi. Halka enerji kullanımı konusunda tasarruflu olmaları çağrısı yapılıyor. Cep telefonlarını düşürmek çokça mümkün olmuyor. Halk, internete girerek iletişimi sağlıyor.

TÜRKLERİN DURUMU İYİ

Edindiğimiz bilgilere göre, depremde ölen ya da yaralanan Türk vatandaşı yok. Bu ülkedeki Türk okulları da depremden etkilenmemiş. Deprem bölgesinden okuyan Türk öğrencilerin de durumları iyi. Türkiye adına şimdilik kötü bir haber yok Japonya'da.

Resmi rakamlara göre ölü sayısı 700, kayıp sayısı ise 900 . Ancak devlet televizyonu NHK, liman kenti Minamisanriku'da tsunaminin ardından yaklaşık 10 bin kişiden haber alınamadığını duyurdu. Başbakan Naoto Kan, şu ana kadar 3 bin kişinin kurtarıldığını ve depremin ardından hayat kurtarmaya hedeflendiklerini söyledi. Depremin ardından oluşan nükleer reaktörlerdeki yangınlar, radyoaktif sızmalara karşı yetkilileri en çok rahatsız eden konuların başında geliyor. Fukushima bölgesindeki nükleer santralde oluşan patlama sonrası çevredeki tahliye alanı 10 kilometreden 20 kilometreye çıkarıldı ve on binlerce kişi tahliye edildi. Depremin vurduğu Sendai'de kurtarılanlar ise otellere sığındı.

OSMAN EROL, TOKYO (CİHAN)

17:30 - Bakan Yıldız: Japonya ile nükleer güç santrali müzakerelerine devam ediyoruz

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye ile Japonya arasındaki nükleer güç santralleri konusundaki müzakerelerin devam ettiğini söyledi.


Partisinin 'Bölge Teşkilat Eğitim Toplantısı'na katılmak üzere Erzurum'a gelen Bakan Yıldız, Erzurum Vali Vekili Ömer Hilmi Yamlı'yı makamında ziyaret etti. Bakan Yıldız, basın mensuplarının bir sorusu üzerine Japonya ve Türkiye arasındaki nükleer güç santralleri ile ilgili müzakare görüşmelerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bakan Yıldız, iki ülke hükümetleri arasında geçen yılın Aralık ayında başlatılan nükleer güç santralleriyle ilgili müzakare görüşmelerinin planlandığı gibi yürütüldüğünü söyledi. Yıldız, "Mart ayının sonuna kadar bu müzakerelerin belli bir seviyeye gelmesi öngürülmüştü. Taraflar birbirine üç aylık süre vermişti. Mart ayının sonuna kadar önemli bir belirlemeyi yapmamız gerekiyor. Bütün bu depremle birlikte hep beraber teknik ekipteki arkadaşlarımızla bu depremin sonuçlarını değerlendirip Sayın Başbakana arz edeceğiz." dedi.


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, Japonya'da meydana gelen depremle ilgili olarak Japon halkına ve hükümetine de geçmiş olsun temennisinde bulundu.

17:24 - Alman hükümetinde nükleer zirve

Almanya'daki nükleer santrallerin faaliyetlerini sürdürmesine karar veren Angela Merkel hükümeti, Japonya'daki sızıntının tehlikeli boyutlara ulaşabileceği endişesinin ardından olağanüstü toplanma kararı aldı. Nükleer santral karşıtı eylemlerin devam ettiği Almanya'da bu yıl üç önemli seçim yapılacak olması, Japonya'daki sızıntıyla da birleşince Merkel hükümeti zor durumda kaldı. Muhalefetteki Sosyal Demokratlar ve Yeşiller, Japonya depreminin ardından Almanya'nın nükleer politikasını değiştirmesini istedi. Yeşiller Parlamento Başkanı Renate Künast, "Bu olay da gösteriyor ki tabiata hükmedemeyiz, tabiat bize hükmeder." dedi.

14:27 - Hükümet Sözcüsü: Nükleer tesis güvenli

Japon hükümet sözcüsü Yukio Edano, ülkede dün meydana gelen şiddetli deprem ve tsunaminin ardından bugün patlama olan nükleer tesisteki reaktörü çevreleyen metal korumanın hasar görmediğini ve tesis çevresinde radyasyon oranında artış tespit edilmediğini söyledi. Edano, tesis çevresindeki radyasyon oranının artmadığı gibi azaldığını belirterek, reaktördeki basınçtaki baskının da gerilediğini kaydetti.

13:08 - Japonya'da nükleer santral çevresindeki tahliye alanı 20 km'ye çıkarıldı

Japonya'nın Fukushima bölgesindeki nükleer santraldeki patlama sonrası çevredeki tahliye alanının 20 kilometreye çıkarıldığı bildirildi. Santralde deprem sonrası meydana gelen hasar sonucu patlama meydana gelirken, tesisten beyaz dumanlar yükseldi. Santralde nükleer sızıntı olduğu ifade edilirken, çevresindeki 10 kilometrelik tahliye alanının 20 kilometreye çıkarıldığı aktarıldı.

11:47 - Japonya hükümet sözcüsü: Nükleer santraldeki patlamanın boyutu hesaplanıyor

Japon Hükümet sözcüsü Yukio Edano, Fukushima nükleer santralinde meydana gelen patlama sonucu, tesisin bir bölümünün zarar gördüğünü bildirdi. Edano, zararın boyutlarını ise henüz bilinmediğini ifade etti. Tokyo Electric Power (TEPCO) şirketi ise santraldeki patlamanın artçı şok sırasında meydana geldiğini duyurdu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler