Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Eğitim Haberleri
06.03.2012 09:50

Eğitim Sistemine Köklü Değişiklikler Geliyor

Eğitim Sistemine Köklü Değişiklikler Geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 sistemi ile ortaöğretimde köklü değişiklik için kolları sıvadı. Üniversiteye kadar sınavın olmayacağı sistem nasıl?

Katsayının kaldırılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaşması ve FATİH'ten sonra eğitimde 4+4+4 sistemiyle ortaöğretimde köklü reformlar yolda. SBS'nin tamamen kaldırıldığı yeni sistemle öğrenciler liselere, yönlendirme ve ders puanlarıyla girecek. İlkokulda ise ders saati 25 saate düşürülürken oyunla öğretim başlayacak.

Katsayının kaldırılması, okul öncesi eğitimin yaygınlaşması ve FATİH projesiyle başlayan ilköğretimde devrim niteliğinde köklü değişimler sürüyor. Milli Eğitim bakanlığı, yeni 4+4+4 sisteminde öncelikle lise eğitiminde önemli değişikliklere gidecek. 4+4+4 sisteminin ilköğretimden itibaren kusursuz işlemesi için Bakanlık, lise giriş sınavları (SBS) tamamen kaldırmak için harekete geçti.

Özellikle 4. sınıftan sonra yeni bir sınav koyulur mu tartışması yaşanırken, Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir düzenleme hazırlığına başladı. 3 kademeye ayrılan sistemde, sınavlar ve okul türleri yeniden ele alınacak. Henüz taslak halinde düzenlemenin haziran ayında tamamlanması planlanıyor. 4+4+4 formülüne göre önce okul türleri düzenlenecek. Bunun için iki alternatif üzerinde duruluyor. İlk alternatife göre, sistemde sadece meslek liseleri ile anadolu liseleri kalacak. Genel lise, fen lisesi, anadolu öğretmen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzel sanatlar ve spor lisesi türleri böylece tek bir çatı altında birleştirilecek.

LİSELER İKİYE AYRILACAK

Yeni Şafak'ın haberine göre Öğrenci seçmeli dersler yoluyla ekstra fen, matematik, sosyal bilimler, güzel sanatlar derslerini alacak. Ancak bu alternatife fen lisesi, sosyal bilimler lisesi gibi nitelikli liselerin yeri doldurulamaz endişesiyle çok da sıcak bakılmadığı öğrenildi. Bakanlığın üzerinde çalıştığı ikinci alternatif lise türlerini 3'e indirmek. Buna göre tüm düz liseler anadolu lisesine dönüştürülecek. Fen liseleri ile sosyal bilimler liseleri birleştirilecek. Bir de güzel sanatlar ve spor liseleri sistemde yerini korumaya devam edecek. Akademik eğitim veren liselerin dışında mesleki eğitim veren liseler var. Bu mesleki liselerin tamamı da mesleki ve teknik lise ile imam hatip lisesi olarak ikiye indirilecek.

BAŞARI ESAS ALINACAK

Bu liselere nasıl girilecek sorusunun yanıtı da bakanlığın çalışması ile yeniden düzenlenecek. Düzenlemeye göre, seviye belirleme sınavları kaldırılacak. SBS kalkınca öğrenciler, okuldaki notlarına ve yeteneklerine göre aile ve öğretmenleri tarafından yeni belirlenen lise türlerine yönlendirilecek. Yeni sistemde, fen liselerinin sayısının da azaltılması üzerinde duruluyor. Buna göre, her ile bir fen lisesi, toplamda 81 fen lisesi planlaması var. Ve bu liselere ülkenin en zeki çocukları öğretmenler tarafından yönlendirilecek. Öğrenciler okuldaki başarılarına göre sıralanacak. Ders notlarının ortalamasına göre fen lisesine alınacaklar.

Oyunla eğitim yapılacak

4+4+4 sisteminde önemli değişikliklerin yapılacağı kademeler arasında ilköğretim 1. kademe de var. İlköğretim birinci kademenin müfredatı yeniden ele alındı. Pek çok ülkenin eğitim sisteminin incelendiği çalışmada, İlk yılda çocuklara akademik bilgiler verilmek yerine oyunla eğitim yapılacak. İlkoukul 1. sınıfa başlayan çocuğun en geç şubat ayına kadar okumayı öğrenmesi için yarışa sokulmayacak. Okumayı öğrenme işi birinci sınıfın sonuna kadar yayılabilecek. Bir diğer önemli düzenleme ise ders saati konusunda yapılacak. Türkiye'de haftalık 30 saat olan ders saati, gelişmiş ülkelerdeki gibi 25 saate düşürülecek. Bu uygulamaya önümüzdeki eğitim öğretim yılında geçilmesi için hazırlıklar yapıldığı öğrenildi. İlkokul 5. sınıftan itibaren alan öğretmenleri devreye girecek. Bu yıl 4 ve 5. sınıfı okutan sınıf öğretmenleri de gelecek yıl birinci sınıflara ders verecekler. Gelecek yıl hem 6, hem de 7 yaş grubunn birinci sınıf öğrencisi olması nedeniyle öğretmen yığılması da yaşanmayacak.

12 saatlik şov

8 yıllık kesintisiz eğitimin yerine öngörülen '4+4+4' düzenlemesinin ele alındığı Meclis Milli Eğitim Komisyonu CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un saatler süren şovuna sahne oldu. Komisyonda tasarı hakkında '12 saat konuşma' izni isteyen Özkoç, saat 15.15'te söz aldı. Sadece 2 kez ihtiyaç molası veren Özkoç, sivil toplum örgütlerinin milli eğitimle ilgili hazırladığı kitapçıkları okudu. İtirazlara rağmen konuşmasına devam eden Özkoç gazetemizin baskıya girdiği saat itibariyle izin aldığı sürenin 8,5 saatini tamamlamıştı.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
İşte Liselerin Boş Kontenjanları
TEOG sınavı sonrası 15-19 Eylül tarihlerinde nakil yapılabilecek boş kontenjanlar belli oldu. Hangi lisede kaç boş kontenjan olduğunu öğrenmek için tıklayınız....
Alex Telles Geliyor!
Galatasaray'ın Brezilya’nın Gremio takımından transfer ettiği Alex Telles Pazartesi günü saat 21:35'de menejeriyle birlikte İstanbul'da olacak
Dinçer: 'Dershaneler Kapanacak!'
Milli Eğitn Bakanı Ömer Dinçer bir süredir kamuoyunda tartışma yaratan dershanelerin kapanması konusunda net ve kesin konuştu: 'Dershanler kapanacak!'
Şiddetli Yağış Geliyor
Metoroloji uyardı batıdan şiddetli yağış geliyor...
Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye Red
4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim düzenlemesine daha önce şekil bakımından yaptığı itiraz reddedilen CHP'nin içerik yönünden yaptığı iptal başvurusu da Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi.
Facebook'ta Müzik Paylaşana Ceza Geliyor
Fikir ve Sanat Eserleri Kanun Tasarısı'nda, internette müzik, film ve e-kitap paylaşanlara ağır yaptırım öngörülüyor...