Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
06.07.2012 09:51

Korsan Ürünlerin Geliri Teröre Gidiyor

Korsan Ürünlerin Geliri Teröre Gidiyor
Telif Hakları Genel Müdürü Çelik, Türkiye’de korsan ürün pazarının geçen yıl 5.2 milyar dolara ulaştığını söyledi. Çelik “Bunun 2 milyar doları yasa dışı örgütlere akıyor” dedi.

Korsan ürün pazarı Türkiye'de her geçen yıl hızla büyürken, buradan elde edilen haksız kazanç, en çok terörün finansmanında kullanılıyor. Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, telif hakkı ve patent ihlali ile üretilen ürünlerin ekonomik büyüklüğünün Türkiye'de geçen yıl 5.2 milyar dolara ulaştığını kaydederek, "Bunun yıllık yaklaşık 2 milyar doları yasa dışı örgütlere ve terör örgütlerine akıyor" dedi. Yasal olmayan çoğaltmalar ve taklit sebebiyle kayıt dışı ekonominin giderek büyüdüğünün altını çizen Abdurrahman Çelik, kaçak ürünlerin ithalatından oluşan ekonominin yıllık 4.4 milyar dolar olduğunu belirtti.

Çelik, korsan sektörü konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hazırlanan rapora da dikkat çekti. Çelik, rapora göre 5.2 milyar dolarlık korsan sektörünün yıllık 2.4 milyar dolarlık da vergi kaybına neden olduğunun altını çizdi. Abdurrahman Çelik "Bu miktar kaçırılmasa yaklaşık 135 bin kişilik istihdam için kaynak olurdu" diye konuştu.

En yaygın olduğu alan PC oyunları

Telif hakları ihlallerinin müzik sektörü, film sektörü, kitap yayıncılığı ile bilgisayar yazılımı ve bilgisayar oyunlarını kapsadığını belirten Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "Bunlara baktığımızda müzik sektöründe fiziki korsanlık yıllık 250 milyon lira civarında. Sinema da bu rakam 150 milyon lira iken, kitap yayıncılığında ise 200 milyon liraya ulaşıyor."

Korsanın en yaygın olduğu alanın yazılım ve bilgisayar oyunları olduğunu vurgulayan Çelik " Türkiye'de 1.7 milyar dolarlık lisanssız oyun kullanım pazarı var" dedi. Toplam korsan sektörünün 2.2 milyar dolarlık kısmının fikir hakları korsanlığından oluşturduğunu belirten Çelik "Bunun 1.1 milyar doları yasa dışı örgütlerin ve terör örgütünün finansmanında kullanılıyor. 3 milyar dolarlık taklit pazarının da tahminimce yüzde 30'u bu finansmanlarda kullanılıyor. Böyle bakınca toplamda yıllık 2 milyar dolarlık kazanç, terör örgütü ve yasa dışı örgütlere akıyor" şeklinde konuştu.

1.4 milyon DVD yakalandı

Meteryal Adet (2011)

Bandrolsüz CD/VCD 754.237

Bandrolsüz DVD 1.439.663

Bandrolsüz kitap 610.944

Bandrolsüz video kase 500

Bandrolsüz teyp kaset 1.429

Bandrollü CD/VCD 28.554

Bandrollü DVD 1.099

Bandrollü kitap 73.253

Bandrollü teyp kaset 49

Diğer meteryaller 13.210.741

Toplam meteryal 16.120.469

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
66 Günde 1123 Terörist Öldürüldü
22 Temmuz’dan bu yana PKK hedeflerine yönelik K.Irak ve yurtiçinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 1123 terörist öldürüldü. 900'ün üzerinde terörist de yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Kuzey Irak'a Operasyon: 40 Terörist Öldürüldü!
Dağlıca'daki hain pusu sonrası TSK'nın Kuzey Irak'a düzenlediği hava opreasyonlarında 40 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.
Dağlıca'da 73 Terörist Öldürüldü!
Dün Dağlıca saldırısı sonrası TSK'nın bölgede başlattığı operasyonlar da PKK'ya büyük darbe vuruldu. Daha önce basına yansıyan çembere alınan 250 teröristen 73'ü öldürüldü. 25'i ise sağ olarak yakalandı. Kalan 150 teröristin ise Irak tarafı ile bağlantısı kesildi. Operasyonlar sürüyor.
Genelkurmay Açıkladı: 16 Asker Şehit!
Genelkurmay Başkanlığı Türkiye'nin üzüntü ve merakla beklediği açıklamayı yaptı. Dağlıca'da 16 asker şehit oldu, 6 asker de yaralandı.