Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
31.07.2013 04:02

Tüpraş'a Baskınının Sebebi Vergi Kaçırılması!

Tüpraş'a Baskınının Sebebi Vergi Kaçırılması!
Koç Grubu şirketlerinin değerini üç günde 6 milyar lira eriten vergi baskınına gerekçe gösterilen ön raporun ayrıntıları netleşti. Ön raporda grubun akaryakıtta vergi kaçırdığı belirtiliyor

Koç'u vuran ön rapor Gezi sonrası harekete geçen Maliye, "Koç şirketlerinde vergi kaçırmaya ilişkin güçlü emareler" var diye ön rapor hazırladı. Mahkeme "aramalı vergi incelemesi" izni verdi. İş dünyasını sarsan ve borsadaki Koç Grubu şirketlerinin değerini üç günde 6 milyar lira eriten vergi baskınına gerekçe gösterilen ön raporun ayrıntıları netleşti.

Taraf'tan Hüseyin Özay'ın haberindeki iddialara göre, "aramalı mahkeme kararı"nın çıkarılmasında rol oynayan ön raporda, Koç Grubu'nun üç şirketinde vergi kaçırıldığına yönelik güçlü emarelerin olduğuna ilişkin tespitlere yer verildi. Raporda ayrıca, belgelerin karartılması riskinden de bahsedildi. Söz konusu rapor doğrultusunda, mahkeme, "aramalı vergi incelemesine" yönelik karar verdi. Koç Grubu'na yönelik baskının hazırlık aşaması şöyle:

İHBAR MEKTUBU 2012 YILININ BAŞINDA

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı'nın, Koç Grubu'nun TÜPRAŞ, Opet ve Aygaz şirketlerine yönelik düzenlediği operasyondan önce, söz konusu üç şirketle ilgili "ön rapor" hazırladığı ortaya çıktı. Taraf'ın Maliye Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, 2012 yılı başından bu yana Denetim Kurulu Başkanlığı'na binlerce şirket hakkında ihbar mektubu geldi. Bu mektupların arasında Koç Grubu'na yönelik mektuplar da yer aldı. Başkanlık, Koç Grubu'nun şirketleri hakkındaki ihbarları değerlendirmek için vergi müfettişlerini görevlendirdi.

AKARYAKITTA VERGİ KAÇAKÇILIĞI

İhbar mektuplarını değerlendirmeye alan vergi müfettişi, iddialarla ilgili bir ön inceleme yaptı. İnceleme sonucunda bir rapor hazırlanarak, başkanlığa sunuldu. Raporda, akaryakıt üretimi, ithalatı ve satışı konusunda, vergi kaçırıldığına yönelik ciddi emarelerin olduğuna ilişkin tespite yer verildi. Ayrıca aynı raporda, grubun çok güçlü olduğu, dolaysıyla delillerin karartılması şüphesinin bulunduğu da öne sürüldü. Bu görüşler doğrultusunda, incelemenin "aramalı" şekilde gerçekleştirilmesinde fayda olduğu vurgulandı.

Vergi müfettişi tarafından hazırlanan ön rapor, mahkemeye sunuldu. Vergi Denetim Kurulu, ön raporda yer alan tespitleri gerekçe göstererek, aramalı inceleme talebinde bulundu. Mahkeme de talebi yerinde görerek, aramalı inceleme kararı verdi. Böylece, rutin olarak yerine getirilebilecek bir inceleme, ön rapor ve mahkeme kararı ile birlikte operasyona dönüşmüş oldu.

Raporda, özet olarak şu talepler yer aldı: "Tüpraş, Aygaz ve Opet hakkında (...) kişi ve kişiler tarafından Denetim Kurulu Başkanlığı'na gönderilen ihbar dilekçesinde, adı geçen şirketlerin vergi kaçırdıklarına ilişkin iddialar, tarafımızca da yeterli görülmüştür. Bu nedenle söz konusu vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi ve incelemenin kısa sürede sonuçlanması (üç ay) için ilgili mükellefler nezdinde, müfettişliğimiz tarafından ARAMALI İNCELEME yapılmasına karar verilmiş olup, adı geçen mükellefler nezdinde aramalı inceleme yapılması için, gerekli olan iznin mahkemeniz tarafından verilmesi için gereğini saygılarımla arz ederim."

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.