Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
25.12.2010 20:15

Memur-Sen'den Eşit İşe Eşit Ücret Protestosu

Memur-Sen'den Eşit İşe Eşit Ücret Protestosu
Memur-Sen, eşit işe eşit ücret verilmesini sağlayacak yasal düzenlemenin, torba kanun taslağından çıkarılmasını TBMM önünde basın açıklaması yaparak protesto etti.

Memur-Sen, eşit işe eşit ücret verilmesini sağlayacak yasal düzenlemenin, torba kanun taslağından çıkarılmasını TBMM önünde basın açıklaması yaparak protesto etti.

Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul tarafından yapılan açıklamada, söz konusu uygulamanın çalışma barışını sağlamaya yönelik olduğu, ancak maliye bürokratlarının bütçeye ağırlığı hissedilmeyecek orandaki bir artışı gerekçe göstererek çalışma barışının engellendiğini söyledi.

TBMM Dikmen Kapısı önünde yapılan açıklamada konuşan Hacı Bayram Tonbul, kamu görevlileri arasında ücret farklılıklarının giderilmesine yönelik 2008 yılı Ağustos ayından itibaren ek ödeme uygulaması başlatıldığını hatırlattı. Tonbul, 375 sayılı KHK’de gerekli düzenleme yapılmak suretiyle hayata geçirilen ek ödeme uygulaması kapsamında 399 sayılı KHK’nin ekli 1 Sayılı Cetvele tabi personelin ek ödeme kapsamı dışında tutulduğunu ve bu uygulamayla yönetici konumundaki 657 sayılı Kanuna tabi personelin ücretlerinin, maiyetindeki personelden daha düşük konuma geldiğini kaydetti. Tonbul, bunu önlemek için, Torba Kanun olarak bilinen Kanun Tasarısında yer verilen bir hükümle mağdur durumdaki personele ödenecek ek tazminat oranlarının %200’e kadar çıkarılmasına imkan sağlayan bir değişiklik öngörüldüğünü de belirterek, "Bu düzenlemeyle, bu cetvele tabi personelin maiyetindeki personelden daha düşük ücret alması olumsuzluğunun ortadan kaldırılması planlanmıştı. Söz konusu düzenleme, Kanun Tasarısı’nın kapsamından (Maliye Bakanlığı’nın görüşü doğrultusunda) çıkarılmıştır. Toplam 6500 kamu görevlisini kapsayan bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde anılan personelin ücretlerinde en fazla 560 TL düzeyinde bir artış olacaktır. Bu rakam, 2011 yılı bütçesine yaklaşık 43.680 (milyon) TL olarak yansıyacaktır" şeklinde konuştu. Söz konusu rakamın bütçeyi etkilemeyecek oranda bir artış getirdiğini de ifade eden Hacı BayramTonbul, bu rakamın, çalışma huzur ve barışının sağlanması, hakkaniyete aykırı bir olumsuzluğun giderilmesi gibi hususlar dikkate alındığında kabul edilemeyecek bir maliyet olmadığına dikkat çekti.

Ek ödemenin; ilk kez talep ettikleri ve taleplerinin kabul edildiği 2008 yılını müteakip 2009 yılı toplu görüşmelerinde de kabul edilmesine karşın, 2009 taleplerinin hayata geçmediğini hatırlatan Hacı Bayram Tonbul, "Ek ödeme isteğimiz 2009 toplu görüşmelerinde de kabul edilmiş ve buna yönelik bir çalışma yapılacağı ortaya konmuştur. Ancak söz konusu çalışma, Başbakan’ın 2008 yılında verilmiş sözü ve varılan mutabakata rağmen 2009 yılında gerçekleştirilmemiştir" dedi.

Mağduriyetin devam etmesine bağlı olarak 2010 yılı toplu görüşmelerinde aynı talebin dile getirildiğini ve Maliye Bakanlığı bürokratları dahil, konuyla ilgili Bakanlıkların bürokratları tarafından haklılıklarının ortaya konduğunu da söyleyen Tonbul, bunun üzerine imzalanan Toplu Görüşme Tutanağında konuyla ilgili düzenleme yapılacağı taahhüdünde bulunulduğunu kaydetti. Bu taahhüdün sonucu olarak, torba kanun taslağına eklenen maddeyle sorunun çözümüne yönelik bir adım atıldığını söyleyen Hacı Bayram Tonbul, sorunun çözüldüğünü düşündükleri bir anda sözkonusu uygulamanın tasarıdan çıkarılmasının kendilerini üzdüğünü ifade etti.

Hükümete ve milletvekillerine çağrıda bulunan Hacı Bayram Tonbul, "Sizlerden talebimiz, söz konusu düzenlemenin yeniden Torba Kanun Tasarısı kapsamına alınması ve yapılan yanlıştan dönülmesini sağlamalıdır. Talebimizin dikkate alınmaması halinde eylem ve girişimlerimizi sürdüreceğimizi belirterek, sesimize kulak verilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına Memur-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul’un yanı sıra, Memur-Sen Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy, Memur-Sen Genel Eğitim ve Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Kaytan, Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Toç-Bir-Sen Genel Başkanı Günay Kaya, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Ali Erdoğan’ın yanı sıra bağlı sendikaların genel merkez yönetim kurulu üyeleriyle kamu çalışanları katıldı.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler