Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Eğitim Haberleri
27.08.2015 10:21

Kur'an Kursları Hafta Sonları Devam Edecek!

Kur'an Kursları Hafta Sonları Devam Edecek!
Diyanet İşleri Başkanlığı yaz boyunce devam eden Kur'an Kurslarının okullar açıldıktan sonra da Cumartesi-Pazar günleri devam edeceğini açıkladı

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, yaz Kur'an kurslarına ilişkin müftülüklere genelge gönderildiğini belirterek, "Genelgeyle yazın camilerimize devam eden öğrencilerimizin okullar açıldıktan sonra cumartesi ya da pazar günleri bir namaz vaktinde toplanarak öğrendiklerini tekrar etmeleri sağlanmaktadır" dedi.
2015 yılı yaz Kur'an kurslarına ilişkin bilgi veren Prof. Dr. Erbaş, bu yıl kurslara katılımın 3 milyonu aştığını, net rakamların hazırlayacakları rapor sonrasında ortaya çıkacağını ifade etti.
Geçen yıl ülke genelinde yüzde 26'lık hedefe ulaştıklarını belirten Erbaş, "Bazı illerimizde yüzde 50'lere kadar ulaşırken bazılarında 15'lere kadar düşmektedir. Bunun pek çok sebebi vardır. Ancak en önemli sebebinin öğrenci-veli-öğretici arasındaki işbirliğinin olumlu ya da olumsuz olarak rakamlara yansıdığı görülmektedir. Bu yaz döneminde öğrenci-veli-öğretici işbirliğini öne çıkararak oranı daha yukarıya çekmeye çalıştık" diye konuştu.
Erbaş, önceki senelerde yaz Kur'an kurslarına kayıt yaptırabilmek için aranan "beşinci sınıfı bitirmiş olma" şartının kaldırılmasından sonra sayının yaklaşık üç kat arttığına işaret ederek, 4 – 6 yaş grubu Kur'an kursları programına yoğun katılım olduğunu kaydetti. Erbaş, yaş gruplarına ilişkin şu bilgiyi verdi:
"Muhatap kitlemizin en yoğun olduğu grup 10-14 yaş aralığıdır. İkinci sırada ise 7-10 yaş grubu gelmektedir. Yaş grupları büyüdükçe katılanların sayısı azalmaktadır. Ancak yapılan araştırmalara göre ülkemiz vatandaşlarının büyük çoğunluğunun 20 yaşına kadar en az bir yaz dönemi olmak üzere Kur'an kurslarımıza katıldığı sonucu ortaya çıkmaktadır."
Kurslarda uyguladıkları kur sistemi ile bir sonraki yıl kursa gelen öğrencilere seviye tespit sınavı ile birinci, ikinci ya da üçüncü kura kayıt yapıldığını belirten Erbaş, "Bu şekilde öğrenciye aynı şeyleri tekrarlamak yerine bir üst kurdan başlayarak yeni bilgiler öğrenme imkanı verilmektedir. Zira her kur için ayrı müfredat uygulanmaktadır" şeklinde konuştu.
Yaz Kur'an kurslarında öğrendiklerini unutmamaları için tüm il müftülüklerine bir genelge gönderdiklerini dile getiren Erbaş, "Genelgeyle yazın camilerimize devam eden öğrencilerimizin okullar açıldıktan sonra cumartesi ya da pazar günleri bir namaz vaktinde toplanarak öğrendiklerini tekrar etmeleri sağlanmaktadır" dedi.
Erbaş, engelli vatandaşlara yönelik çalışmaların devam ettiğini vurgulayarak, hem kış kurslarında hem de yaz kurslarında engelli öğrencilere eğitim verecek öğreticiler için özellikle görme ve işitme engeli alanında "eğitimcinin eğitimi" seminerleri düzenlendiğini kaydetti.
Prof. Dr. Ali Erbaş, tüm görevlilere camileri çocuklar için cazip hale getirmeleri konusunda gerekli tavsiyelerde bulunduklarını ifade erek, "Bu konuda örnek çalışmalar yapan pek çok görevlimiz bulunmaktadır. Bir görevlimizin camisinde bir akvaryum yapması, akvaryumdaki balıkların her biri ile ilgilenme işini bir öğrenciye vermesi ve her gün okuldan geldikten sonra camiye gelip kendi balığının yemini vermesi Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ödüle layık görülmüştür" diye konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Davutoğlu: Operasyonlar Devam Edecek!
Başbakan Ahmet Davutoğlu çözüm süreci ve terör örgütlerine karşı yapılan operasyonlar hakkında açıklamalarda bulundu
IŞİD Kafa Kesmeye Devam Ediyor!
IŞİD ABD'li gazeteci James Foley'in ardından bir başka Amrikalı gazeteci Steven Sotloff'un da kafasını kesti ve görüntüleri de yayınladı. İşte IŞİD korkunç katliamı...
3 Kıta Tek Ruh Mersin'i Yeniden İnşa Edecek
Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi tarafından 13 kasım salı günü yapılan "Şehir Buluşmaları" etkinliğinde, Akdeniz Oyunları Genel Kordinatörü Bekir Korkmaz konuşmacı olarak katıldı...
İhsan Eliaçık:'İslam'da Kurban Kesmek Yok!'
Muahlif İslamcı yazar kimliği ile tanınan İhsan Eliaçık yine gündeme damga vuracak açıklamalar yaptı. Eliaçık, Hacca gidenlerin dışında kalan müslümanların kurban kesmesine gerek olmadığını belirtti. Ayrıca Türklerdeki bu kurban geleneğiniz Şamanizme dayandığını iddia etti.
Gül: 'Suriye'deki Durum Böyle Devam Edemez'
Cumhurbaşkanı, Estonya Büyükelçisi Miko Haljas'ı kabul etmeden önce Suriye'de yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulunan Gül, Suriye'de şu anda en kötü senaryoların gerçekleştiğini dile getirdi...
Şırnak'ta Operasyonlar Devam Ediyor
Şırnak'ta dün akşam saldırı düzenleyen teröristlerin yakalanması için başlatılan operasyon sürüyor...