Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
20.09.2012 22:43

600 Bin İşçiye Zam Müjdesi

600 Bin İşçiye Zam Müjdesi
Tıkanan toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. 600 bin işçinin maşına zam gelecek.

600 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmelerin tıkanması nedeniyle zor günler geçiren işçi ve işveren sendikaları çareyi uzlaşmakta buldular. Bu uzlaşının sürprizi ise TOBB oldu. Sendika barajının yüzde 1'e düşmesine itiraz eden TOBB, Başbakan zirvesinde TİSK ile birlikte yer aldı. Toplantıya gitmeyen tek konfederasyon ise DİSK idi.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Uzun süredir Başbakan Erdoğan'dan randevu bekleyen işçi ve işveren örgütleri dün ilk olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile bir araya geldiler. Bu toplantıda sendika barajının Ekonomik ve Sosyal Konsey'e üye olan mevcut konfederasyona bağlı sendikalarda yüzde 10'dan yüzde 1'e indirilmesi; yeni kurulacaklar içinse yüzde 3 olarak uygulanması konusunda anlaştılar. Bu uzlaşı haberi Başbakanlığa iletildi. Bunun üzerine Başbakanlıktan, taraflara bugün için saat 11.30'a randevu verildi.

KADEMELİ BARAJ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katıldığı toplantı yaklaşık 45 dakika sürdü. TİSK Başkanı Kutad Kubilig, yasanın çıkmaması nedeniyle işyerlerinde yaşanan sıkıntı ve huzursuzluğu anlatırken, yasa dışında 'geçici' çözümleri kabul etmediklerini söyledi. Türkiye'nin daha fazla yasal boşluk yaşamaması için Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısı'nın bir an önce çıkması gerektiğini tavsiye etti.

İşçi sendikaları da barajın mevcut konfederasyonlara bağlı sendikalar için 2012-2016 yılları arasında yüzde 1, 2016-2017 döneminde yüzde 2 ve 2018'den itibaren de yüzde 3 olarak kabul ettiklerini Başbakan'ın önünde bir kez daha ifade ettiler.

Bunun üzerine Başbakan Erdoğan da Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı'nın 1 Ekim'de açılacak olan TBMM gündemine öncelikli olarak alınması konusunda 'bir bakalım' diyerek toplantıyı bitirdi.

TİSK BİZİ TEMSİL ETMİYOR, DİYEN TOBB DA MASADAYDI

Üçlü Danışma Kurulu'nda yer almayan TOBB, 'TİSK bizi temsil etmiyor, Üçlü Danışma da biz de olmayız' itirazını her fırsatta dile getiriyordu. Bugünkü toplantıda işçi ve işveren sendikalarının yanı sıra TOBB'un da katılması, 'resmen olmasa da fiilen TOBB artık danışma kuruluna girdi' yorumlarına neden oldu.

9 SENDİKA YETKİ KAYBEDECEK

Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirse, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'e bağlı

Sendikalar için baraj yüzde 4 yıl boyunca yüzde 1, sonraki 2 yılda yüzde 2 ve 6.yıldan sonra da yüzde 3 olarak uygulanacak. Yeni kurulacak sendikalar içinse baraj yüzde 3 olacak.

Ancak yasa çıktıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, gerçek sendikalı işçi istatistiklerini yayınlayacak. Bu durumda 3 milyon olarak görünen sendikalı işçi sayısının aslında 930 bin olduğu ortaya çıkacak. Bunun sonucunda Türk-İş 4, Hak-İş 2 ve DİSK de 3 sendikasında toplu sözleşme imzalama yetkisini kaybedecek.

KRİTİK SORU?

Bir sendika başkanı Hak-İş'e bağlı bir sendika kurulursa bu yeni mi sayılacak eski mi, yani baraj onun için 1 mi olacak 3 mü' diye sordu. Aynı başkan, "Türk-iş kazandı, Hak-iş kaybetti. Yasa çıktıktan sonra bu kaybı daha da hızlanacak" yorumunu yaptı.

