Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
22.05.2012 08:48

İzmir'de Suya Yüzde 21 Zam!

İzmir'de Suya Yüzde 21 Zam!
Zam oranı 1 milyon 200 bin abonenin 950 bininin yer aldığı 0-13 metreküp arası su tarifesine göre ödeme yapan abonelerde yüzde 25.

Şok zamla, mahkeme kararıyla abonelere 12 ayda geri ödeyeceği eski faturalardaki fazla tahsilat tutarı 38 milyon 772 bin TL'nin en az 3 katı fazlasını almayı hedefleyen İZSU, mahkemelerin zam iptal nedeni saydığı "K formülü" tarife hesaplamasında çıkartarak, son iptal davasından kurtulmayı planladı.

Rakamlar İZSU, son 3 yılda ardı ardına mahkemelerden gelen su zammı iptal kararlarını aşmak ve geri ödemek zorunda kaldığı fazla tahsildarın yarattığı açığı kapatmak için bulduğu yeni yöntemle birlikte su tarifesine de ortalama yüzde 21 zam yaptı.

Zam oranı 1 milyon 200 bin abonenin 950 bininin yer aldığı 0-13 metreküp arası su tarifesine göre ödeme yapan abonelerde yüzde 25 oranında gerçekleşti.

İZSU Genel Kurulu'nun oyçokluğuyla onayladığı yeni tarifeye göre 0-13 metreküp su 2,46 TL'den 3,09 TL'ye, 13-20 metreküp 6,35 TL'den 7,93 TL'ye, 21 metreküp ve üstü ise 10,26TL'den 12,80 TL'ye arttırıldı. Atık su bedeli konut dışında 0-10 metreküp 8 lira 48 kuruş, 11 ton ve üstü de 9 lira 77 kuruş olarak kaldı.

Daha önce 1 Haziran 2009 tarihli zammının Mahkeme tarafından iptal edilince 5 ay boyunca yaptığı fazla tahsilat tutarı olan 30 milyon TL'yi abonelere 2011 yılı içinde geri ödeyen İZSU, Mayıs 2012'den itibaren de yine mahkeme kararıyla fazla tahsilat tutarı 38 milyon 772 bin 320 TL'yi 12 aylık taksitler halinde faturalardan düşerek geri ödemeye başladı.

Son davayı tarife hesaplanmasında kira, haberleşme, kamyon ve diğer araçların bakım giderleri, inşaat ve tesislerin çimento bedellerinin yeraldığı gider kalemi "K formülü" nedeniyle kaybetmesi ve Ocak 2012 tarihindeki yeni zamlı tarifenin iptali için de aynı gerekçeklerle dava açılmasını dikkate alan İZSU davadan kurtulmak için "K formülünü" çıkarttı. Yatırım giderleri yerine cari giderler hesaplamada kullanılmaya başlandı.

SADECE 950 ABONEDEN YILDA 98 MİLYON 366 BİN DAHA FAZLA TAHSİLAT

İZSU aldığı zam kararı ve hesaplama yöntemi değişliğiyle, avukatlığını Arif Ali Cangı'nın yaptığı iki davada abonelere geri ödemek zorunda kaldığı, toplam 68 milyon 772 bin 320 TL'den çok daha fazlasını tahsil edecek. Örneğin, 1 Ocak 2010 zammının iptali nedeniyle 12 ay boyunca abonelere 38 milyon 772 bin 320 TL ödeyecek olan İZSU, sadece 950 bin 0-13 metreküp su kademesi abonesinden yüzde 25'lik zamlı tarifeyle, 1 Haziran'dan itibaren metreküp başına 63 kuruş fazla alacak.

Bu aboneler her ay 13 metreküp su kullanmış olsa ayda 8,19 TL ödeyecekler. İZSU 950 bin aboneden ayda 7 milyon 780 bin 500 TL, yılda 93 milyon 366 bin TL tahsil edecek. Geriye kalan ve tarifeleri daha yüksek olan 250 bin konut ve konut dışı, resmi daire, fırın, hamam, okul ve benzeri abonelerden de tahsil edecekleriyle İZSU, geri ödediğinin çok üzerinde tahsilat yapacak.

KAŞIKLA VERDİKLERİN KEPÇEYLE GERİ ALIYORLAR

İZSU'ya karşı iki kez dava kazanan ve fazla tahsilatların geri ödenmesini sağlayan Avukat Arif Ali Cangı, 1 Ocak 2012'deki bir önceki zammın da iptali için dava açmıştı. Cangı, İZSU'nun bu kararıyla dava gerekçelerini ortadan kaldırmasına ve yeni zam kararına tepki gösterdi. Cangı, "Mahkeme kararıyla kaşıkla vermek zorunda kaldıklarını kepçeyle geri olmaya çalışıyorlar.

Su işletmesi ticari işletmeye dönüştürülmektedir. İZSU'nun yaptığı mahkeme kararını etkisiz hale getirmeyi çalışmaktır. Açılan davayı konusuz bırakma çalışmasıdır. Çünkü yine kazanacağımızı anladılar. Bunu etkisiz hale getirmek için yapılan hamledir. CHP'li milletvekilleri Dikili Belediyesi'nin uygulamasından yola çıkarak 10 tona kadar suyun ücretsiz verilebilmesi için yasa teklifi hazırladırlar. Ama aynı partinin İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi suya zam üzerine zam yapıyor. Bu tutarsızlıktır" dedi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Asgari Ücretliye 200 Lira Ek Zam!
Yaklaşık 5 milyon asgari ücretliye müjdeli haber. Asgari ücretten vergi kesilmesini kalkmasıyal 200 lira ek zam almış olacaklar.
600 Bin İşçiye Zam Müjdesi
Tıkanan toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmayla sonuçlandı. 600 bin işçinin maşına zam gelecek.
MEMURA ŞOK! Zam bekleyen yüzbinlerce Memurun maaşı düştü
Memurlar, Ocak ayında almaları gereken maaş zamlarını nihayet alabildiler. 15 Haziran itibarı ile maaşları %4 oranında artan memurların büyük çoğunluğu, maaş bordrolarına baktıklarında kötü bir sürprizle karşılaştılar.
Toplu Sözleşmede İpleri Kim Kopardı?
Hükümetle memurlar arasında süren toplu sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlandı. Peki iplerin kopmasına neden olan taraf hangisi?
Memurların Grevi Tren Seferlerini Durdurdu
Hükümetle memurlar arsında süren toplu sözlşemenin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine bugün yapılmakta olan bir günlük grev hayatı olumsuz etkiliyor. Grev nedeniyle tren seferleri yapılamıyor.
Bugün Memurun Kader Günü
Anayasa reformuyla ilk kez toplu sözleşme görüşmeleri yürütenmemur sendikaları, zam konusunda en büyük sınavı bugün verecek.