Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
23.05.2012 06:49

Memur zammında 25 milyar TL’lik kavga

Memur zammında 25 milyar TL’lik kavga
Maliye Bakanlığı, memurların talep ettiği zammın bütçeye 25 milyar lira yük getireceğini açıklayınca toplu sözleşme görüşmeleri kilitlendi. Memurlar bugün tüm yurtta iş bırakma eylemine çıkıyor

Hükümetin memur zammı teklifinde yaptığı sınırlı iyileştirme, memurların talepleriyle Maliye’nin bütçe hesapları arasındaki uçurumu kapatmayınca, onbinlerce kamu çalışanına grev yolu gözüktü. 2012 için yaptığı 3+3’lük zamteklifini yüzde 3.5+4’e çıkaran hükümet ile Memur-Sen’in talepleri arasındaki yaklaşık 25 milyar liralık fark telafi edilemeyince ipler koptu.
Hükümet ile memurlar arasındaki ilk temasta, Memur-Sen’in zam talebini değerlendiren Maliye Bakanlığı, teklifin bu haliyle kabul edilmesi halinde bütçeye yaklaşık 28 milyar TL’lik ek yük getireceğini belirtti. Maliye Bakanlığı, 3+3’ün üzerine yapılacak 1 puanlık artışın bile bütçeye 1 milyar TL’lik yük getirdiğini anımsattı.

 
Uzlaşma sağlanamadı
Geri adım atmaya karar veren hükümet, 2012 için yüzde 3+3’lük zam teklifini 3.5+4’e yükseltti. 2013 için yeni teklif yapmayan hükümet, yaklaşık 2 milyar liralık bir ek maliyetle pazarlıkları bitirmeyi planlıyordu. Memur-Sen, 2012 için talebini yüzde 7.5+7.5’e, 2013 için yüzde 6.5+6.75’e indirdi. Memur-Sen  bunun geri adım olmadığını, hükümetin uzlaşmaz tavrına ironik bir yanıt olduğunu açıkladı.  
Bütçe planları ile memurların talepleri arasındaki uçurum kapatılamadı. Taban aylığa da zam isteyen Memur-Sen’in talebi ile hükümetin son teklifi arasında yaklaşık 25 milyar liralık fark bulunuyor. Memur-Sen’in eş yardımı zammı, 4-C’liye yüzdelik zam, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması talepleri de bütçe hedeflerini sarsacak unsurlar olarak görülüyor.
Son sözü söyleyecek Hakem Kurulu’nun Maliye kanadı da bütçeye getirilecek ek yüke dikkati çekecek. Maliye, bütçe açığı, cari açık, Orta Vadeli Plan ve mali disiplini gerekçe göstererek, “Bu son teklifimiz” diyen Başbakan Erdoğan’ın vurgusuna uygun tavır alacak.


HÜKÜMETE GÖRE ZAMMIN MALİYETİ BÜYÜK
 
25 milyar liralık maliyet, hükümet açısından pek çok yatırıma kaynaklık edecek bir tutar anlamına geliyor. Bazı kamu
harcamalarının proje tutarları şöyle:
-  2012 yılı ulaştırma - haberleşme yatırımları 12.3 milyar TL.
-  Eğitim yatırımları 5.9 milyar TL.
-  Tarım projeleri 5.5 milyar TL.
-  DSİ’nin 2012 yatırımları 1.6 milyar TL.
-  Deriner Barajı’nın maliyeti 6.6 milyar TL.
-  Ankara - İstanbul hızlı tren yatırımı 7.9 milyar TL.
-  Karayolları 2012 yatırımı 500 milyon TL.
-  Başkent Doğalgaz’a gelen en yüksek teklif 1.6 milyar TL.

Memurlar deli gömleği giyip tweet atacaklar

Hükümetle toplu sözleşme masasında anlaşamayan ve gözlerini Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na çeviren memurlar, tepkilerini eylemlerle gösterecek. KESK ve Türkiye Kamu-Sen bugün bütün iş kollarında iş bırakacak. Memur- Sen ise Eğitim-Bir-Sen’in iş bırakacağını, üye sendikaların eyleme katılmakta serbest olacağını bildirdi. Eğitim-Bir-Sen, Eğitim-Sen,  Türk Eğitim Sen ve Birleşik Kamu-İş’in ilk defa aynı anda greve çıkmasıyla okullarda hayat duracak. 500 bini aşkın öğretmen işbaşı yapmayacak.
 
İlginç eylemler hazırlandı
Meydanlar ilginç eylemlere sahne olacak. Türk Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları, hastaneleri önünde deli gömleği giyecek. Memur-Sen, tepkisini sosyal medya üzerinden de gösterecek. Yüz binlerce Memur-Sen üyesi, bakanlara, milletvekillerine tweet atarak taleplerini iletecek. Memur maaşları konusunda son sözü söyleyecek olan kamu hakem heyetine seslenecek bir eylem de Memur-Sen’in gündeminde. Sayıştay Başkanı Recai Akyel’in belirleyeceği bir yerde toplanacak olan heyete, kitlesel basın açıklaması ile seslenilmesi planlanıyor.
 
Çelik: Her şeyin bir ölçüsü var
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurların yapacağı eylem için, “Eylem ve tepki olabilir. Hukuk devletinde her şeyin ölçüsü vardır. Başka yere çekilmesi yanlıştır” dedi. Çelik, şunları söyledi:
“Görüşmelerimiz sırasında içeride barış ve dostluk vardı. Sistem yeni bir sistem. Alışmamız gerekiyor. İlk defa 11 hizmet kolu bütün sorunları konuştu. 56 konuda mutabakat sağlandı.”
 

milliyet
Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
İHH'dan 25 İlde İftar!
İHH İnsani Yardım Vakfı Gezici İftar Tırı Ramazan ayı boyunca 25 ilimizi dolaşıyor.
Silivri'ye Baskın Planı!
Türkiye'de Gezi Parkı ayaklanması ile başlayan kalkışma sürecinde ikinci ve en kritik aşamaya Silivri'de Ergenekon davasının karar duruşmasının görüleceği 5 Ağustos tarihinde geçileceği ve Silivri'nin Fransız İhtilali'ni başlatan Bastille Hapishanesi Baskını'na benzer bir kalkışmaya sahne olacağı ifade ediliyor.
Adana'da Biber Satıcıları-Zabıta Kavgası
Adana'da kayıt dışı sebze- meyve satışını önlemeye yönelik operasyonda salçalık biber satıcıları ile zabıta ekipleri arasında kavga çıktı. Taş ve sopalı kavgada biri zabıta, 2 kişi yaralandı. Öfkeli biber satıcıları yıkılmasına izin vermedikleri ahşap çardakları yakarak tepki gösterdi.
ABD'nin Libya Büyükelçisi Öldürüldü!
Libya'da ABD Büyükelçisinin öldürülmesi Libya makamları tarafından doğrulanırken ABD'li yetkililer henüz bir açıklama yapmadı
Bakan Şahin: '25 bin Tl Ön Ödeme Yapılacak'
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep'teki patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine hem mali destek var, hem de sosyal destek verileceğini açıkladı...
Demirtaş: 'Milletvekilinin Alıkonulması Bizi Üzmüştür!'
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde terör örgütü PKK tarafından kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün olayı ile ilgili üzgün olduklarını söyledi. Demirtaş, “Bir milletvekilinin alıkonulması her şeyden önce bizi üzmüştür” dedi.