Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
24.12.2010 09:51

100 Bin Yeni Sağlık Çalışanına İhtiyaç Var

100 Bin Yeni Sağlık Çalışanına İhtiyaç Var
200'e yakın hemşirelik okulu kapatıldı. Özel sektör ve kamuda 100 bin sağlık çalışanına ihtiyaç var. Özel hastanelerden sağlıktaki personel açığı için uyarı... Özel sağlık kuruluşları 10-15 bin hemşireyi istihdam etme sözü verdi.

200'e yakın hemşirelik okulu kapatıldı. Özel sektör ve kamuda 100 bin sağlık çalışanına ihtiyaç var. Özel hastanelerden sağlıktaki personel açığı için uyarı... Özel sağlık kuruluşları 10-15 bin hemşireyi istihdam etme sözü verdi.

Özel sektör ve kamuda 100 bin sağlık çalışanına ihtiyaç var. Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, 200'e yakın hemşirelik okulunun kapatıldığını belirterek, 100 bin sağlık çalışanına ihtiyaç var. Biz özel sağlık kuruluşları olarak 10-15 bin hemşire istihdam edebiliriz" dedi.

Bahat, Türkiye'de sağlık alanında güzel gelişmeler olduğuna dikkat çekerek, 2005 yılında çeşitlilik arz eden hastanelerin bir çatı altında toplanması konusunun önemine işaret etti.

Sağlık sektöründe yaşanan personel sıkıntısına değinen Bahat, "Türkiye'de 200'e yakın hamşirelik okulu kapatılmış. 100 bin sağlık çalışanına ihtiyaç var" dedi. Dr. Reşat Bahat, "Yüzde 20 işsizlik var ama biz hemşire bulamıyoruz. Özel Sağlık Kuruluşları olarak 10-15 bin hemşire istihdam edebiliriz" diye konuştu.

MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu'nun düzenlediği İstanbul İstişare Toplantısında 'Aile Hekimliği' masaya yatırıldı.

Toplantıya İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, istanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. M. Taner Gören, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat ve İstanbul Aile Hekimliği Derneği Başkanlığından Dr. Mahmut İlker katıldı.

BAHAT: ÇALIŞTIRACAK HEMŞİRE BULAMIYORUZ

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Dr. Reşat Bahat, Türkiye'de sağlık alanında güzel gelişmeler olduğuna dikkat çekerek, 2005 yılında çeşitlilik arz eden hastanelerin bir çatı altında toplanması konusunun önemine işaret etti.

Sağlık sektöründe yaşanan personel sıkıntısına değinen Bahat, "Türkiye'de 200'e yakın hemşirelik okulu kapatılmış. 100 bin sağlık çalışanına ihtiyaç var" dedi. Bahat, "Yüzde 20 işsizlik var ama biz hemşire bulamıyoruz. Özel Sağlık Kuruluşları olarak 10-15 bin hemşire istihdam edebiliriz" diye konuştu.

DOKUCU: AİLE HEKİMLİĞİ BİR CUMHURİYET PROJESİ

Aile hekimliği uygulamasıyla birlikte sağlık hizmetlerinde standardizasyonun geldiğini anlatan İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu ise, Aile Hekimliğinin bir Cumhuriyet Projesi olduğunu söyledi.

Sağlık ocaklarında hizmet verilirken hekimliğin gerek icrası ile gerekse icra edildiği yerle ilgili olarak bir standardizasyonun yakın zamana kadar olmadığına dikkat çeken Dokucu, "Aile hekimliği ile birlikte bir standardizasyon getirmiş olduk. Örneğin fiziki koşullar, erişilebilirlik, insanların bekleme alanının koşulları, ıslak zeminlerin kalitesi, muayene olduğu odadaki tıbbi donanım... Tüm bunların yazıldığı ve kontrol edildiği bir sistemimiz var artık" dedi.

Aile hekimliği uygulaması ile diğer sağlık kuruluşları arasındaki ilişkiye de değinen Dokucu, "Aile hekimliği yapılanması içinde herhangi bir sevk yapılanması yok. Şu an aile hekimine giden hastalarımız isterlerse aile hekimine, isterlerse kamu veya özel hastanelere kendi istekleri ile gidebilir. Buna herhangi bir engel yok" diye konuştu.

İLKER: HALK AİLE HEKİMLİĞİNDEN MEMNUN

İstanbul Aile Hekimliği Demeği Başkanı adına toplantıya katılan Dr. Mahmut İlker, bir aile hekimi olarak, Aile Hekimliği sistemine geçilmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Aile Hekimliğini henüz yeni doğmuş bir bebeğe benzeten İlker, şu an için bazı eksiklikleri olduğunu, ama zamanla bunların da aşılacağını söyleyerek, halkın genel anlamda Aile Hekimliği'nden memnun olduğu bilgisini verdi, istanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. M. Taner Gören ise TTB olarak Aile Hekimliğini riskli bulduklarını söyledi.

Nitelikli sağlık hizmetinin bu sistemle riske sokulduğunu savunan Gören, "Aile Hekimliği ve Sağlıkta Dönüşüm Programı ne yazık ki, insan sağlığı üzerinden gelir elde etmek hedefi olan bir süreçtir" iddiasında bulundu.

YENİ AKİT

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler