Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Eğitim Haberleri
06.10.2012 17:47

Seçmeli Kur'an Dersin'de Ezber Zorunlu Değil

Seçmeli Kur'an Dersin'de Ezber Zorunlu Değil
Yeni sistemde uygulanmaya başlanan seçmeli Kur'na-ı Kerim dersinde öğrencilere zorla ezber yaptırılmayacak. Ancak öğrenci ezber yapmaya teşvik edilecek...

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu 5. sınıfların ve ortaöğretim 9. sınıfların Kur'an-ı Kerim derslerinin öğretim materyali hazırlandı.

Ders tüm sınıflarda ''Kur'an-ı Kerim'i Tanıyalım'' ünitesiyle başlıyor. Bu bölümde Kur'an-ı Kerim'in niçin okunması gerektiği, Kur'an sevgisi, Kur'an kıssalarını öğrenme, sureleri tanıma, kavramları ve duaları öğrenme gibi konular ele alınıyor.

Kur'an-ı Kerim'i Okumaya Giriş adlı 2. ünitede ise harfler ve özellikleri, okunuşları, yazılışları gibi ayrıntılar anlatılıyor. Kur'an-ı Kerim'i anlayarak okumanın amacı, ezberlemenin ilke ve yöntemleri ile birlikte Kur'an-ı Kerim'de yer alan dualar ve anlamları işleniyor. Derste, İhlas, Kevser, Fatiha ve Ayet-el-kürsi sureleri ve anlamları öğretiliyor.

Kur'an-ı Kerim'i anlamaya yönelik çalışmalarda öğrenciler Kur'an-ı Kerim'in mealini okumaya, kullanmaya, ayet mealleri arasında bağ kurmaya özendiriliyor. Kur'an-ı Kerim okurken hatalı okumaların önlenmesi için ezberlenecek ayet ve sureler, öğrencilere telaffuzu düzgün hafızlardan dinletilebilecek.

Öğretim materyalinde harfleri öğretirken öğrencilerin zorlanmaları göz önüne alınarak kolaylaştırıcı ve Kur'an öğrenmeyi sevdirici bir yol izleniyor. Koro halinde harflerin seslendirilmesi yapılarak öğrencilerin katılımı sağlanıyor.

Öte yandan materyalde yer alan ''not edelim'' bölümleriyle Kur'an-ı Kerim'deki yeri itibarıyla Fatiha suresinin ilk ve aynı zamanda bütün olarak bir defada indirilen ilk sure olduğu ya da en uzun surenin Bakara, en kısa surenin ise Kevser olduğu gibi bilgiler yer alıyor.

Surelerin tanıtıldığı bölümde ise o surenin adından ayet sayısına, Kur'an-ı Kerim'deki yerinden iniş zamanına kadar birçok ayrıntılı bilgi veriliyor.

Öğrenciler ezbere zorlanmamalı

Editörün notunda ise İslam'ın yaşanmasının Kur'an-ı Kerim'in hem lafız hem de anlam yönüyle öğrenilmesine bağlı olduğu belirtiliyor.

Birçok ibadetin ayrılmaz unsuru Kur'an-ı Kerim'in dilinin Arapça olduğu anımsatılan notta başta namaz olmak üzere ibadetlerin istenilen şekilde yerine getirilmesi ve dini merasimlerin yapılabilmesi için Kur'an-ı Kerim'in tecvid kurallarına uygun olarak doğru bir şekilde okunması, bazı sure ve ayetlerin ezberlenmesi gerektiği ifade ediliyor.

Kur'an-ı Kerim'in okunup anlaşılması için gönderilen bir kitap olduğu vurgulanan notta, dersin öğretim programıyla öğrencilerin Kur'an-ı Kerim'in hayattaki yerini fark etmeleri, onu severek doğru ve güzel okumaları, bazı sure ve ayetleri kurallarına uygun olarak ezberlemeye istekli olmaları, onun içeriği hakkında bilgi sahibi olup Kur'an-ı Kerim'e sevgiyle bağlanmalarının amaçlandığına işaret ediliyor.

Öğrencilerin telaffuz ve güzel okuma becerilerinin birbirinden farklı olacağı ve kişisel farklılıkların her zaman göz önünde tutulması gerektiğine vurgu yapılan notta zorlaştırıcı değil, Kur'an okumayı sevdirmeye dönük bir yöntem izlenmesi gerektiği belirtiliyor.

Notta ayrıca, öğrencilerin ezber yapmaya zorlanmaması, kendi istekleriyle bunu bir ihtiyaç olarak görmeleri için çaba sarf edilmesi ve sınıf içerisinde ezber zorluğu çeken öğrencilerin özel olarak motive edilmesi gerektiği anlatılıyor.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.