Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
22.05.2012 10:33

Memur maaş zammında söz Hakem Kurulu'nda

Memur maaş zammında söz Hakem Kurulu'nda
Memur maaş zammında anlaşma sağlanamadığı için devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek.

Hükümetin son teklifi 2012 yılı için yüzde 3,5+4, 2013 yılı için ise 3+3 şeklinde oldu. Sendikaların bu öneriyi kabul etmemesi üzerine görüşmeler kesildi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, nihai tekliflerini yaptıklarını söyledi. Bu noktadan sonra memurun maaş oranını belirlemek üzere Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Taraflar bir araya gelerek uyuşmazlık tutanağının imzalanması bekleniyor.

Memur konfederasyonları ile hükümet arasındaki toplu sözleşmelerin dünkü oturumunda sıcak saatler yaşandı. Sabahki oturumda 2012 yılı için daha önce yüzde 3+3 zam teklif eden hükümet bu rakamı yüzde 3,5+3,5'a, yükseltti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik bu önerinin ardından oturuma ara vererek Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştü. Görüşmelerin öğleden sonraki kısmında memurlara 2013 yılı için yüzde 2+3 olarak yapılan teklif, revize edilerek yüzde 3+3'e yükseltildi. Hükümetin son teklifi ise 2012 için yüzde 3,5+4 oldu. Ancak anlaşma sağlanamadı. Çelik, emeklileri, memurları, çalışanları iktidarları döneminde enflasyona ezdirmediklerini belirterek, "2012 yılı bütçemiz 351 milyar TL'dir. Bu bütçe içerisinde personel giderimiz 100 milyar TL, yani bütçemizin yüzde 28'ini personel giderleri oluşturmaktadır." diye konuştu. Nihai tekliflerini sunduklarını tekrarlayan Bakan Çelik, "Tekrar ediyorum, bizim yeni bir teklifimiz elimizin altında yok, dosyamızda yok" dedi. Çelik, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği kararın kesin ve bağlayıcı olduğunu, herkesin uymak durumunda olduğunu ifade etti.

Hükümetin en son yaptığı 3,5+4 zam teklifi sendikalardan tepki gördü. Teklifin 4+4'e çıkarılması durumunda da bunu kabul etmeyeceklerini söyleyen Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, "Bu teklif karşısında tekliflerimizi gözden geçirmeyeceğiz" dedi. Gündoğdu, "Yeni teklif 2012 için 3,5+4, 2013 için bir yenilik yok, ek ödeme yok, eş yardımında artış yok, taban aylığa zam yok, 4-C'liye yüzdelik zam yok, emekliye zam yok, toplu sözleşme ikramiyesine zam yok, yok, yok, yok" şeklinde tepkilerini dile getirdi. Toplu sözleşmenin bu sabah 08.30'a kadar imzalanabileceğine işaret eden Gündoğdu, istediklerinin olmaması durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na müracaat edeceklerini söyledi. Kamu Sen Başkanı İsmail Koncuk da, 6 aydır bekleyen kamu çalışanlarının daha iyi bir zam oranını hak ettiğini belirtti. KESK Başkanı Lami Özgen ise 23 Mayıs'ta greve gideceklerini söyledi.

Hakem Kurulu'nun kimlerden oluşacağı da kesinlik kazandı. Sendikaların bildirdiği isimlerin yanı sıra Bakanlar Kurulu da Hakem Kurulu'na atama yaptı. Bakanlar Kurulu, kurul başkanı olarak Sayıştay Başkanı Recai Akyel 'de karar kıldı. Hakem Kurulu'na gidilmesi halinde Kurul'un 29 Mayıs'a kadar nihai kararı vermesi gerekiyor. 11 üyeden oluşan Hakem Kurulu'nda 5 hükümet 5 sendika temsilcisi görev alıyor. Bu nedenle Kurul Başkanı Recai Akyel'in tutumu, memur zammı için büyük önem taşıyor.

Hakem Kurulu'nun başkan ve üyeleri belli oldu
Başkan: Recai Akyel, Sayıştay Başkanı

İlhan Hatipoğlu; Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Gen. Md.

Erhan Usta, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı

Cavit Dağdaş, Hazine Müsteşar Yardımcısı

Şaban Talaş, Devlet Personel Başkan Yardımcısı

Hacı Bayram Tombul, Memur-Sen

Hüseyin Rahmi Akyüz, Memur-Sen

İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen

Ali Kılıç, KESK

Prof. Dr. Sedat Murat, İstanbul Üniversitesi

Doç. Dr. Aydın Başbuğ, Gazi Üniversitesi

**********************************************************

Kurul üyeleri, milyonlarca kişinin yanı sıra kendi zamlarını da belirleyecek.

Memurun ilk toplu sözleşme maratonu anlaşmazlıkla bitti. Hükümet’in teklif ettiği yüzde 3,5+4’lük zammı düşük bulan memur şimdi tamamı memurlardan oluşan Hakem Kurulu’ndan çıkacak zammı bekliyor
 
Hükümetle memur sendikaları arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden memurun beklediği zam çıkmadı. Hükümet 2012 için yüzde 3,5+4’lük zam teklifini artırmayacağını bildirdi. Memur-Sen de masadan kalktı ve dün uyuşmazlık zaptı imzaladı. Örgüt yarın Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na resmen başvuru yapacak. Kurul, tamamen memur ve memur kökenli sendikacılardan oluşuyor. Dolayısıyla memurun zammını yine memurlar belirleyecek.

Denge 6’ya 5 görünüyor

Toplam 11 üyeden oluşan Hakem Kurulu’nun 4 üyesi kamuyu, 4 üyesi de memuru temsil ediyor. İki üye üniversitelerden bağımsız olarak katılırken kurula Sayıştay Başkanı Recai Akyel başkanlık ediyor. Atama ve temsil itibariyle bakıldığında kağıt üstünde Kurul’da hükümetin 6’ya karşı 5 ağırlığı bulunuyor.
 
Eli en sıkı bürokratlar

Memurun zam kaderini belirleyecek Kurul’un Hükümet tarafından atanan üyeleri, temsil ettikleri kurumları itibariyle eli en sıkı bürokratlar olarak biliniyorlar. İşte o üyeler:

* İlhan Hatipoğlu (Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürü): Türkiye’nin bütçesi Hatipoğlu’na emanet. Ödenek dışı harcamalara görevi gereği sıcak bakmıyor.

* Cavit Dağdaş (Hazine Müsteşar Yardımcısı): Bütçe ödeneğinin üzerinde yapılan her harcama, Hazine için ilave borçlanma anlamına geliyor. Personel ödeneğini aşacak zamlara olumlu yaklaşmıyor.

* Erhan Usta (Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı): Görevi, bütçeden yapılacak kamu harcamalarını daha bütçe oluşmadan orta vadeli programa uygun olarak planlamak.

* Şaban Talaş (Devlet Personel Başkan Yardımcısı): Pazarlık masasında sendikalara teklif edilen zammın çok üzerinde yeni bir zam rakamına olur vermesi beklenmiyor.

Memurun 4 temsilcisi

Memuru, Memur-Sen adına Hacı Bayram Tonbul ile H.Rahmi Akyüz, Kamu-Sen adına İsmail Koncuk, KESK adına da Ali Kılıç olmak üzere toplam 4 üye temsil ediyor. Onlar zammı en az yeniden değerleme oranı olan yüzde 10,26’ya yükseltmek için mücadele edecek.
 
İki akademisyen var

İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sedat Murat, hükümet tarafından seçildi. Gazi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aydın Başbuğ ise sendikaların sunduğu öğretim üyeleri arasından yine hükümet tarafından seçildi.

İşte üyeler ve maaşları

4 sendikacı dışındaki bürokrat ile öğretim üyelerin isimleri ve ilavesiz çıplak maaşları şöyle:

Recai Akyel: Sayıştay Başkanı (7 bin 478 TL)

İlhan Hatipoğlu:Genel Müdür (5 bin 678)

Erhan Usta: Müsteşar Yardımcısı (5 bin 678)

Cavit Dağdaş:Müsteşar Yardımcısı (5 bin 678)

Şaban Talaş:Başkan Yardımcısı (4 bin 813)

Prof. Sedat Murat: (3 bin 808)

Doç.Aydın Başbuğ:(2 bin 624).

(*) Tahmini. (**) Ders+Yönetim görevi+ Döner Sermaye ve diğer katkılar hariç. Not: Bürokratların maaşları, yönetim kurulu üyeliklerinden aldıkları ilave ücretler hariç, vergiden arındırılmış net mayıs ayı maaşlarıdır. Sendika yöneticilerinin sendikalardan aldıkları yönetici maaşları dahil değildir.

HABER: ERDOĞAN SÜZER / BUGÜN GAZETESİ 

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Emekliler Eylül'de Zamlı Maaş Alacak!
Yaklaşık 2 milyon memur emeklisi, toplu sözleşmeden çıkan ekstra zammı Eylül'de alacak. Düzenleme yapıldı. Emeklilere maaşı 83 lira ile 100 lira arasında farklı ödenecek
Silivri'ye Baskın Planı!
Türkiye'de Gezi Parkı ayaklanması ile başlayan kalkışma sürecinde ikinci ve en kritik aşamaya Silivri'de Ergenekon davasının karar duruşmasının görüleceği 5 Ağustos tarihinde geçileceği ve Silivri'nin Fransız İhtilali'ni başlatan Bastille Hapishanesi Baskını'na benzer bir kalkışmaya sahne olacağı ifade ediliyor.
ABD'nin Libya Büyükelçisi Öldürüldü!
Libya'da ABD Büyükelçisinin öldürülmesi Libya makamları tarafından doğrulanırken ABD'li yetkililer henüz bir açıklama yapmadı
Demirtaş: 'Milletvekilinin Alıkonulması Bizi Üzmüştür!'
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde terör örgütü PKK tarafından kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün olayı ile ilgili üzgün olduklarını söyledi. Demirtaş, “Bir milletvekilinin alıkonulması her şeyden önce bizi üzmüştür” dedi.
KCK Talimat Vermiş, Sendika Uygulamış!
Sendikalara yönelik yapılan operasyon, terör örgütü KCK ile bazı sendikacılar arasındaki bağlantıları deşifre etti.
Binlerce öğretmen Başbakana karşı yürüdü
Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'nın demeçlerinden rencide olan öğretmenler ''Öğretmene Saygı''için yürüdü