Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Eğitim Haberleri
28.09.2012 19:07

Artuklu Üniversitesi Kürtçe Öğretmeni Yetiştirmekten Vazgeçti

Artuklu Üniversitesi Kürtçe Öğretmeni Yetiştirmekten Vazgeçti
Mardin Artuklu Üniversitesi Kürtçe Dersi için öğretmen yetiştirmek üzere başlattığı tezsiz yüksek lisans programını Milli Eğitim Bakanlığı ile çıkan anlaşmazlıktan dolayı iptal etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, Kürtçe Dersi Tezsiz Yüksek Lisans Programı'na başvuran 500 adayın 250'ye indirilmesine ve formasyon onayının üniversiteye verilmeyeceğini bildirmesi üzerine, Artuklu Üniversitesi, seçmeli Kürtçe dersi ile ilgili süreçten çekileceğini bildirdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından internet sitesinde yayınlanan açıklamada, Seçmeli Kürtçe Dersi Tezsiz Yüksek Lisans Programı'na kesin kayıt yaptıran 500 adayın bu sayısının onaylanmadığı ve bunlardan pedagojik formasyonu olmayan 234 adaya pedagojik formasyon izni verilmediği takdirde, on günlüğüne askıya alınan Seçmeli Kürtçe Dersi ile ilgili süreçten üniversitenin çekileceği belirtildi. Üniversitenin yayınladığı açıklamada şöyle denildi:

"Seçmeli Kürtçe sürecinden çekilme düşüncemizi pratiğe geçirmeden önce aşağıdaki hususları kamuoyuna ve ilgili mercilere arz ediyoruz: Demokratik adımların dil sacayağını sahiplenmede öncülük ettik ve birçok "ilk"i gerçekleştirip hakkını vermeye çalıştık. Demokratik açılımın en önemli sacayağı kuşkusuz Kürt dilinin kademeli olarak eğitimde kullanılmasına olanak tanıyan adımdır. Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji birimi olarak bu adımı destekleme kararı aldık ve ardındaki niyetleri sorgulamak yerine nitelik ve nicelik olarak içini doldurmayı yeğledik. Bu bağlamda Kürdoloji birimimizi Kürt dili, edebiyatı ve kültürü alanlarında ihtisasları ve en az on yıllık çalışmaları olan 10 kişilik kadrolu öğretim elemanıyla güçlendirdik; bunu yaparken ilgili elemanların sadece "liyakat"larını ölçü olarak kabul ettik. Yeni alınanlarla birlikte sayıları 60'ı bulan ve bir kısmı tezlerini teslim edip mezun olan tezli yüksek lisans öğrencisini yine liyakatı önceleyerek aldık.

Geçen yıl 20, bu yıl 35 olmak üzere 55 kişilik Kürt Dili ve Edebiyatı lisans öğrencisi aldık. İki yıl önce açtığımız "Sertifikalı Kürtçe Okutman Adayı Kursu"na müracaat eden 500 küsur kişiyi çok ciddi bir yazılı ve sözlü sınavdan geçirdikten sonra içlerinden seçtiğimiz ve yaz ayları boyunca okutman adayı olarak eğittiğimiz 50 kişiye okutman adayı sertifikası verdik. Yurt dışında çeşitli üniversitelerde lisansüstü eğitim gören ve Kürtçe kurs görme amacıyla üniversiteleri tarafından bireysel ve grupsal olarak Kürdoloji birimimize gönderilen yabancı uyruklu öğrencilere programlarına göre Kürtçe kurslar verdik.

