Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
07.06.2012 07:47

Kanal İstanbul İçin Start Verildi

Kanal İstanbul İçin Start Verildi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım Kanalistanbul projesinin başlatıldığını açıkladı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Kanalistanbul projesinin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etütlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız'' dedi.

Yıldırım, ''Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe'' metrosunun temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yeni yatırımın hayırlı uğurlu olmasını temenni etti

İstanbul'u anlatmaya kelimelerin yetmediğini dile getiren Yıldırım, şair Necip Fazıl Kısakürek'in ''Canım İstanbul'' şiirinden ''Çiçeği altın yaldız/ Suyu telli pulludur/ Ay ve güneş ezelden iki İstanbulludur/ Denizle toprak yalnız onda ermiş visale/ Ve kavuşmuş rüyalar onda onda misale/ İstanbul benim canım/ Vatanım da vatanım'' dizelerini okudu.

''İstanbul'a böyle güzel hizmetler helal olsun'' diyen Yıldırım, gençliğinin ve okul yıllarının buralarda geçtiğini, çamuru, bataklık yolların çilesini kendisinin de çektiğini kaydetti.

Yıldırım, nerelerden nereye gelindiğine işaret ederek, su, kanalizasyon, yol sorunları düşünülürken şimdi buralara metrolar yapıldığını belirtti.

Bakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ana muhalefet partisi lideri diyor ki, 'İstanbul için düşüncelerimiz var'. E biraz daha düşün bakalım, ne kadar düşüneceksin? İstanbul'a proje lazım, düşünce yetmez. İstanbul'a metro lazım, İstanbul'a üçüncü köprü lazım. İstanbul Ankara arasına hızlı tren lazım. İstanbul-İzmir arasında otoyol lazım, köprü lazım. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın sayılı projelerini birer birer gerçekleştiriyoruz.''

Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın selamını getirdiğini kaydetti.

44 kilometre ile devraldıkları metro hattını iki katına çıkardıklarını dile getiren Yıldırım, gelecek yılın sonunda Marmaray'ın devreye girmesiyle çok yakında Kadıköy Kartal metro hattının devreye girmesiyle bu rakamın 180 kilometreyi aşacağını vurguladı. Bakan Yıldırım, birkaç yıl sonra da bu rakamın 250 kilometreyi aşacağına dikkati çekti.

Sadece İstanbul'da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak 7 büyük projeyi gerçekleştirdiklerini ifade eden Yıldırım, bunlardan birinin üçüncü boğaz köprüsü olduğunu, ikincisinin Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren projesi olduğunu belirtti.

Yıldırım, Ankara ile İstanbul'u arasındaki seyahat süresini 3 saatin altına düşürecek projeyi gelecek yılın sonunda bitirmeyi hedeflerini kaydetti.

Üçüncü önemli projenin Marmaray olduğunu, bir dünya projesi olan Marmaray'ın dünyada denizin dibinden 63 metre gibi bir derinlikten geçen tek proje olduğunu dile getiren Yıldırım, ''29 ekim 2013'de istanbullular'ın hizmetine sunacağız'' dedi.

Marmaray'ın hemen yanında bir kardeş tünel, Avrasya Tünelini yaptıklarına da dikkati çeken Yıldırım, bu tünelin de 2015'de biteceğini bildirdi.

Beşinci önemli projenin, havayolu projesi olduğunu kaydeden Yıldırım, Atatürk Havalimanı'nın artık ihtiyaca cevap vermediğini, Sabiha Gökçen Havalimanı'nın da yine talebe cevap veremez aşamaya geldiğini belirtti.

Bakan Yıldırım, ''İstanbul'a büyük bir havaalanı yakışır düşüncesiyle Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla üçüncü havaalanının ihalesine de eylül ayında çıkıyoruz. Bu havaalanı dünyanın sayılı havaalanlarından biri olacak. Kapasitesi 150 milyon olacak. İstanbul'un 2050'ye kadar ihtiyacına verecek. uluslararası 5 pisti ve 1 milyon metrekarenin üzerinde terminalleriyle dünyanın sayılı havaalanlarından birini İstanbul'a kazandırıyoruz'' şeklinde konuştu.

