Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
03.03.2012 00:11

Emeklilere İntibak Zammı Ne zaman Ödenecek?

Emeklilere İntibak Zammı Ne zaman Ödenecek?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik emeklilere intibak yasası kapsamında yapılan zamların ödeneceği tarihi açıkladı.

Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı Faruk Çelik, İntibak Yasası kapsamındaki 1 milyon 917 bin 186 emeklinin ilk zamlı maaşlarını Ocak 2013'te alacaklarını söyledi. Bakan Çelik, 1 milyon 100 bin emeklinin maşına 100-340 TL arasında ve 800 bin emeklinin maaşına ise 100 TL ve altında miktarlarda zam yapılacağını açıkladı.

NTV'nin konuyla ilgili sorularını cevaplayan Bakan Çelik'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

♦ "İntibak neden Emekli Sandığı emeklilerini kapsamıyor, neden Bağ-Kur'luların bir kısmını kapsıyor" şeklindeki soruya, "Emekli Sandığı emeklileri 1990'da da 2000'de de 2008'de de emekli olsalar, emekli aylıklarına intibak gerektirecek bir düzenleme söz konusu değil. Yani gösterge ve katsayı esasında emeklilik 1990'da da 2000'de de 2008'de de aynı. Bağ-Kur'lular için de aynı şey geçerli. Bağ-Kur'da da basamak sistemi var. Bir vatandaşımız altıncı, sekizinci, onuncu, yirmi dördüncü basamağa kadar basamak yükseltebiliyor ve buralardan emekli olabiliyor. Diyelim ki on üçüncü basamaktan emekli olan bir Bağ-Kur'lunun dünü ile bugünü arasında bir farklılık söz konusu değil. Ama SSK'lılarda sorun yaşanmış. Burada sistemle oynandığı için 2000 öncesi emekli 2 milyon 743 bin emekliyi ilgilendiren ve o emeklilerin durumunu 2008 yılına taşıyacak bir düzenlemedir bu" yanıtını verdi.

"ÖYLE İNCE BİR ÇALIŞMA YAPTIK Kİ"

İntibak Yasası ile getirilecek düzenlemeler ile "Yüzde yüz eşitliğin mümkün olmadığını" söyleyen Bakan Çelik, "Ama öyle ince ayrıntılı bir çalışma yaptık ki yüzde 75 gelişme hızından pay vererek bu sihirli formülle mümkün mertebe eşitlik sağlanmış oldu ve o dönemin haksızlıkları giderilmiş oldu" dedi. İntibakın toplam maliyenin ise 2.8 milyar TL olmasını beklediklerini söyleyen Bakan Çelik, İntibak kapsamındaki 1 milyon 100 bin emekliye 100-340 TL arasında, 800 bin emekliye ise 100 TL ve altında zam yapılacağını açıkladı.

ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇIKLANACAK

İşsizlik rakamlarını da değerlendiren Bakan Çelik, 2011 yılına ait işsizlik oranının yüzde 9.8'e gerilemesinin çok önemli bir gelişme olduğunu ve önümüzdeki dönemde bunu daha da aşağı çekmek için çalıştıklarını söyledi.
İstihdam Stratejisini 2023 vizyonu çerçevesinde önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını söyleyen Bakan Çelik,

"Buradan eylem ve sorumluluğunu üstlenen bütün kurum ve kuruluşlar 2023'te yüzde 5 işsizlik hedefine kendisini endeksleyecekler ve o görevlerini yerine getireceklerdir" dedi.

15 Mart itibariyle 2 bin iş ve meslek danışmanını göreve başlatacaklarını söyleyen Bakan Çelik, bu yıl içerisinde ayrıca 2 bin iş ve meslek danışmanı daha alacaklarını belirtti. 4 bin iş ve meslek danışmanın her birinin 500 işsizden sorumlu olacaklarını söyleyen Bakan Çelik, danışmanların iş bulmaları konusunda işsizlere yardımcı olacaklarını söyledi.

 

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var