Başkan, işkolu sayısının 28'den 21'e düşmesiyle bazı iş kollarında birleşme yaşanacağından barajı aşmanın daha da zorlanacağına dikkat çekerek, 9 sendikanın değil 12 ila 14 sendikanın yetki kaybedeceğini savundu.

DİSK TÜMDEN KARŞI

Toplu İş İlişkileri Kanun Tasarısına başından beri itiraz eden ve ILO normları dışında hiçbir yasal düzenlemeyi kabul etmeyeceğini açıklayan DİSK, bugündü Başbakan görüşmesine de gitmedi. DİSK Başkanı Erol Ekici, bu düzenlemelerin Türkiye'de sendikaları tamamen bitirme operasyonunun bir parçası olduğunu söyledi. Ekici, yüzde 1 barajında bile 9 sendikanın yetki kaybedeceğini, barajın yüzde 2'ye çıkması halinde kaybın 25-30'a çıkacağını; yüzde 3'e yükseldiğinde ise tamamının kapanacağını ileri sürdü.

"KİRALIK İŞÇİ SENDİKALI OLUR MU"

Ekici, sendikaların mevcut durumlarını koruyabilmesi için bile üye sayısını her yıl 3'e 4'e katlaması gerektiğinin altını çizdi. Ancak Ulusal İstihdam Stratejisi ile getirilmek istenen 'esnek çalışma' modelleriyle artık işçilerin sendikalı olamayacaklarını anlattı. Ekici, kamuoyunda kiralık işçi düzenlemesi olarak bilinen özel istihdam büroları düzenlemesinin sendikalar önünde en büyük engel olduğunu vurguladı.

Ekici, bu düzenlemeler nedeniyle Türkiye'nin ILO nezdinde sorgulanacağını ve kara listeye alınacağını söyledi. ILO normlarında sendika barajının da işkolu barajının da olmadığını anımsattı. İşverenlerin, sendikaları ikna ederek bu düzenlemeye 'evet' dedirttiklerini savunan Ekici, "Sendikalar kendi ölüm fermanlarını imzaladılar" dedi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
AB Çekiliyor, Asya Yerini Alıyor!
Bu yılın ilk yarısında 6 milyar 327 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi gerçekleşen Türkiye’de, AB ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı, yüzde 70’den yüzde 40.1’e gerilerken, Asya ülkeleri kaynaklı nakit sermaye girişinin payı yüzde 12’den yüzde 38.3’e çıkarak 1 milyar 668 milyon dolara ulaştı.
İlk Mücevher Laboratuavrı İstanbul'da Kuruldu
İstanbul Kuyumcular Odası'nın (İKO), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından onaylanan destek programı çerçevesinde kurulan Türkiye'nin ilk mücevher laboratuvarı yarın açılacak.
Erdoğan: 'Yeni 28 Şubatlara İzin Vermeyiz!'
Demokrasilerde sandık dışı her müdahalenin gayri meşru olduğunu belirten Başbakan '12 Eylül'de, 28 Şubat'ta ne sıkıntılar yaşandığını çok iyi biliyorum. Türkiye'de bundan sonra bu tür hukuksuzlukların yaşanmasına asla rıza göstermeyiz' dedi. 'Herkes bizi sevmek zorunda değil' ifadelerini kullanan Erdoğan, ayrım yapmaksızın 76 milyonun hükümeti olduklarını söyledi.
Tüpraş'a Baskınının Sebebi Vergi Kaçırılması!
Koç Grubu şirketlerinin değerini üç günde 6 milyar lira eriten vergi baskınına gerekçe gösterilen ön raporun ayrıntıları netleşti. Ön raporda grubun akaryakıtta vergi kaçırdığı belirtiliyor
Mehmet Şimşek: Savaş Bütçesi Gündemde Yok!
Türkiye ile Suriye arasındaki gerilimi gerekçe göstererek ortaya "savaş bütçesi" iddialarını atanlara Bakan Şimşek'ten "yok böyle bir şey" cevabı geldi
Asgari Ücretliye 200 Lira Ek Zam!
Yaklaşık 5 milyon asgari ücretliye müjdeli haber. Asgari ücretten vergi kesilmesini kalkmasıyal 200 lira ek zam almış olacaklar.