• »  Özel Okul Destek Sonuçları Açıklandı-Tıkla Öğren
  Özel okullarda eğitim görmek isteyen öğrencilere verilen özel okul teşvik eğitim desteği için başvuru sonuçları açıklandı
  Özel Okul Destek Sonuçları Açıklandı-Tıkla Öğren
 • »  Suriye'den Gelenlerin Kuruduğu Firma Sayısı 10 Bini Aştı!
  Türkiye iş dünyası artık Suriyeli göçmenlere 'kalıcı' gözüyle bakıyor. İş dünyası geçici çözümler önerirken, yeni raporlarda artık Suriyeliler için uzun vadeli politikalar belirlenmesini istiyor
  Suriye'den Gelenlerin Kuruduğu Firma Sayısı 10 Bini Aştı!
 • »  CHP'nin Yardımı PKK'ya mı Gidiyor?
  CHP'li Çanakkale Belediyesi'nde sular durulmuyor. Çanakkale Belediyesi'nin gönderdiği yardımların PKK'ya gittiği iddiası belediye meclisini karıştırdı.
  CHP'nin Yardımı PKK'ya mı Gidiyor?
 • »  AB Çekiliyor, Asya Yerini Alıyor!
  Bu yılın ilk yarısında 6 milyar 327 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi gerçekleşen Türkiye’de, AB ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı, yüzde 70’den yüzde 40.1’e gerilerken, Asya ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı yüzde 12’den yüzde 38.3’e çıkarak 1 milyar 668 milyon dolara ulaştı.
  AB Çekiliyor, Asya Yerini Alıyor!
 • »  DEAŞ Ateş Açtı: 1 Askerimiz Şehit!
  DEAŞ'ın bulunduğu bölgeden Türkiye tarafına ateş açılması sonucu, Kilis sınırında nöbet tutan asker hayatını kaybetti.
  DEAŞ Ateş Açtı: 1 Askerimiz Şehit!
 • »  Yunus Koca'nın Katilleri Yakalandı!
  Diyarbakır'da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren eski AK Parti Diyarbakır Gençlik Kolları Başkanı Koca'nın katil zanlısı oldukları iddiasıyla 2 kişi, olayda kullanılan silahla yakalandı.
  Yunus Koca'nın Katilleri Yakalandı!
 • »  Koza-İpek Gurubuna Parelel Opareayonu!
  Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) finans desteği sağladığı iddiasıyla Koza İpek Holding'in 23 şirketinde arama başlatıldı. Holdingin patronu Akın İpek hakkında gözaltı kararı da bulunuyor. Arama grubun medya organlarını kapsamıyor. Operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. Şirketler için 3 günlük arama kararının olduğu öğrenildi.
  Koza-İpek Gurubuna Parelel Opareayonu!
 • »  Kevin Grosskreutz Galatasaray'da
  Sarı-kırmızılı kulüp, Borussia Dortmund'tan transfer ettiği Alman futbolcu ile 3 yıllık anlaşmaya vardığını açıkladı
  Kevin Grosskreutz Galatasaray'da
 • »  ABD Afganistan'a Nükleer Bomba Atmayı Düşünmüş!
  ABD'nin İkiz Kuleler'e düzenlenen saldırı sonrası Afganistan'a nükleer bomba atmayı gündeme aldığı öne sürüldü
  ABD Afganistan'a Nükleer Bomba Atmayı Düşünmüş!
 • »  3 Yabancı Gazeteci Teröre Yardımdan Tutuklandı
  Diyarbakır'da, vatandaşların ihbarı üzerine gözaltına alınan yabancı uyruklu 3 gazeteci, mahkemece "Silahlı örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçundan tutuklandı.
  3 Yabancı Gazeteci Teröre Yardımdan Tutuklandı
Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Eğitim Haberleri
07.04.2012 07:24

Ana Okulları Kalkıyor mu?

Ana Okulları Kalkıyor mu?
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kanal D’de ekranlarında Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün’e konuk oldu, 4+4+4 eğitim sistemini ekranda tahtaya çıkarak tek tek anlattı.

 

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Kanal D’de ekranlarında Mehmet Ali Birand’ın sunduğu 32. Gün’e konuk oldu, 4+4+4 eğitim sistemini ekranda tahtaya çıkarak tek tek anlattı. 4+4+4 eğitim sisteminin bir dindar nesil yetiştirme projesi olmadığını söyleyen Dinçer, konuyu daha iyi anlatabilmek için tahtaya kalktı. Dinçer, sorulara şu yanıtları verdi:


5+3’ün nesi vardı?
Aslında 5+3 yoktu. Şöyleydi; 8 yıl zorunlu kısmıydı Bir de ayrıca 4 olarak tarif ettiğimiz lise vardı. Bu zorunlu değildi. Biz ona ilköğretim diyorduk. Bu kez tamamı zorunlu hale geldi. Öğrenciler tamamını okumak zorunda. Aileler çocukları 18 yaşına kadar okula göndermiyorsa devlet hesabını soracak. Yaptırımları var, cezalar var. Ödemek zorunda.

