Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
07.10.2012 23:37

Bu Şehirde Asgari Ücrete Çalışan Yok

Bu Şehirde Asgari Ücrete Çalışan Yok
Şehirde vasıfsız eleman bulunamıyor...

Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Yusuf Subaşı, kentte fabrika sahibi işverenlerin vasıfsız eleman istihdam edip yetiştirmek istediğini ancak bulamadığını bildirdi. Subaşı, "Bir iş başvurusu için 150 vatandaşı çağırdık, ancak bir kişi bile başvurmadı" dedi.

MAAŞI AZ BULUYORLAR

Subaşı, Bilecik'te birçok fabrika sahibinin kapasite artırımı amacıyla çalıştıracak vasıfsız eleman aradığını söyledi.

Kentte vasıfsız eleman bulunamadığını belirten Subaşı, şöyle devam etti: "Fabrika sahibi işverenler vasıfsız eleman alıp yetiştirmek istiyor, ama bulamıyor. Bu arayışımızı bazı yetkililere ilettik. İşverenin yurt dışından 3 aylık, 6 aylık gibi kısa süreler için gelen işçilerden yararlanmak zorunda olduğunu da bildirdik. Bunun da çeşitli sorunlara yol açtığını biliyoruz. Ülkemizde Suriye, Afganistan, Pakistan, Irak, İran ve Türki cumhuriyetlerden gelen kaçak işçiler istihdam ediliyor. Devlet, bu kişilere bir statü getirmeli. Almanya savaştan çıktıktan sonra Türkiye, Yunanistan ve Afrika'nın bazı ülkelerinden iş gücü satın almış ve kalkınmış. 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefimiz varsa bazı düzenlemeler yapmalıyız." Subaşı, iş başvurusunda bulunanların çoğunda işi beğenmeme ve alacağı maaşı az görme gibi sorunlarla karşılaştıklarını savundu.

ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN NEREDEYSE YOK

İşçilerin bir işe girdiğinde çeşitli sıkıntılara sabır ve tahammül göstermesi gerektiğini dile getiren Subaşı, "Bilecik'te asgari ücretle çalışan vasıfsız eleman neredeyse yoktur. Çoğu işveren, işe başlayanlara ilk günden itibaren asgari ücretin üzerinden bir maaş verir. Sadece Bilecik'te değil, tüm Türkiye'de işsizlik meselesi çözülmüştür. Bu gerçekleri görmemiz lazım" dedi.

İŞSİZLERE MESLEKİ EĞİTİM VERİP İŞE BAŞLATMAYI AMAÇLIYORLAR

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ayhan Tozan da son 8 ayda 3 bin 233 kişinin başvuru yaptığını ve bunların bin 982'sinin işe yerleştirildiğini anlattı. İş başvurusunda bulunan kayıtlı kişi sayısının 8 bin 964 olduğunu dile getiren Tozan, kayıtsız görünen kişilerin daha iyi iş arayışında olanlardan oluştuğunu ifade etti.

"150 KİŞİ ÇAĞIRDIK, KİMSE GELMEDİ"

Tozan, iş yerlerinin ihtiyacı olan en az 20 kişiye mesleki eğitim vererek bin lira maaşla işe başlatmayı amaçladıklarını bildirerek, "Bir iş başvurusu için 150 vatandaşı çağırdık, ancak bir kişi bile başvurmadı. Arkadaşlarımız 'herhangi bir başvuru olur' diye bir saate yakın bekledi. Ancak kimse gelip başvurmadı" diye konuştu.

Kuruma kayıtlı olan, geçerli mazeret bildirmeyen ve işsizlik maaşı alanların bu maaşlarını kesmek zorunda kaldıklarını belirten Tozan, işsizlik maaşının, bir işi olmayanlara verildiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
İsrail Vahşetinin Limiti Yok!
İsrail askerinin kolu sargılı olan Filistinli bir çocuğu gözaltına almak istemesiyle arbede çıktı. Dünya ajanslarının geçtiği bu fotoğraflar büyük tepki topladı
Barajlarda Yeterli Su Yok!
İçmesuyu barajlarında geçen seneye göre yüzde 9,3 daha az su bulunurken, İstanbul'da yüzde 33,97, Ankara'da yüzde 24,77, İzmir'de yüzde 57,78 ve Bursa'da yüzde 44,04 doluluk oranı gözlendi.
35. Madde Artık Yok!
TSK'nın göreviyle ilgili tanımları içeren ve darbelere zemin hazırladığı belirtilen 35'inci maddenin değiştirilmesiyle ilgili yasa Köşk tarafından onaylandı
Diyerbekir Cezaevi Müze Olsun
Hafta sonu bir iş vesilesi için acıların,gözyaşlarının kenti Diyarbekir'deydim babacım.Bedeninde,ruhunda nekadar acı anlamlar bıraktığını bildiğim Diyarbekir zindanlarına doğru yürüdüm sana ve arkadaşlarına burada yapılan vahşetin izlerini yüreğimde taşıyarak.Nerden nereye geldik zamanın dipsiz kuyularında.Her sabah açılan Televizyonlarda flash flash diye verilen genç ölüm haberleri ve ülkemizde barış olacağına dair umudunu yitirmiş ben.
Bu Maile Dikkat
İnternet dolandırıcılığında son nokta...
Dil ve Edebiyat Derneği, Mersin Edebiyat Ödülüyle Buluştu
REYHABER- Dil ve Edebiyat Derneği Mersin Şubesi tarafından 30 ekim salı günü yapılan "Şehir Buluşmaları" etkinliğinde, ‘Mersin Kenti Edebiyat Ödülü ve Mersinde Kültür Ekonomisi’ konuşuldu. Mersin Kent Müzesi'nde gerçekleştirilen söyleşide konuşmacı MTSO Meclis Başkanı Faik Burakgazi dinleyicilere edebiyat ve kent kokan bir konuşma sundu...