Kürdoloji faaliyetlerimiz ülkemiz lehine Avrupa Birliği İlerleme Raporu'na geçti.
Birincisi "Zaza Edebiyatı", ikincisi "Kürtçe Dilbilgisi" olmak üzere kendi ders kitaplarını üniversite bünyesinde hazırladık. Baskı aşamasında daha bir çok kitap çalışmamız bulunmaktadır. Şu anda sorun haline getirilmek istenen "Seçmeli Kürtçe Tezsiz Yüksek Lisans Eğitimi" için verdiğimiz ilana müracaat eden 2528 adayı ÖSYM İl Sınav Birimimizin koordinasyonu altında 10 ayrı okulda bilim sınavına tabi tuttuk ve liyakattan başka hiçbir şeyi ölçü olarak kabul etmediğimiz objektif bir değerlendirme neticesinde 500 kişinin kesin kayıt ve yerleştirme işlemlerini tamamladık. Bu adayların büyük bir kısmı yurt içi ve yurt dışındaki işlerini bırakıp kimisi bireysel olarak, kimisi de ailesiyle birlikte şu anda Mardin'e taşınmış bulunmakta ve eğitime başlamayı beklemektedir. Kürdoloji faaliyetlerimiz ülkemiz lehine Avrupa Birliği İlerleme Raporu'na geçti. Avrupa Birliği İlerleme Raporu'nu hazırlayan yetkililer ile yapılan görüşmelerde, Kürt dilinin eğitimde kullanılmasında kat ettiğimiz mesafelerin rapora olumlu olarak resmen kaydedilmesine vesile ve şahit olmaktan mutluluk duyduk. Seçmeli Kürtçe adımını destekledik ve MEB ile yapılan protokol çerçevesinde iki ay gibi çok kısa bir süre içinde bu adımın hem programını hem de Kurmancca ve Zazaca ders kitabını hazırlayıp bakanlığa teslim ettik. Bilindiği gibi Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulması kararı alındığında okulların açılmasına iki ay gibi çok kısa bir süre kalmıştı ve ortalıkta ne bir ders kitabı ne de bu kitabı okutacak öğretmen adayları vardı. Bu karar duyurulduktan sonra bunu herkesten önce genelde üniversite, özelde Kürdoloji birimi olarak bu adımı desteklediğimizi, mevcut potansiyelimizle bunun ders materyalini hazırlamayı ve ihtiyaç duyulan nitelik ve nicelikte öğretmen adaylarının eğitimini üstlenebileceğimizi deklare ettik. Neticede MEB ile varılan mutabakat sonucu, iki ay gibi çok kısa bir süre içinde hem ders programını hem de Kurmancca ve Zazaca olmak üzere ders kitabını hazırlama protokolü imzalandı. Neticede belirlenen süre içerisinde hem ders programını hem de her biri 128 sayfadan oluşan Kurmancca ve Zazaca ders kitabını şekil ve içerik açısından üstün bir kalitede hazırlayıp Talim ve Terbiye Kurulu'na teslim edildi.

BAKANLIK 500 KONTENJANI 250 İNDİRMEK İSTİYOR

Yine üniversitemizin Kürdoloji bölümü, MEB ve YÖK arasında yapılan görüşmeler neticesinde hazırlayacağımız ders kitabını okutmak üzere olabildiğince fazla sayıda öğretmen adayını "tezsiz yüksek lisans programına" almamız ve bunlardan pedagojik formasyonu olmayanlara üniversitemizin Eğitim Bilimleri Bölümü'nün kadrolu altı öğretim elemanı tarafından formasyon dersleri verilmek üzere prensipte anlaşıldı. Bu paralelde anılan programa 500 kişilik bir kontenjan için çıktığımız ilana 2 bin 528 gibi büyük bir başvuru ve teveccüh söz konusu oldu. Yaptığımız sınav neticesinde en yüksek puandan başlayarak aldığımız 500 kişiden ilk 250 kişiyi birinci öğretime, sonraki 250 kişiyi de ikinci öğretime alma yönünde üniversitemiz yönetim kurulu karar aldı ve durumu YÖK'e bildirerek kesin kayıtlar sonuçlandırıldı. 500 kontenjan ve 234 adaya pedagojik formasyon izni verilmediği takdirde seçmeli Kürtçe dersi ile ilgili süreçten çekileceğiz."

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Özel Okul Destek Sonuçları Açıklandı-Tıkla Öğren
Özel okullarda eğitim görmek isteyen öğrencilere verilen özel okul teşvik eğitim desteği için başvuru sonuçları açıklandı
Hangi Branştan Kaç Öğretmen Atanacak?
Milli Eğitim Bakanlığı 109 branştan ataması yapılacak 40 bin öğretmen için kontanjanları açıkladı... Hangi branştan kaç öğretmen atanacak?
Eğitim Desteği Tercih Sonuçları Açıklandı
Bu yıl ilk defa uygulanan özel eğitim desteği alarak özel okullarda okumak isteyen öğrencilerin okullara yaptıkları tercihlerin sonuçları açıklandı
Depremi Bile Kullandılar!
Van'da yaşanan deprem felaketinden sonra Mardin Kızıltepe'de bazı kişilerin depremzedelere yardım adı altında topladıkları paraları PKK'ya aktardıkları ortaya çıktı.
Milli Eğitim Bakanlığı Uzman Yardımcısı Alacak
Milli Eğitim Bakanlığı istihdam edeceği 100 uzman yardımcısı için şartları belirledi.
Öğrencisi Tarafından Öldürülen Öğretmenin Okulunda Rehabilitasyon
Milli Eğitim Bakanlığı çok geç kaldı. Dün İzmir'in Karabağlar ilçesinde öğrencisi tarafından öldürülen öğretmenin okulunda rehabilitasyon çalışması yapılıyor.