Bir başka projenin de İstanbul-İzmir otoyol projesi olduğunu, bu proje kapsamında İzmit köprüsü yapılacağını anlatan Yıldırım, İzmit köprüsünün ihalesinin de yapıldığını ve 3 bin metre toplam boyuyla o köprünün Avrupa'nın 3. dünyanın 4. büyük köprüsü olacağını belirtti.

Bakan Yıldırım, bu köprü yapıldığında İstanbul'un İzmir'e komşu kapısı haline geleceğini vurguladı.

-''7 projenin toplam tutarı 60 milyar lira''-

Son olarak asrın projesi Kanalistanbul üzerinde çalıştıklarını anlatan Binali Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kanalistanbul projesinin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etütlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız. Önümüzdeki 5 yılda Kanalistanbul'u da istanbullular'a kavuşturacağız. Yarımada İstanbul hem yarımada hem adaya sahip dünyada tek şehir olacak. Sadece bu 7 projenin toplam tutarı 60 milyar lira. Helal olsun İstanbul'a, İstanbullular'a. İstanbul her şeyi hak ediyor. Türkiye'nin turizm başkenti, ticari başkenti, tarih ve kültür başkenti...''

Ülkede ayrımı yapmadan her yere aynı şekilde hizmet götürerek birliği kardeşliği sağladıklarını anlatan Yıldırım, ''istanbul'da hangi yollar varsa, Ağrı da aynısı var. İstanbul'da havaalanı var şimdi Şırnak'a da havaalanı yapıyoruz. Hakkari'ye, Bingol'e ve Iğdır'a da havaalanı yapıyoruz Biz havaalanı yaptıkça biz yollar yaptıkça, biz millet için otobanları genişlettikçe terör örgütü kuduruyor şantiyelere saldırıyor çünkü ekmeği elden gidiyor. Milletin hizmete kavuşmasını engellemeye çalışıyor. Ne yaparsanız yapın, bu 75 milyonun birliği beraberliği sizi bu çıkmaz sokakta boğacaktır. Bunu bilin'' şeklinde konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
Büyük Projelerle Türkiye'nin Çehresi Değişiyor
Kanal İstanbul, Marmaray, Ankara -İstanbul YHT, İstanbul’a 3. havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Körfez geçişi, 3 Katlı Büyükİstanbul Tüneli Projesi’nin aralarında bulunduğu İstanbul’un mega projeleriyle Türkiye’nin çehresi değişiyor
Erdoğan: 'Paraleli de PKK'yı da Bitireceğiz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Terör örgütleriyle birlikte hareket eden paralel devlet yapılanmaları, ülkemizin ve milletimizin geleceğini tehdit etmektedir. Aziz milletimiz, bölücü terör örgütü ve maşası paralel yapılanmaların üstesinden gelecektir “dedi.
İşte Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun İlk Açıklaması
Seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ak Parti Genel Başkanlığına ve başbakanlığa aday olduğu açıklanan Ahmet Davutoğlu ilk açıklamasını coşkulu alkışlar arasında yaptı
Ahmet Davutoğlu Kimdir?
Ak Parti Genel Başkanlığına dolayısıyala başbakanlığa aday olan Ahmet Davutoğlu kimdir? Nerde doğdu? Hangi okullarda okudu? Kariyer basamaklarını nasıl tırmandı? Hepsi REYHABER'de...
Başbakan Ahmet Davutoğlu!
Ak Parti MKYK toplantısı sona erdi. Başbakan ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Ağustos'ta yapılacak kongrede Genel Başkanlığa, dolayısıyla başbakanlığa aday olacak kişinin Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı