Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Eğitim Haberleri
31.07.2013 23:16

Okul Kayıtlarında Ücret Alınmayacak!

Okul Kayıtlarında Ücret Alınmayacak!
Mİlli Eğitim Bakanlığı(MEB),2013-2014 yılı için bütün resmi ilköğretim ve ortaöğretim kayıtlarının tamamlandığını, velilerin kayıt için hiç bir ücret ödemeyeceğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2013-2014 eğitim öğretim yılı için bütün resmî ilkokulların birinci sınıflarına ve bütün resmî ortaokulların beşinci sınıflarına öğrenci kayıtlarını tamamladı. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilen kayıtlarda bir milyon 863 bin 230 çocuk 1.sınıflara, bir milyon 237 bin 986 öğrenci de 5. sınıflara yerleştirildi. Bakanlık, velilerin kesin kayıt için ek herhangi bir belge götürmeyeceğini belirterek, kayıt için herhangi bir ücret ödenmemesi gerektiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, resmi okulların ilkokul ve ortaokullarına kayıt işlemlerini tamamladı. 2013-2014 eğitim öğretim yılı için bütün resmî ilkokulların birinci sınıflarına ve bütün resmî ortaokulların beşinci sınıflarına öğrenci kayıtları; çocukların MERNİS bilgileri esas alınarak, ikametgâhlarına en uygun okula, herhangi bir başvuru olmaksızın, Bakanlık tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapıldı. Bu yolla, mecburî ilköğretim çağına giren toplam bir milyon 863 bin 230 çocuğun tamamı 1.sınıflara; bir milyon 237 bin 986 öğrenci de 5. sınıflara yerleştirildi. Bakanlık kayıt dönemi öncesi velilerin '2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı E-Kayıt Uygulamasıyla İlgili' bir kılavuz hazırladı.

2007 doğumlular ile 2008 Ocak-Mart doğumlu çocukların tamamı ve 2008 Nisan-Eylül doğumlulardan velisinin isteği olan çocuklardan TC kimlik numarası ve adresi tanımlı tüm çocukların birinci sınıfa kayıtları bakanlık tarafından merkezi sistemle otomatik olarak yapıldı. 2008 Nisan-Eylül doğumlu çocuklar ikametlerine uygun ilkokullara geçici olarak yerleştirildi. Çocuğunu birinci sınıfa göndermek isteyen velilerin okula yazılı istekte bulunmaları yeterli olacak.

E-kayıt yerleştirmesi aynı zamanda kesin kayıt anlamına da gelmekte. Veliler kesin kayıt için ek herhangi bir belge götürmeyecek. Eylül ayı başında okul idaresine başvurarak çocuğunu bu okula göndereceğini beyan edecek. Kayıt için herhangi bir ücret ödenmeyecek. Şehit- muharip gazi çocukları ile özel eğitim öğrencilerinin kayıtları sistemde yerleştirilen okula yapıldıktan sonra Eylül ayı başı itibariyle bu konumdaki öğrencilerin istedikleri okullara nakillerine izin verilecek.

66 AY VE ÜZERİ ÇOCUKLARIN OKUL KAYDI VELİSİNİN İSTEĞİ ÜZERİNE 1 YIL ERTELENEBİLECEK

Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecek.

Okullar 16 Eylül 2013 Pazartesi günü, 1. sınıfların uyum programı 09 Eylül 2013 tarihinde başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri ilgili okul yönetimi tarafından okullar açılmadan önce belirlenecek. Okulun fiziki şartlarına göre aynı yaş gurubundaki öğrencilerin aynı sınıflara yerleştirilmeleri okul yönetimleri tarafından değerlendirilebilecek.

İlkokul 4'üncü sınıfı tamamlayan öğrencilerin ortaokul 5'inci sınıflara kayıtları ikametlerine uygun ortaokullara yapıldı. İlkokul ve ortaokulun aynı binada sabahçı öğlenci olarak devam ettiği okullar ile kademeli ortaokul olacak okullardaki 4'üncü sınıfı tamamlayan öğrenciler kontenjan olması durumunda mevcut ortaokula devam edebilecek. Diğer taraftan kademeli olarak ilkokul/ortaokul olacak okulların ilkokul/ortaokul kısmındaki öğrencilerin velilerinin istemesi halinde ikametlerine uygun müstakil ilkokul/ortaokula 2 yıl beklenilmeksizin nakilleri yapılabilecek.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Dershanler Kaldırılıyor
Başbakan Erdoğan partisinin il başkanları toplantısında 2012-2013 eğitim öğretim yılında dershanelerin tamamen kaldırılacağını söyledi.
En Fazla Harcama Gıda ve Kiraya
TÜİK tarafından açıklanan istatistiklere göre aileler en fazla kira ve gıda harcaması yapıyor
3 çocuklu asgari ücretliden vergi alınmayacak
Babacan, artık evli ve 3 çocuklu asgari ücretli vatandaşlardan vergi alınmadığını söyledi.
Okul Sütü Projesi'nde ilk gün zehirlenme haberleri
Diyarbakır’da Milli Eğitim Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın projesi kapsamında okullara bugün dağıtımına başlanan sütten içen 50 öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.
Ömer Dinçer'in ağzından Yeni Eğitim Sistemi
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, seçmeli Kuran dersinin çocuklar arasında ayrışmaya neden olmaması için kafa yorduğunu anlattı
Okul yapanlar da yeni teşvik paketinden yararlanacak
4+4+4 Eğitim sisteminin uygulanması ile özel okulların sayısının artacağı tahmin ediliyor.Yeni teşvik paketinde de okul yapımı teşvik kapsamında..