Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
24.07.2012 03:36

İşte Akkuyu Santralinin Ayrıntıları

İşte Akkuyu Santralinin Ayrıntıları
Mersin Akkuyu'da yapılması planlanan Nükleer Santralin mimari ve proje ayrıntıları belli oldu. 9 şiddetindeki depreme dayanıklı olacağı söylenen santralde 4 adet reaktör bulunacak.

Mersin'in Gülnar ilçesindeki, Büyükeceli beldesinde yapılacak santral, denize sıfır olarak inşa edilecek ve toplam alanı 2 futbol sahası büyüklüğünde olacak.

9 şiddetinde depreme  dayanıklı olacak şekilde inşa edileceği belirtilen santralde yan yana ve her biri 1200 megavat kurulu gücünde 4 reaktör yer alacak.

Santrale soğutma suyu doğrudan denizden alınıp nükleer santrali soğutacak ve yine aynı şekilde denize akıtılacak. Soğutma denizden yapılacağı için de soğutma kululeri yer almayacak. Bununla ilgili Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Alexander Superfin, "Tabii doğal olarak bırakılan su, alınan sudan birkaç derece daha sıcak olacak. Ama, denize bırakılan su, saf deniz suyu olarak bırakılacak. Deniz yaşantısını hiç etkilemeyecek" dedi.

Superfin, santralden ses ve kirli atık çıkmayacağını da öne sürerek, "Kapalı sistem olan santralden hiçbir şekilde radyasyon, santral sınırı dışına sızmayacak" diye konuştu.

Santral devreye girdiğinde çalışanlar özel bir giysi giymeyecek. Verilen bilgiye göre, beyaz bir önlük ve dozimetre, santralde dolaşmak için yeterli olacak.

Maliyeti 20 milyar dolar olan ve 2013'te inşaat hazırlık çalışmalarına başlanması hedeflenen santralin yapımına, yöre halkı ve çevreciler karşı çıkıyor. Akkuyu'da nükleer santral yapımına karşı yürütülen kampanyada yer alan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Çevre Komisyonu üyesi avukat Efkan Bolaç, Akkuyu'nun zemin olarak sağlam olmayıp sismik anlamda da sorunlu bir bölge olduğuna dikkat çekerek, "Nükleer atıkların ne şekilde depolanacağı, ve oluşacak zararlara karşı sorumluluk detaylı olarak düzenlenmemiş ve denetim konusunda da sorunlar bulunmamaktadır" dedi.

Efkan Bolaç, Genel Müdür Alexander Superfin'in söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Santralin denizden alacağı su ile soğutma yapacak olması deniz yaşamına büyük bir tehdit, bunun giderilmesi mümkün değildir. Nükleer santralin günlük 20 milyar litreye yakın su ihtiyacı olacağı iddia edilmektedir. Bu durumun, su sıcaklığının daha da ısınmasına yol açacağı ve radyo aktif sızıntı olabileceği iddiasını da beraberinde getirmekte" diye konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Erdemli'de Terör Protestosunda Can Kaybı
Tüm sağduyu çağrılarına rağmen Mersin-Erdemli'de olan oldu. Erdemli İlçesi’nde dün akşam düzenlenen terör protestosunda açılan ateş sonucu yaralanan bir kişi hayatını kaybetti.
Anamur'da Orman Yangını
Mersin'in Anamur ilçesinde dün öğle saatlerinde başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 65 hektar kızılçam ormanı yandı.
Zafer Çağlayan Silifke'de İftara Katıldı
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Mersin'in Silifke ilçesindeki Cumhuriyet alanında düzenlenen iftar yemeğine katıldı.
Akdeniz Derneği'nden Kur'an-ı Kerim Bilgi Yarışması
Kur'an'ı Anlama Platformu tarafından organize edilen Kur'an-ı Kerim Bilgi (Meal) yarışması Mersin'de Akdeniz Derneği taraında organize edildi. Yarışmaya katılanlara ücretsiz olarak Kur'an meali de dağıtıldı.
G.Antep Bombacısını Arkadaşı İhbar Etti
Gaziantep'te 4'ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı organize edenler arasında yer alan öğretmen M.H.'nin arkadaşının ihbarı sonucu yakalandığı ortaya çıktı.
Zafer Çağlayan: Yerel Seçimleri Çok Önemsiyoruz
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yerel seçimleri çok önemsediklerini ifade ederek, "Sizlere hükmetmeye değil, hizmet etmeye geldik. Mersin'i daha güzel yapmak için gece gündüz çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz" dedi.