Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
26.04.2012 06:46

Banka kredilerinde korkutan artış!

Banka kredilerinde korkutan artış!
Merkez Bankası ve BDDK’nın, ABD ve Avrupa’da bankacılık sektörünün tetikte olduğu böylesine bir dönemde olası kriz riskini en aza indirmek amacıyla sıkı sıkıya takip ettiği sorunlu kredilerle ilgili Garanti Bankası cephesinden kritik bir uyarı geldi.

Sektörde takipteki krediler oranı yüzde 2.7 iken, bu oranın Garanti Bankası’nda yüzde 1.9 olduğuna işaret eden Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranının artmaya başladığına dikkat çekerek, “Kredi kartlarında ve ihtiyaç kredilerinde çok net olarak bunu görmeye başladık” dedi. Özen, sözlerine “Henüz ticari krediler ve KOBİ kredilerine yansımış bir durum yok. Ancak KOBİ kredilerine de bir yansıma bekliyoruz” diye devam etti.
Özen, sorunlu kredilerdeki artışta, işsizlik oranlarının aynı kalmasının ve bireylerin ödeme güçlerindeki düşüşün etkili olduğu bilgisini verdi. Özen, sorunlu kredilerdeki artışın negatif bir sonucu olarak bu yıl banka karlarında da bir düşüş olacağını ifade etti
Türk bankacılık sektörünün sermaye yapısının oldukça güçlü olduğunun altını çizen Özen, “Ancak ileriye doğru baktığımızda burada da ciddi azalmalar görüyoruz. BDDK açıklamasına göre, herkesin ortalama (sermaye yeterlilik rasyosu) 1.40 düşecek. Artık bankacılık sektörü 13-14 gibi bir yerde konumlanmaya başlıyor. Dolayısıyla bankacılık sektörü üzerindeki ileriye dönük yükleri de ciddi oranda tartışmamız gerekiyor” dedi.

 
‘Gerçek bankacılık’ çıkışı
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, 2012’nin ilk çeyreği (ocak-şubat-mart) itibariyle, bankanın net kârının 962 milyon lira olduğunu açıkladı. Garanti’nin aktif büyüklüğünün 2011 sonuna göre yüzde 1 artarak 165.7 milyar liraya ulaştığını belirten Özen, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye 113.1 milyar lira destek sağladıklarını anlattı.
Özen, toplam nakdi kredilerde 91 milyar liralık düzeye ulaştıklarını, toplam kredilerde TL kredilerin payının yüzde 55, yabancı kredilerin payının yüzde 45 olduğunu, banka olarak gerçek bankacılık yapmaya devam ettiklerini vurguladı.


Bireysel emeklilikte 25 milyar TL’lik fırsat
 
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, bireysel emeklilikle ilgili alınan son kararları desteklediklerini, birçok kişinin bundan yararlanacağını düşündüklerini söyledi. Özen, şöyle devam etti: “5 yılda 2.5 milyon kişi, ilave olarak beklediğimizin üzerine gelebilir. Fon büyüklüğü olarak da 25 milyar lira ilave fon büyüklüğü söz konusu olabilir. Bizim çalışmalarımız bunu gösteriyor. Bu, buralarda doğru işler yapıldığını gösteriyor.” Özen, sistemde ikinci basamağın işveren destekli katkı payı olduğunu belirterek, “Eğer tasarruf oranlarını artırmak istiyorsak işveren de katkı yapacak” diye konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Banka Hedefleri Virüs Tehdidinde
Kaspersky Lab, çevrimiçi banka hesaplarını hedefleyen yeni siber tehdit 'Gauss'u keşfettiğini açıkladı...
Kanserdeki Artış Korkutucu Boyutlarda
Dünyada her yıl 7.6 milyon kişi kanserden hayatını kaybediyor. Ölüm nedenlerinde kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada olan kanserin yakın zamanda birinci sıraya çıkacağı belirtiliyor.
Gazete tirajlarında büyük artış
Gazete tirajlarında 32 binlik artış göze çarparken, artışın yarısından fazlası Zaman gazetesine ait.
Sakarya'da Para Nakil Aracı Devrildi: 2 Yaralı
Sakarya'nın Akyazı İlçesi yakınlarında, özel bir bankaya ait para nakil aracı kontrolden çıkıp devrildi, 2 koruma yaralandı.
Maliye'nin Kira gelirinde rekor artış
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira beyannamesinin, doğrudan vergi gelirlerini artırmak açısından önemli olduğunu ve uygulamanın başarılı sonuç verdiğini açıkladı.
Malatya'da korkutan deprem
Malatya’da meydana gelen deprem paniğe neden oldu.