Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
02.04.2012 11:48

Devletten Parlak Fikri Olan Gençlere 50 Milyon Lira Hibe

Devletten Parlak Fikri Olan Gençlere 50 Milyon Lira Hibe
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, "Teknogirişim Sermayesi Desteği" kapsamında, 2012 yılında genç girişimcilere 50 milyon lira hibe desteği verecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Dairesi Başkanı Mustafa Aydoğdu, "Teknogirişim Sermayesi Desteği" kapsamında, 2012 yılında genç girişimcilere 50 milyon lira hibe desteği verileceğini söyledi.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Dairesi Başkanı Mustafa Aydoğdu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın parlak fikri olan genç beyinleri harekete geçirmek amacıyla "Parlak bir fikrim var, onu ticarileştirmek istiyorum" projesiyle proje başına bir defaya mahsus 100 bin lira hibe desteği verilmeye devam edildiğini kaydetti.

"Teknogirişim Sermayesi Desteği"nin Türkiye'nin nitelikli insan transferini tersine çevirecek mekanizmalardan biri olduğunu vurgulayan Aydoğdu, şöyle konuştu:

"Projeyle, ülkemizde nitelikli girişimciliğin özendirilmesi, bu girişimciler tarafından uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknoloji düzeyi yüksek ürün ve süreçleri geliştirebilen gençlerin firmalar oluşturulması hedeflenmektedir. Söz konusu destek ile ülkemizde bilgi yoğun ve yenilikçi girişimcilik konusundaki farkındalığın artırılmasının yanında yüksek eğitimli, nitelikli gençlerin iş hayatına kazandırılması da sağlanacaktır."

Bakanlık tarafından sağlanan desteğin 2011 yılında enformasyon, bilişim, elektronik, makine ve biyo agroteknoloji projeleri alanlarında yoğunlaşmakta olduğunu dile getiren Aydoğdu, "Devletimiz programa 2012 yılından itibaren ayrılan bütçe 50 milyon lira olup, yılda 500 girişimciyi destekleme hedeflemiştir" dedi.

2009 yılında toplamda 10 milyon lira olan desteğin 2012 yılında 50 milyona çıkartıldığını belirten Aydoğdu, 3 yılda bin 742 tane başvuru yapıldığını 452 projenin desteklenmeye değer bulunduğunu ifade etti.

Projeye en çok başvuru yaparak destek alan ilin Ankara olduğuna dikkat çeken Aydoğdu, "Ankara'da bulunan 11 üniversiteden 213 projesi bulunan genç beynimiz, Türkiye genelinde birinci olmuştur. Ankara'yı 90 proje desteğiyle İstanbul, 25 projeyle Konya, 20 projeyle Trabzon ve 19 projeyle de İzmir takip etmektedir" diye konuştu.

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ DESTEĞİ 12 KAT ARTTI

Üniversitelerin sanayi ile olan iş birliğini amaçlayan Sanayi Tezleri Programı (San-Tez)'na devlet desteğinin 6 yılda 12 kat arttığını vurgulayan Aydoğdu, desteğin 2012 yılında 61 milyon liraya kadar çıktığını kaydetti.

Devletin sanayiye olan destekleri kapsamında, "San-Tez" programıyla üniversite sanayi iş birliğiyle yürütülecek Araştırma Geliştirme Projeleri (Ar-Ge) ve yenilik projeleri desteklenme hedeflerinin olduğunu hatırlatan Aydoğdu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Devletimiz, üniversitelerdeki akademik bilginin sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak ticari bir ürüne dönüştürmektedir. Bakanlığımız proje bütçe değerinin yüzde 75'ini hibe olarak vermektedir. "San-Tez" programında 2006 yılında 5 milyon tahsil edilmiştir. 2012 yılında 61 milyon liraya kadar çıkmıştır.

Program kapsamında bin 180 adet proje başvurusu olmuştur. 509 adet projenin desteklenmesi uygun görülmüştür. Desteklenen projeler farklı 64 üniversite de 34 şehirde yürütülmüştür. Yürütülen projelerden 110 tanesi, ticari ürün yada üretim yöntemiyle sonuçlanmıştır. Kahramanmaraş'ta bir milyon 677 bin 844 lira toplam bütçeye sahip 5 projemiz bulunmaktadır."

AR-GE'YE 4 MİLYAR 800 MİLYON DESTEK

Ülkenin geleceği için Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) merkezlerinin önemine değinen Aydoğdu, devletin Ar-Ge merkezlerine 4 milyar 800 milyon lira destek sağladığını belirtti.

Aydoğdu, bakanlığa Ar-Ge kapsamında 140 firmanın başvurduğunu, bu firmalardan 122 tanesine Ar-Ge belgesi verildiğini belirterek, 15 bin personelin istihdam edildiği, bu alanda devletin Ar-Ge merkezlerine desteğinin devam ettiğini ifade etti.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Avrupa Avrupa'ya Gençler İlgi Gösteriyor
Üniversiteli gençlerden büyük ilgi...
28 Şubat Mağduru Memurlara İyi Haber
28 Şubat döneminde meslekten ihraç edilen yüzlerce memurun beklediği yasal düzenleme Meclis'ten geçti.
Diyanet: 'Vicdani Ret Caiz Değil!'
Geçtiğimiz ay inançları gereği askerlik yapmak istemediğini belirten bir vatandaşı yargılayan Diyarbakır Askeri Mahkemesi "İslam'da vicdani red yoktur" şeklinde bir hüküm açıklamıştı. Diyanet işlerinin fetvası ise kısa ve net: 'Caiz Değildir.'
Devlet Her Öğrenciye 1500 Lira Ödeyecek!
Özel okulda okuyan öğrenciye nakit desteği için çalışma yapılıyor. Devlet, okullara her öğrenci başına bin 500 lira ödeme yapacak.
2012'de alınacak 20 bin memurun kurumlara göre dağılımı
2012 yılı Bütçe Kanununa göre, kamu kurumları bir önceki yıl boşalan kadrolarının yüzde 50'sine atama yapabilmektedir. İhtiyaçın bu şekilde karşılanamaması halinde üniversiteler için 5 bin, diğe kurumlar için ise 29 bin adet daha atama izni verilmiştir. Toplamda 34 bin adetlik atama izninin dağılımı bugün açıklandı.
81 İle Bilim Teknoloji Merkezleri Kurulacak
Bilim ve Teknoloji Haftası etkinliklerinde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 81 ilde "Bilim ve Teknoloji Merkezi" kurulacağını söyledi.