Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
11.09.2012 14:12

28 Şubat'ın Rantını 20 Firma Götürmüş!

28 Şubat'ın Rantını 20 Firma Götürmüş!
28 Şubat’ta kamu bankalarından kullandırılan 3 milyar liralık 100 büyük kredinin % 90’ını 20 firma almış. Bu şirketlerin de çoğu medya patronlarına ait.

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonun yaptığı araştırmalarda, 28 Şubat postmodern darbe sürecinde kamu bankalarından kullandırılan 2.5-3 milyar liralık kredinin, yüzde 90'ının 20 holdinge ait olduğu tespit edildi. Söz konusu 20 firmanın büyük kısmının da medya gruplarına ait şirketlerden oluştuğu belirlendi. Darbe Komisyonu sözcüsü İdris Şahin "Medya patronlarından Dinç Bilgin, Aydın Doğan, Turgay Ciner, Fatih Çekirge, Zafer Mutlu, Ertuğrul Özkök dahil birçok ismi dinleyeceklerini" açıklamıştı.

İlk 100'ün bilgisi gönderildi

TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu'nun talebi üzerine, harekete geçen Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası, 1991-2002 yılları arasında kamu bankalarından kullandırılan ilk 100 büyük krediyle ilgili raporları komisyona gönderdi. Her üç bankadan da komisyona gönderilen bilgilere göre, 1991 ve 2002 yılları arasında büyük montanlı krediler Halk Bankası, Vakıfbank ve tasfiye halindeki Emlak Bankası'ndan kullandırıldı. Bu üç bankadan kullandırılan kredilerin tutarı ise faizleri hariç 3 milyar lirayı buluyor.

Her bankadan aynı gruba kredi

Kamu bankaları tarafından hazırlanan bilgilere göre, darbe sürecinde kullandırılan kredilerde aslan payını ise Türkiye'nin önde gelen 20 firması aldı. Bu süreçte kullandırılan yaklaşık 3 milyar liralık kredinin yaklaşık 2.7 milyar liralık kısmı 20 firma üzerinde yoğunlaşıyor. Üç kamu bankasından an aynı dönemde kredi kullanan ve kredileri geri ödemeyen firmalar ise aynı gruplara ait şirketlerden oluşuyor. Örneğin, tasfiye halindeki Emlak Bankası'na en borçlu firmalar ile Halk Bankası'na en borçlu firmalar, aynı gruplara ait değişik isimlerdeki şirketlerden oluşuyor.

Medya ve batık banka patronları

Kamu bankalarından en fazla kredi kullanan 20 şirketin büyük kısmının medya grupları ile batık banka patronlarına ait olduğu tespit edildi. Bu çerçevede takibe düşen kredilerin bir kısmının İstanbul Yaklaşımı kapsamında yapılandırıldığı bir kısmının ise halen tahsil edilmeye çalışıldığına belirlendi.

Teşvikler de incelemeye alındı

Öte yandan TBMM Darbe Komisyonu, 28 Şubat sürecinde firmalara kullandırılan teşvikleri de mercek altına aldı. Bu kapsamda Ekonomi Bakanlığı'ndan rapor geldi. Gönderilen raporların Darbe Komisyonu uzmanları tarafından incelenmesi ise sürüyor.

İŞTE 28 ŞUBAT'TA BÜYÜK KREDİ ALAN 20 FİRMANIN BAZILARI

İlk 100 listesinde yer alan ilk 20 firmadan bazıları şöyle:

-Medya Holding (Sabah): Halk ve Emlak Bankaları

-Aksoy Grubu: Emlak Bankası, Halk Bankası

-Çağlar Grubu: Ziraat, Halk ve Emlak Bankaları

-Ceylan Grubu: Ziraat, Emlak, Halk ve Vakıfbank

-Bayındır Holding: Halk, Emlak ve Vakıfbank

-Diğer bazı şirketler: Dakkas kağıtçılık, Demirel Grubu, Balkaner Grubu, Favori Dinlenme Tesisleri, Aslan Grubu, AKYIL Grubu, Palmar Su ürünleri, ÖRSA, MEKSAN,

Doğan Grubu'nun ise, aynı dönemde Vakıfbank'tan kullandırılan, 37.2 milyon dolar ve 28.7 milyon Euro'luk dövize endeksli kredisi bulunuyor. Kredi, gruptan gelen talep üzerine yeniden yapılandırılıyor. Ve borç yeniden yapılandırmaya uygun olarak geri ödeniyor. Diğer medya gruplarının geri ödemesinde sıkıntı yaşanıyor.

star

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var