Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
30.06.2012 08:34

28 Şubat Mağduru Memurlara İyi Haber

28 Şubat Mağduru Memurlara İyi Haber
28 Şubat döneminde meslekten ihraç edilen yüzlerce memurun beklediği yasal düzenleme Meclis'ten geçti.

28 Şubat mağduru memurlara müjde

2006'da çıkarılan kanunla mesleğe geri dönmeye hak kazanan memurlardan geriye dönük sigorta primlerini ödemeleri istenmişti. 20-30 bin lirayı bulan primler, birçoğu öğretmen olan memurları maddi sıkıntıya düşürdü. Zaman'ın, '28 Şubat mağduru öğretmenlere on binlerce liralık prim şoku' haberi üzerine hazırlanan kanun teklifi önceki gece yasalaştı. Buna göre prim borçlarını, ilgili kurumlar ödeyecek.

28 Şubat mağduru memurların sıkıntısıyla ilgili  AK Partili Mahmut Kaçar harekete geçmiş, mağduriyetin giderilmesi için kanun teklifi hazırlamıştı. Söz konusu düzenleme önceki gece Meclis'te kabul edilerek yasalaştı. Düzenlemeye göre 23 Nisan 1999 ile 22 Haziran 2006 tarihleri arasında kurumlarından ilişiği kesilen memurların ödenmeyen sigorta primleri, ilişiği kesilen kurumlar tarafından ödenecek.

Öte yandan ÖSYM'nin şirket kurması, öğrenci affı, Sayıştay'ın denetim yetkilerinin sınırlandırılması gibi birçok düzenlemeyi içeren 'torba yasa teklifi'nin 2 bölümü dün Meclis'te kabul edildi. Sayıştay denetimini sınırlayan madde de muhalefetin sert eleştirilerine rağmen kabul edildi. Buna göre Sayıştay denetçileri kamu idareleri tarafından yapılan düzenlemeler ile kamu idareleri tarafından verilen görüşlere aykırı rapor oluşturamayacak. Bir başka önergeyle de ÖSYM'nin kurduğu veya iştirak ettiği şirketten, ÖSYM'nin yapacağı mal ve hizmet alımlarında YÖK'ün de uygun görüşünü almak koşuluyla, sınav faaliyetlerinin yürütülmesine yönelik yapılacak mal ve hizmet alımları, Kamu İhale Yasası kapsamı dışına çıkarıldı. Teklife eklenen başka bir maddeyle de kamu kurum ve kuruluşlarına ait resmi yapılar, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanlar, spor, sosyal ve kültürel alanlar, gerçek ve tüzel kişilerce yapılar, umuma açık hizmet veren her türlü yapıların özürlülerin erişilebilirliğine uygun hale getirilmesine yönelik tanınan ve 7 Temmuz'da dolacak olan süre 1 yıl uzatıldı.

İHALE SİSTEMİNE YENİ MÜDAHALE

Torba teklife eklenen bir maddeyle ilansız çıkılan ihalelerin şartnamesini öğrenmek isteyenlere bilgilenme yolu kapatıldı. Kabul edilen düzenlemeye göre: "İlan yapılmayan ihalelerde ihale dokümanı, yani şartname sadece davet edilenlere satılacak." CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, Kamu İhale Yasası'nın temel felsefesinin, ihalelerin rekabet ortamı ve saydam şekilde yapılması olduğunu belirterek, ihaleye davet edilmese bile ilgilenen herkesin şartnameyi alıp inceleyebilme hakkının bulunduğunu ifade etti. MHP'li Ali Uzunırmak da düzenleme ile ihalelerde yeni yolsuzluklara kapı açılacağını ileri sürdü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise düzenlemeyi savundu. Bayraktar, düzenlemenin ihale dosyasının incelenmesine engel olmadığını belirterek, özellikle acil işlerde, ihaleye davet edilmeyen çok sayıda kişinin ihale dosyasını satın aldığını ve dokümanı alınca teklif verme hakkı da doğduğu için, bunlara tek tek cevap verilmesi gerektiğini kaydetti.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Ali Aşlık: 'Sivas Sanıkları, Ölenler Kadar Masum!'
Ak Parti İzmir Milletvekili Ali Aşlık, Sivas olaylarıyla ilgili olarak ''Orada yapılan yanlışlığı en az sizin kadar kınıyorum ama orada yargılananların büyük bir kısmı orada yananlar kadar masumdur'' dedi.
Sağlık Bakanlığı'dan İlaçta İyi Haber
Sağlık Bakanlığı, yurt dışından gelen ve sayısı 119 olan ilaç sayısını 299’a çıkarttı.
Diyanet: 'Vicdani Ret Caiz Değil!'
Geçtiğimiz ay inançları gereği askerlik yapmak istemediğini belirten bir vatandaşı yargılayan Diyarbakır Askeri Mahkemesi "İslam'da vicdani red yoktur" şeklinde bir hüküm açıklamıştı. Diyanet işlerinin fetvası ise kısa ve net: 'Caiz Değildir.'
Devletten Parlak Fikri Olan Gençlere 50 Milyon Lira Hibe
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, "Teknogirişim Sermayesi Desteği" kapsamında, 2012 yılında genç girişimcilere 50 milyon lira hibe desteği verecek.
Devlet Her Öğrenciye 1500 Lira Ödeyecek!
Özel okulda okuyan öğrenciye nakit desteği için çalışma yapılıyor. Devlet, okullara her öğrenci başına bin 500 lira ödeme yapacak.
Kılıçdaroğlu CHP Grubunu Sokakta Toplayacak
Eğitimde 4+4+4 sistemini protesto eden CHP, önümüzdeki haftaki Salı toplantısını Ankara Tandoğan Meydanı'nda gerçekleştircek.