Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
22.08.2012 09:50

İstanbul ve Ankara'da Kiralar Düştü

İstanbul ve Ankara'da Kiralar Düştü
Öğrencilerin en yoğun yaşadığı İstanbul, Ankara, ve Eskişehir gibi illerde konut stoklarındaki artış kiraları aşağıya çekti. Kayseri ve Adana gibi illerde ise kiraların yükseldiği gözlendi

Üniversiteye giriş telaşını atlatan öğrenciler ile ailelerini şimdilerde kiralık konut bulma telaşı sardı. Bugüne kadar gözlerinden bile sakınarak büyüttükleri çocuklarını farklı illerde kendilerinden uzak okutmak durumunda kalan aileler, kiralık ev telaşına düştü.

Bugün gazetesinin haberine göre ev arayışında sosyal donatı ve güvenlik öncelikli tercih oldu. Biz de bu gerçekten yola çıkarak velilerin ve öğrencilerin arayışlarına destek olmak için kısa bir araştırma yaptık. Geçen yıl elimizde olan eşyalı, güvenlikli ve sosyal donatılı 1+1, 2+1 dairelerin kiralık fiyatları ile 16 üniversite şehrinde eşyalı güvenlikli 1+1 ve 2+1 tipinde dairelerin şimdiki kiralarını karşılaştırdık.

BEŞ İLDE KİRALAR GERİLEDİ

2011 yılının Ağustos ayında güvenliği olan, şehre yakın ve üniversiteye yürüme mesafesinde bulunan İstanbul, Eskişehir, Ankara, Samsun, ve Bursa illerinde kiralar ortalama 450 lira ile 1500 lira aralığında seyrederken bu yıl alt limitlerde kiralık fiyatlarında önemli bir değişim olmamakla birlikte üst limitlerin gerilediği gözlendi. Güvenlikli ve sosyal donatılı 2+1 ev fiyatı geçen yıl 1500 liraya kadar çıkarken bu yıl rakamın 1300 liraya gerilediği dikkat çekti. Emlak uzmanları fiyatlardaki gerilemeleri al-sat yapmak amacıyla ev alan kişilerin fiyatlar yükselmediği için evlerini satmaktan vazgeçmelerine ve bunun yerine kiraya vermelerine bağladı. Kiralık ev sayısındaki artış ta fiyatları aşağıya çekti.

KOCAELİ'DE DEĞİŞİM YOK

Kiraların sabit tutulduğu il olarak ise karşımıza Kocaeli çıkıyor. Kocaeli'nde geçen yıl aynı kıstaslarda konut fiyatı 500 lira ile 700 lira arasında değişkenlik gösteriyordu. Bölgedeki emlakçılar bu yıl da kiraların 500 lira ile 700 lira arasında değişim gösterdiğini belirtiyor.

KAYSERİ ŞAŞIRTTI

Eşyalı, güvenlikli ve sosyal donatılı evlerde kiralık fiyatlarında en büyük sıçramayı Kayseri yaptı. Kayseri'de kiralık fiyatlar 2011 yılında 450 lira ile 600 lira arasında değişmesine karşın bu yıl rakamların 650 lira ile 900 lira seviyesine yükseldiği gözlendi. Bölgedeki emlakçılar sözkonusu artışı, bölgedeki güvenlikli ve nitelikli konutların sayısının azlığına bağladı. Kayseri'de nitelikli konut yapımına son yıllarda hız verildiğini aktaran bölge emlakçıları, "Bu konutları daha çok oturmak amacıyla Kayserililer satın aldı. Kiraya verilecek nitelikli ev sayısı az olduğu için de kiralar önceki yıla göre yükseldi" bilgisini verdi.

Eski evlerde fiyatlar düşük

Tüm illerde eski ve üniversiteye uzak olan bölgelerde ise kiraların daha düşük olduğu gözleniyor. Emlakçılar her bütçeye uygun ev bulmanın mümkün olduğunu belirtiyor. Niteliksiz evlerde İstanbul ve Edirne'de 450-500 liraya kiralık ev bulmak mümkün. Yine diğer illerde de üniversiteten uzak yerlerde düşük fiyatlara ev kiralanabiliyor. Ancak emlakçılar ev kiralarken tüm masrafların göz önünde bulundurulmasını ve hesabın iyi yapılmasını öneriyor. Özellikle üniversite bölgesinde ev kiralayacak olan kişilere ulaşım giderlerinin hesaba katılması uyarısı yapılıyor.

http://img.vol.io/rotahaber/newpics/news/220820120828049615658_3.jpg

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var