Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
07.12.2010 17:17

Elektirik Dağıtım İhaleleri Medya Patronlarına Gitti

Elektirik Dağıtım İhaleleri Medya Patronlarına Gitti
TEDAŞ'a bağlı AYEDAŞ Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım, Ankara'da Toroslar Elektrik dağıtım ile Akdeniz Elektrik Dağıtım ihalelerinde en yüksek teklif iki medya patronundan geldi. İşte ihale teklifleri ve sonuçları:

TEDAŞ'a bağlı AYEDAŞ Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım, Ankara'da Toroslar Elektrik dağıtım ile Akdeniz Elektrik Dağıtım ihalelerinde en yüksek teklif iki medya patronundan geldi. İşte ihale teklifleri ve sonuçları...

İSTANBUL ANADOLU YAKASI ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş'NİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ EN YÜKSEK TEKLİFİ, 1 MİLYAR 813 MİLYON DOLARLA MMEKA MAKİNE İTHALAT PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş VERDİ

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'ye (TEDAŞ) bağlı İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 813 milyon dolar ile MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Bu turda en yüksek teklif 600 milyon dolar oldu. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi.

Toplam 5 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ilk turunda en yüksek teklif 1 milyar 217 milyon dolar oldu. Bu turda Palmet Enerji A.Ş. elendi.

İkinci elemeli turda Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. elendi ve en yüksek tutar 1 milyar 410 milyon dolar oldu.

Üçüncü elemeli turda ise IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu elenirken, bu turda 1 milyar 573 milyon dolar en yüksek teklif olarak gerçekleşti.

Dördüncü elemeli turda da Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. elenirken en yüksek tutar 1 milyar 691 milyon dolara ulaştı.

Beşinci elemeli turda ise Emkat Ortak Girişim grubu elendi ve daha sonra açık artırmaya geçildi.

Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 810 milyon dolar, artırım aralığı ise 1 milyon dolar olarak belirlendi.

İki tur olarak gerçekleşen açık artırmanın ilk turunda Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş., Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş., Park Holding A.Ş. ve Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu çekildi. Bu turda en yüksek teklif 1 milyar 812 milyon dolarla Yıldızlar SSS Holding A.Ş. verdi. İkinci turda Yıldızlar SSS Holding A.Ş. ihaleden çekildi.

Böylece ikinci turda en yüksek teklifi 1 milyar 813 milyon dolarla MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. vermiş oldu.

TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIMIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ NİHAİ PAZARLIK GÖRÜŞMELERİNDE EN YÜKSEK TEKLİFİ, 2 MİLYAR 75 MİLYON DOLAR İLE YILDIZLAR SSS VERDİ

Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'ye (TEDAŞ) bağlı Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 2 milyar 75 milyon dolar ile Yıldızlar SSS Holding verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde, ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Bu turda en yüksek teklif 1 milyar 10 milyon dolar oldu. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi.

Toplam 6 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ilk turunda en yüksek teklif 1 milyar 896 milyon dolar oldu. Bu turda Fernas İnşaat A.Ş. elendi.

İkinci elemeli turda Akfen Enerji Dağıtım ve Ticaret A.Ş. elenirken, en yüksek teklif 1 milyar 951 milyon dolar oldu.

Üçüncü elemeli turda ise Ayen Enerji A.Ş. elendi. Bu turda en yüksek teklif 2 milyar 56 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İhalenin dördüncü eleme turunda da Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. elenirken, en yüksek tutar da 2 milyar 62 milyon dolara ulaştı.

Beşinci elemeli turda ise Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. elendi ve en yüksek tutar 2 milyar 65 milyon dolar oldu.

Altıncı ve son elemeli turda en düşük teklifi veren IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu oldu. Bu turun ardından açık artırmaya geçildi.

AÇIK ARTIRMA

Yedi firma ile başlayan açık artırmada başlangıç tutarı 2 milyar 71 milyon dolar, artırım aralığı ise 1 milyon dolar olarak belirlendi.

Açık artırmanın ilk turunda Elsan-Bereket-Karaçay OGG, Emkat OGG, Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. ile Cengiz-Kolin-Limgaz OGG ihaleden çekildi.

Bu turda en yüksek teklifi 2 milyar 74 milyon dolar ile Park Holding A.Ş. verdi.

Açık artırmanın ikinci turunda, MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ile Park Holding A.Ş. temsilcileri ihaleden çekildi.

Böylece Yıldız SSS Holding A.Ş. 2 milyar 75 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren firma oldu.

AKDENİZ ELEKTRİK DAĞITIMIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ NİHAİ PAZARLIK GÖRÜŞMELERİNDE EN YÜKSEK TEKLİFİ

1 MİLYAR 165 MİLYON DOLAR İLE PARK HOLDİNG A.Ş VERDİ

- Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş'ye (TEDAŞ) bağlı Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş'nin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 165 milyon dolar ile Park Holding A.Ş verdi.

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 500 milyon dolar oldu. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi.

Toplam 5 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ilk turunda en yüksek teklif 1 milyar 7 milyon dolar oldu. Bu turda Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. en düşük teklifi vererek elendi.

İkinci elemeli turda Palmet Enerji A.Ş. elendi ve en yüksek tutar 1 milyar 27 milyon dolar oldu.

Üçüncü elemeli turda ise Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. elenirken, bu turda 1 milyar 57 milyon dolar en yüksek teklif gerçekleşti.

Dördüncü eleme turunda da Elsan-Bereket-Karaçay Ortak Girişim Grubu elenirken, en yüksek tutar da 1 milyar 162 milyon dolara ulaştı.

Beşinci elemeli turda ise Fernas İnşaat A.Ş. elendi ve daha sonra açık artırmaya geçildi.

AÇIK ARTIRMA

Açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 163 milyon dolar, artırım aralığı ise 1 milyon dolar olarak belirlendi.

İki tur olarak gerçekleşen açık artırmanın, ilk turunda Ayen Enerji A.Ş, MMEKA Elektrik Perakende Satış A.Ş, Yıldızlar SSS Holding A.Ş, Akfen enerji Dağıtım ve Ticaret A.Ş, Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş, Emkat ortak Girişim Grubu, Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu, IC İçtaş inşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi. Bu turda en yüksek tutar ise 1 milyar 165 milyon dolar oldu. Açık artırmanın ikinci turunda Ayen Enerji A.Ş 'nin ihaleden çekilmesi üzerinde nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi 1 milyar 165 milyon dolar ile Park Holding A.Ş. vermiş oldu.

DAĞITIM SEKTÖRÜNDEKİ SON DURUM

Öte yandan, elektrik dağıtım piyasasında 9 özel elektrik dağıtım şirketi (Aydem, Başkent, Çamlıbel, Çoruh, Meram, Osmangazi, Sakarya ve Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. ile Kayseri ve Civarı T.A.Ş.) 38 ilde faaliyet gösteriyor ve piyasanın yüzde 39'unu oluşturuyor.

Daha önce ihalesi tamamlanan Boğaziçi, Dicle, Fırat, Gediz, Trakya, Vangölü ve Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin devir işlemleri tamamlandığında, 16 özel elektrik dağıtım şirketi toplam 62 ilde faaliyette bulunacak ve özel sektörün payı yaklaşık yüzde 75'e ulaşacak.

Bugün nihai pazarlık görüşmeleri gerçekleştirilen Akdeniz, İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin ihale ve devir işlemleri tamamlandığında ise 19 özel elektrik dağıtım şirketi toplam 72 ilde faaliyette bulunacak ve özel sektörün payı yaklaşık yüzde 96'ya ulaşmış olacak.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin bugün gerçekleştirilen nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi veren MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.'nin sektördeki payı, daha önce aldığı Boğaziçi ve Gediz Elektrik Dağıtım şirketleriyle birlikte yaklaşık yüzde 30'a ulaşacak. Söz konusu şirket aynı zamanda Başkent Doğalgaz A.Ş.'nin de sahibi bulunuyor.

Böylece, bugün yapılan 3 elektrik dağıtım ihalesinde toplam 5 milyar 53 milyon dolar gelir elde edildi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler