Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
30.07.2012 14:26

Bankaların KKTC'ye Bavulla Para Taşıma Nedeni

Bankaların KKTC'ye Bavulla Para Taşıma Nedeni
Bu bavulla para taşıma işi, faizlerin manipüle edilmesine neden oluyor...

İstanbul'daki banka şubesinden KKTC'deki banka şubesine götürmek üzere aldığı 6 milyon 300 bin lira ile kayıplara karışan bankanın şube müdürü Mahmut Karımış, İstanbul'da yakalandı. İşte bu olay sonrası akıllara "bankaların neden KKTC'ye bavulla para taşıdığı" sorusu takıldı. Sorunun cevabını Sabah ekonomi yazarı Süleyman Yaşar bugün köşesinden verdi.

İÇİ PARA DOLU BAVUL KIBRIS'A

Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü'nü alırken yaptığı konuşmada, babasının kendisine bıraktığı bavulu anlatmıştı. Bu bavulun hikâyesi kadar ilginç başka bir bavul hikâyesi yaşandı geçenlerde.
Orhan Pamuk'un babasının bavulu Nişantaşı'ndaydı ve içi el yazması defterlerle doluydu. Bu bavul ise Kıbrıs'ta ve içi kâğıt paralarla dolu. İstanbul'da içine paralar konup Kıbrıs'a uçurulmuş bu bavul.
Hikâyeyi anlatalım.

NEDEN BAVULLA YURTDIŞINA PARA ÇIKARILIR

Türkiye'nin en büyük özel bankalarından birinin Lefkoşa şube müdürü, içine 3 milyon lira ve 1.5 milyon euro (yaklaşık 6.5 milyon lira) doldurulup Kıbrıs'a götürmesi için kendine verilen bavulu alıp kaçtı. Aramalar sonucunda bankanın şube müdürü İstanbul'da yakalandı. Gazetelerde çıkan haberlere göre, şube müdürü "Para beni aptal etti, bu kadar parayı bir arada görünce aptallaştım.
Kafam çok bulanık böyle yapmamalıydım" diyor.
Olayın gazetelere yansıyan yönü bu. Ama bu olayın başka bir önemli yönü var. Büyük bir özel bankanın bu elektronik çağda bavulla yurtdışına para taşıması ciddi bir olaya işaret ediyor. Bugünün dünyasında bavulla yurtdışına para niye taşınır?


"KARA PARAYA ENGEL OLMAK İÇİN SINIR VAR"

Bankanın parasını bavulla taşımak ne anlama gelir? Türkiye'nin kambiyo mevzuatına göre, yurtdışına yolcu beraberinde ancak 5 bin ABD doları veya karşılığı Türk parası çıkarmak mümkün. (Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 sayılı Karar madde 3/ii ve madde 4/f) Eğer yolcu beraberinde daha fazla nakit çıkarmak istiyorsanız, bildirimde bulunmanız şart.
Niye yolcu beraberinde nakit para çıkartmaya sınır konuyor peki? Kayıt dışı ekonomiyi engellemek ve kara para işlemlerine engel olmak için yolcu beraberinde nakit taşımaya sınır getiriliyor.
Eğer yurtdışına para gönderecekseniz bu mümkün zaten.


"BANKALAR ÜZERİNDEN TRANSFERE SINIR YOK"

Kambiyo mevzuatına göre, bankalar üzerinden para transfer etmeye hiçbir sınırlama yok.
Paranızı istediğiniz gibi transfer edebilirsiniz. Çünkü Türk parası, döviz, altın ithal ve ihracı serbestçe yapılabiliyor.


"TAŞINAN PARANIN BİLDİRİMİ YAPILMADI"

İşte bu olay hakkında konuşan KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar gazetecilere şunları söylüyor: "Şube müdürünün taşıdığı paranın bildirimi yapılmadı.
Bu devirde bavulla para mı taşınır? Yazıklar olsun. Sonuçta 6.5 milyonla kaybolan adam bir memur. İstanbul'daki patronların onayı olmadan bu iş olmaz. KKTC'yi adam yerine koysunlar."


TÜRKİYE'YE GELİR VERGİSİ ÖDENMİYOR

Tabii bu değerlendirme KKTC ile ilgili olarak yapılıyor. İşin bir de Türkiye kısmı var. Peki bankalar başka bir yere değil de, niye KKTC'ye bavulla para taşıyor? Bizim bankalar, Türkiye'den bavulla Kıbrıs'a para transferi yapıyor.
Çünkü "KKTC'deki Türk bankaları kanalıyla Malta gibi vergi cennetlerinde hesap açıyorlar ve kayıt dışına çıkıyorlar." Bunu söyleyen KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar. Böylece elde edilen gelirden hem KKTC'de hem de Türkiye'de gelir vergisi ödenmiyor.


