Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
25.08.2012 16:01

Hakkari'de Petrol Bulundu Ama Çıkarılamıyor

Hakkari'de Petrol Bulundu Ama Çıkarılamıyor
Hakkâri civarında önemli miktarda petrol bulgusuna rastlandı ancak terör yüzünden çıkarılamıyor...

Son 9 ayda 9 kez benzine zam gelmesinin ardından, aşina olduğumuz "Türkiye'nin doğusunda petrol rezervi bulundu" haberleri yeniden gündeme geldi.

2012 yılında akaryakıta zam yağmuru vardı. 8 ayda benzin 9 defa mazot ise 11 kez zamlandı. Benzin fiyatı 5 TL sınırına yaklaşırken, Türkiye Norveç'in ardından benzinde en pahalı ülke konumuna gelmeyi başardı.

Böyle zam haberlerinin ardından, bugün ülkenin yüreğini ferahlatacak bir haber geldi! Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız açıkladı: Hakkari'de önemli miktarda petrol rezervi bulundu.

Yıldız 'ın açıklamasına göre Hakkari civarlarında önemli miktarda petrol rezervi bulundu, ancak hem özel sektör hem de TPAO petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı.

HAKKARİ'DE PETROL MÜJDESİ

Akçakoca açıklarındaki doğalgaz platformunda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hakkâri civarlarında önemli miktarda petrol bulgusuna ulaştıklarını kaydetti. Yıldız, "Ancak hem özel sektör hem de TPAO petrolü terör nedeniyle aramaya başlayamadı" dedi.

1700 KİLOMETRELİK SONDAJ

Terörün yerli enerji kaynaklarına ulaşmayı engellemeye çalıştığını aktaran Yıldız, "Er ya da geç bu kaynaklara ulaşacağız. Petrol ve doğalgaz sondaj arama faaliyetlerine ayırdığımız kaynak 13 kata çıktı. Edirne'den Kars'a uzanacak 1700 kilometrelik sondaj yapıyoruz" diye konuştu. Bakan Yıldız, "Hakkâri ve civarındaki petrolün çıkarılması için terörün bitmesi mi beklenecek" yönündeki sorumuza şu cevabı verdi:

"Terörün kısa vadede biteceğini elbette öngörmüyoruz. Ancak biz petrol aramaya tabii ki daha önce başlayacağız. Önümüzdeki yıl için proje ve altyapı çalışmalarını tamamlayacağız. Kışı geçireceğiz ama baharla birlikte güvenlik güçlerimizin desteğiyle bölgedeki petrolü arayacağız."

DİYARBAKIR'DA KAYA GAZI

Özel sektörün de aynı nedenlerle arama faaliyetlerine başlayamadığını kaydeden Yıldız, özel sektörün aynı şekilde güvenlik güçlerinin desteğiyle önümüzdeki yıl arama çalışmasına başlayacağını inandığını bildirdi. Yerli petrol kaynakları için çalışmalara tüm hızla devam edeceklerini ifade eden Bakan Yıldız, Diyarbakır'da Sarıbuğday 1 sahasında dünyanın önde gelen bir şirketiyle kaya gazı sondajına başlanacağını sözlerine ekledi. Karadeniz izin vermedi Bakan Yıldız, Türkiye'nin denizdeki ilk doğalgaz platformu olan Akçakoca'ya tekneyle gitmek istedi. Ancak şiddetli rüzgar nedeniyle bunu gerçekleştiremedi. Denizin 100 metre altından doğalgaz çıkaran platform, Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 1'ini karşılıyor. Bakan Yıldız, Karadeniz'de şartların çok zor olduğunu, bununla birlikte bu bölgede doğalgaz ve petrol arama faaliyetlerini sürdüreceklerini kaydetti.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Genelkurmay Açıkladı: 16 Asker Şehit!
Genelkurmay Başkanlığı Türkiye'nin üzüntü ve merakla beklediği açıklamayı yaptı. Dağlıca'da 16 asker şehit oldu, 6 asker de yaralandı.
250 Terörist Çemebere Alındı
Hakkari Dağlıca'daki saldırı sonrası Cilo Dağı'ndan indiği belirlenen 250 kişilik terörist grup özel birlikler tarafından çembere alındı.
Hakkari'de Hollandalı Ajan Gözaltına Alındı
Türkiye'de ajanlık faaliyetleri yüzünden soruşturma geçiren Frederike Geerdink, polis tarafından gözaltına alındı.
Hakkari ve Mardin'de PKK Terörü Portesto Edildi!
PKK tarafından Dargeçit'te 4 polisin öldürüldüğü saldırı sonrasında Mardin'de bir grup, "teröre karşı tepki ve terörü lanetlemek" için yürüdü
İngiltere'de Kayıp Stradivarius Kemanı Bulundu
İngiltere'de üç sene önce çalınan 300 yıllık Stradivarius kemanı bulundu.
Berrin Menderes'in Tito'ya Mektubu Bulundu
Merhum Başbakan Adnan Menderes'in eşi Berin Menderes'in Eski Yugoslavya'nın efsanevi lideri Yosip Broz Tito'ya, gönderdiği mektup ortaya çıktı.