Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
29.05.2012 13:40

Hakem Heyeti Tıkandı. Memur zammı belli değil

Hakem Heyeti Tıkandı. Memur zammı belli değil
Toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamaması üzerine, üzerinde anlaşma sağlanamayan konular Kamu Görevlileri Hakem Heyetine götürülmüştü.

Alınan bilgilere göre Kurul, Kamu İşveren Kurulunun önerdiği zam önerisinin üzerine çıkamayacaktır. Yine Kurul, hizmet kollarındaki bir çok talebi reddetmektedir. Bu çerçevede, Kurulun karar alması halinde, memurlar zararlı çıkacaktır. Bunu önlemenin yolu Kurulu çalışamaz hale getirmektir.

4688 sayılı Kanunun 34. maddesine göre, Kurul kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir. Kurul kararları taraflara üç gün içerisinde yazılı olarak bildirilir ve Resmî Gazetede yayımlanır.

Yine 34. maddeye göre, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Başkan dahil en az sekiz üyenin katılımı ile toplanır.

Toplam 11 üyeli kurulda, sendikaların 5 üyesi bulunmaktadır.

Eğer memur konfederasyonlarının karar alarak masadan çekilmesi halinde Kurulun üye sayısı 6'ya düşecek ve Kurul karar alamayacaktır. Bu halde, Bakanlar Kurulu devreye girecektir. Bakanlar Kurulunun devreye girmesi halinde gayri resmi anlamda bir müzakere daha olması mümkündür. Bu konudaki sorumluluğu tümüyle siyasi organların üzerine bırakmak en uygun davranış olacaktır.

KESK Başkanı: Kuruldan çekilme önerisini uygun buluyoruz
KESK Başkanı Lami Özgen, yaptığı açıklamada, Kurulun hükümet tarafından atanan üyelerinin, Kamu İşveren Kurulunun önerdiklerine aynen katıldığını ve uzlaşma sağlanamayan konularda yeni bir karar alamadığını belirtti.

Kurulun hali hazırdaki yapısından ve hükümetin kurul üzerindeki ağırlığından kaynaklanan bu durumun Kurulu işlevsiz hale getirdiğine dikkat çeken Özgen, "Kurul yeni bir karar alamayacaksa, talepleri değerlendiremeyecekse, Kurul'un varoluş nedeni ortadan kalkmıştır" dedi.

Konfederasyon olarak, Kuruldan çekilmeyi ve Kurulun çalışamaz hale getirilmesi önersini uygun gördüklerini belirten Özgen "Kurul bu haliyle karar alırsa, bundan sonraki toplu görüşmelerde de bu karar emsal olacak ve bir anlamda Kamu İşveren Kurulunun görüşlerini onaylayan bir mekanizma olarak işlev görecektir" dedi.

Özgen "Sabahtan bu yana konfederasyon başkanlarıyla da görüştük. Ortak çekilme kararı memurların ve konfederasyonların lehine olan bir durumdur." dedi.
Kamu-Sen Başkanı: Memur Sen'in kararını bekliyoruz
Türkiye Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk, Kurulun hükümet tarafından atanan bürokrat üyelerinin, uzlaşma sağlanamayan konularda yeni bir karar alamadığını ve oylama yapılarak hükümetin teklif ettiği kararların geçirilmeye çalışıldığını belirtti.

Konfederasyon olarak, Kuruldan çekilme fikrini uygun gördüklerini belirten Koncuk "Kurul geldiği nokta itibariyle karar alamayacak gibi görünmektedir. Bu noktada Kurulun anlamı kalmamaktadır. Dolaysıyla Kuruldan çekilerek, bu konudaki sorumluluğun siyasi iradeye bırakılması önersini uygun buluyoruz" dedi.

Koncuk: Memur Sen'in kararını bekliyoruz

Türkiye Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk, KESK ile birlikte görüşmelere katılmama fikrini uygun gördüklerini ancak Memur-Sen'in hala karar vermediğini belirtti.

Memur-Sen'in toplantılara katılması halinde toplantı yeter sayısının sağlanmış olacağını dolaysıyla, kendilerinin katılmamalarının anlamsız olacağına dikkat çeken İsmail Koncuk, "Burada Memur-Sen'in tavrı önemlidir. Memur-Sen de görüşmelere katılmaz ise, Kuruldan çekilmenin bir anlamı olacaktır. Zira bu halde Kurul çalışamaz hale gelecektir. Ancak Memur-Sen'in Kurul toplantılarına devam etmesi halinde, hem Kamu Sen hem de KESK'in Kuruldan çekilmesinin bir anlamı olmayacaktır." dedi.

Saat 12:00'de başlaması gereken toplu görüşmelere, Memur-Sen'in önerisi doğrultusunda, 2 saat katılınmayacak. Memur-Sen bu süreçte, Kuruldan çekilme önerisini değerlendirecek

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Memurun zamlı maaşları belli oldu
Memur maaş katsayıları, yüzde 0,27'lik enflasyon farkı ve brüt 175, net 123,62 liralık ocak ayı zammına göre yeniden belirlendi.
Yalçın: 'İttifak Mümkün Değil!'
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile ittifak yapmalarının mümkün olmadığını söyledi.
Hangi Kurum Ne Kadar Memur Alacak?
KPSS sonuclarına göre hangi kurum ne kadar eleman alacak belli oldu...
Karlıova'da Şehit Olan Polislerin Kimlikleri Belli Oldu
Patlamada şehit olan polislerin kimlikleri belli oldu...
Eğitim Bir Sen: Sistem Dershaneleri Zorunlu Kılıyor
Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer, mevcut sistemin dershaneleri zorunlu hale getirdiğini söyledi
Gaziantep'deki Bombacının Kimliği Belli Oldu
Gaziantep Valisi Gaziantep saldırısını yapan ismi açıkladı. Ata zanlının yakalanması için çalışmaların sürdüğünü belirtirken patlamaya yol açan aracın çekicisinin sürücüsü tutuklandı...