TÜRKİYE'DEN 158 MİLYON DOLAR

Gelelim işin vergi cennetleri yönüne... Geçen hafta vergi cenneti uzmanı James Henry tarafından hazırlanan rapor, Türkiye'den vergi cennetlerine giden parayı açıklamıştı. Rapora göre, vergi cennetlerinde bugüne dek Türkiye'den toplam 158 milyar dolar birikmiş. İşte bu 158 milyar doların bir kısmı Türkiye'den ilginç yollarla çıkarılıyor. Sonuçta Türkiye, bu ülkede kazanılan paralardan oluşan hem tasarruflarını hem de vergi gelirlerini kaybediyor.


CARİ AÇIK BU SÜRECİN SONUCU

Anlayacağınız Türkiye'de cari açığın bir kısmı bu süreç sonunda ortaya çıkıyor.
Ayrıca vergi cennetlerinde tutulan bu paralar, Türkiye'ye tekrar yüksek faizle kredi olarak veriliyor. İş sadece gelir vergisini kaybetmekle kalmıyor, kurumlar vergisi hasılatını da etkiliyor.


BACK TO BACK SİSTEMİ

Çünkü şirket paraları şirketten çekilerek vergi cennetine gönderilip şirkete tekrar borç olarak verildiği için ve bu süreçte şirket borçlu göründüğünden, şirket, ödemesi gereken vergiyi ödemiyor. Ya da bilançosunda zarar gösteriyor. Anlayacağınız bir cepten diğer cebe kredi (back to back) sistemi böyle işliyor.


SON ANDA DEĞİŞEN MADDELER

Hemen hatırlatalım; yeni TTK şirketten para çekme yasağı ve şirket bilançolarının web sitesinde yayınlanması zorunluluğunu getirmişti. Bu maddeler son anda TOBB ve TÜSİAD'ın gayretleriyle ve medyada çıkartılan gürültüyle değiştirildi. Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan, sermaye şirketinden para çekme uygulaması tekrar yürürlüğe kondu ve şirket soygunları dönemine geri döndü. Ama tabii çağı değiştiremedi. Çağ şeffaflık çağı ve bir gün her şey mutlaka ortaya çıkıyor.


PARA TAŞIMA İŞİ FAİZLERİ MANİPÜLE EDİYOR

Gelelim tekrar bavula... Yurtdışına bavulla para taşıma işinin ortaya çıkması iyi oldu. En büyük özel bankaların bile bu yola başvuruyor olması cari açığın nasıl oluştuğunu, vergilerin nasıl ödenmediğinin ve bir cepten bir cebe kredilerin nasıl verildiğinin kanıtını teşkil ediyor. "Faiz lobisi var mı, yok mu bilemem" diyenlere duyurulur. Bu bavulla para taşıma işi, faizlerin manipüle edilmesine de neden oluyor.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Göz Kapağı Sarkması Baş Ağrısı Nedeni
Sık görülen ancak önemsenmeyen göz kapağı sarkması görme alanının daralmasının yanında baş ağrısına da neden oluyor.
Bankaların Yapılandırma Oyununu Mahkeme Bozdu!
Mahkeme, kredilerde yapılandırma işleminde bankaların hiçbir şekilde 'masraf' adı altında ücret talep edemeyeceği kararına vardı.
İstihbarata Göre Terör Olaylarının Artma Nedeni
Yaz boyunca gelen ölüm haberleri Türkiye'yi sarstı. Şimdi herkes 'terör neden arttı' sorusuna cevap arıyor... İşte istihbarat masasındaki son analizler...
Kalekolların Bitmeme Nedeni
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Karakolların yapılması noktasında herhangi bir geri adım atma söz konusu değil ama arazi şartlarından, yoldan, birtakım diğer sebeplerden dolayı aksamalar var” dedi...
PKK'nın para transferi engellendi
EMNİYET ve jandarmanın, kış aylarında düzenlediği operasyonlarla ağır darbe alan PKK, finans operasyonları ile de köşeye sıkıştı.
PKK' ya Para Aktaranların Arasında Askerler de Varmış
Hakkari'nin yapılan baskında şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı! PKK'ya finans sağlayan 32 kişi tutuklandı. İşin ilginç yanı aralarında askerler de var...