 

Ana okulları bitiyor mu?
Hayır kesinlikle bitmiyor. Bu yapıda, sadece 60-72 ay için özel stratejimiz tamamını eğitime almak. Bugün bu yaş grubunda okullaşma oranı yüzde 67’ydi. Şimdi 36 ay ile 60 ayı alacağız, ancak 48-60 ay arasında bu kez okullaşmayla ilgili yüzde 100 için strateji oluşturacağız, çaba sarfedeceğiz. Burada bir sorun var. Niçin bu zorunlu hale getirilmedi? ‘1+4+4+4 niye olmuyor?’ diye sordular. Bu durumu dünyanın birçok ülkesinde eğitim sistemleri ebeveynlere bırakıyor. 44 bin civarında mezra var, oldukça dağınık bir yapı. Zorunlu okul öncesi yapsaydık, hem kamuya maliyetli olacaktı hem de çok zorlama olacaktı.

Alt limitte karar verilmedi
İlk 4’le ilgili bir yaş meselesi var. Zihni karışıklık var. 5 yaş tanımlamasında vatandaşla TÜİK tanımlaması arasında farklı tanım söz konusu. Tartışma buradan başlıyor. 6 yaşına girmiş çocuklar için vatandaşlar ‘6 yaş’ tabirini kullanıyor. Biz sistemde daha çok yılı değil ayı kullanmışız. Mevcut yapı içinde 72 ay alt limit olarak görülüyor. Sizin tabirinize göre ‘6’ benim tabirime göre ‘7 yaş’ oluyor. 84 aya kadar kayıt yapılıyor. Mevcut yönetmelik ‘çocuk aralık ayının sonunda 72 ayı dolduracaksa o zaman onun okula kaydı yapılabilir’ diyor. Böylece yaklaşık 16 ay farklılığı olan çocukları aynı sınıfa alıyoruz. Şimdi Avrupa ülkelerinin çoğu gibi 72 ayı üst limit olarak aldık. Kanunda öngörülen alt limit 60 ay. Birçok ülkede uygulama böyle değil bazılarında 64, 66, 68 ay alt limit. Henüz bununla ilgili bir karar vermedik. Daha sonra yönetmeliklerle tartışacağız. Uzmanlarla görüşeceğiz. Toplumu rahatsız etmeden süreci yönetmeye çalışacağız. Öğretmenimiz var. 1997’deki kesintisiz eğitim için verilen karardan sonraki gibi büyük sorunlarla karşılaşmayacağız.

Eylül’de başlayacak
Bu eylülde başlayabiliriz. Yönetmelik değişikliklerimizi yapacağız. Çabuk verilmesi gereken bir karar. Şayet biz 60-72 ay arasında zorunlu olarak alacaksak, bir de almak zorunda kaldığımız 72-84 arası çocuklar var. Belki iki ayrı sınıf olmak durumunda kalır. Toplumu tedirgin etmeyecek bir geçiş sağlayacağız.. Halen okuyan öğrencilerimiz için endişe edecek bir durum yok. Değişiklik yok. İkincisi sınıf öğretmenleri devam edecek. Yaşları öne aldığımız için programda yumuşatmalar yapacağız. ‘Çocuk çok küçük, kalem tutabilir mi, merdiven çıkabilir mi? Biz de bu tereddütler ölçüsünde önlemimizi alıyoruz.

İmam Hatip ortaokulu
İmam hatip lisesine bağlı ortaokul açılacak. Bu sadece imam hatip için değil güzel sanatlar lisesi için de güzel bir imkan. Keman, piyano çalacak çocuk. Bunun gelişmesi için eğitim almaya ihtiyacı var.
Çocuk bu bölümde meslek seçemeyecek ama seçmeli dersleri olacak. İlgisiyle alakalı. 5. sınıftan itibaren ilgisine göre kendisi seçmeli olarak artırabilir. Biz burada temel akademik bilgileri değil daha çok ilk başlangıç bilgilerini, kabiliyetlerini vermeye çalışacağız.


Ortaokula giderken sınav olmayacak. Çocuk normal bir ortaokula gitmişse derslerin hangileri seçmeli ders olacak belli değil. Talim Terbiye Kurulu çalışıyor. Ancak Meclis hüküm getirdi. Kuran ve Peygamberimizin Hayatı’nın öğretilmesi. Biz bunu ortaokulda ve lisede öğreteceğiz. Biz Türkçe gibi Kuran okumayı öğreteceğiz. Zaten şu anda Arapça seçimli. Arapça öğretmeyeceğiz. Arapça lisanıyla Arap alfabesine dayalı Kuran okuma ayrı. Yani çocuk Arap harfleriyle bir kelimeyi okumayı öğrenecek ama okuduğu şey Kuran olacak. Bir müfredat oluşturacağız. Okuyacak ama anlamayacak. Zaten Kuran okuyanların büyük bölümü anlamazlar onu bir kutsal bir kitap olarak okurlar.


Abdest alma, başörtme zorunluluğu olacak mı?
Bunlara bu kadar kafa yormadık. Diyanet açıklama yaptı ama benim düşündüğüm husus; belki bir çoğunun aklına gelir. Kuran derslerini normal eğitimlerin olduğu, diğer çocukların ders almadığı veya oynadığı bir döneme koyarak, çocukların ayrışacağı bir görüntü olmasın istiyorum. Bu sebeple muhtemelen cuma günü eğitim bittiğinden sonra Kuran dersini seçen çocukların sınıflarda Kuran öğrenme imkanı olur mu diye düşünüyorum. Mahalle baskısı, endişeler yersiz. Özellikle yaz döneminde çocuklar birlikte oynarken bazıları camiye gidip Kuran öğrenir. Ve kimse Kuran öğrenmek için camiye gideni suçlamadı. Ama buna benzer bir endişe varsa diye kafa yoruyorum biraz.


Kız erkek ayrımı olacak mı?
Bu dönemde olmaz. 5 ila 8 yaşındaki çocuktur. Kız erkek ayrımı konusunda akıl baliğ değildirler. Başörtme gibi bunun gibi meseler rüşt yaşından sonraki meselelerdir. Lise çağlarına denk gelir. Ayrı oturmak diye bir şey yok. Bizim uydurduğumuz bir şey. Geleneklerle bağlantılı. Lisede seçtiklerinde o uygulamalara devam edeceğiz. Dini eğitimin sadece Müslüman çocukları için gerekli olduğunu düşünmemek lazım. Hıristiyan, Musevi ve diğer uygulamalar içn de bu fırsatları vermeliyiz.

Papaz mı gelecek?
Papazlar mı öğretecek? Gülüyorum ama...
St. Benoit’da ya da diğer Fransız okullarında papazlar ders vermiyor mu peki bunu neden hoşgörmüyorsunuz? Milli Eğitim sistemi içinde öğretmen olmanın şartları belli. Bu şartları taşıyanlar verecek.
Diyelim ki iki öğrenci Yahudiliği öğrenmek istiyorum dedi, 5 öğrenci başka bir seçmeli. Her birine öğretmen veremezsiniz ne yapılıyor en fazla istenen veriliyor.
İmkan fırsat varsa diğeri de verilebilir. Benim kendi görüşüm aslında herkese az veya çok bir fırsat sunmak eğitim zemininin oluşturmaktır.


Aleviliği neden koymuyoruz seçmeli ders olarak.
Onu da koyabiliriz. Yüksek sesle düşündüğümüzü kabul edin. Mesela Dini Akımlar veya Mezhepler Tarihi diye bir ders koyar Alevi çocuklarımızın da dini ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Kürtçe dersi konusunu da aynı çerçevede değerlendiriyorum. Şu andaki kanunlarımız müsait değil. Düzenlemeler yabancı dil tanımı getiriyor.
Kanunları değiştirirsiniz.


Hükümet politikası benim bu konuda bir şey söylemem pek doğru değil. İster Müslüman ister diğer dinlere mensup çocuklar olsun Alevilik gibi Kürtçe gibi birçok ders için bir esneklik sağlamak Türkiye demokrasisi için gerçekten çok büyük derinlik sağlar.

milliyet

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var
DAEŞ'e Katılmak İsteyen 2 İsrailli Yakalandı!
İsrail'de yaşayan Yahudi asıllı bir gencin, DAEŞ'e katılmak için Suriye'ye geçmeye çalışırken İskenderun'da yakalandığı iddia edildi.
DAİŞ(IŞİD) Nedir? Ne Değildir? İşte Diyanetin Raporu
Diyanet İşleri Başkanlığı, IŞİD'le ilgili bir rapor hazırladı. Raporda, "IŞİD'in yaptıkları terör, bunları yapanlar da terörist" denildi. Tüm birimlere gönderilen rapor, camilerdeki hutbe ve vaazlarda kullanılacak. Raporda, "IŞİD'in İslam anlayışı"nın "haricileri" akla getirdiği vurgulanıyor
Gençler Paşa'yı Devirdi: 1-0
Ligin ilk iki haftasında 6 puan alan Kasımpaş, Gençlerbirliği karşısında 70. dakikada İrfan Can'ın ayağından yediği golle eli boş döndü.
20 Terörist Etkisiz Hale Getirildi!
Barış sürecini bozan PKK çok sayıda kayıp vermeye devam ediyor. Dün de TSK Yüksekovada yaptığı operasyonlarda 20 teröristi etkisiz hale getirdi.