Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Ekonomi Haberleri
27.08.2012 14:02

Türkiye'nin İlk Yolcu Uçağı Çin Modeliyle Üretilecek

Türkiye'nin İlk Yolcu Uçağı Çin Modeliyle Üretilecek
Türkiye'nin 'Boeing 737' platformunda geliştireceği 'ilk yerli yolcu uçağı' projesi sessiz sedasız ilerliyor.

Hürriyet gazetesinden Erkan Çelebi'nin haberine göre, projenin ortaya çıkan ilk ünitesi 'Galley' (Mutfak) olurken, basınç testinden başarıyla geçen bu ünitenin öncelikli olarak başbakanlık uçağına monte edilmesi planlanıyor.

İki yıl önce Türk Hava Yolları'na ait bir Boeing 737'nin tamamen sökülüp, parçalarının tek tek numaralandırılmasıyla start verilen Türkiye'nin ilk yolcu uçağı projesi ilk sonuçlarını vermeye başladı. Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda uçağın ilk üretimi tamamlanan ünitesi Galley (mutfak) oldu. 11 bin 900 kilogramlık basınç testinden başarıyla geçen bu ünite, Başbakanlık uçağına monte edilerek kullanılmaya başlanması planlanıyor.

MOTOR SABİHA'DA HAZIRLANIYOR

İlk Türk uçağının Galley ünitesinde yer alan plastik aksamlarının üretimini gerçekleştiren Sem Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, 2023 hedefleri arasında yer alan Türkiye'nin ilk yerli yolcu uçağı projesinin hızla devam ettiğini söyleyerek, "TAI motor için ABD ile ortak Sabiha Gökçen'de çalışmalar gerçekleştiriyor. Biz de TCI Kabin İçi Hizmetleri AŞ ile işbirliği yaparak uçağın mutfak ünitesini (Galley) geliştirdik" dedi.

BASINÇ TESTLERİNDE BAŞARI

Üretimi tamamlanan Galley ünitesinin 9-G olan 11 bin 900 Kilogram yük altında dayanma testinin de gerçekleştirildiğini söyleyen Eroğlu şunları söyledi: "Bu test, birçok aşama ve denemeden sonra başarıya ulaştı. Ünitenin sağ üst kısmında yer alan ve birçok çubukla bağlanan dolap kısmı ise uçağın Galley (Mutfak) ünitesini oluşturuyor. Bağlanan çubuklar her noktayı 11 bin 900 Kilogram güç ile çekiyor ve Galley'in bu yüke kırılmadan dayanmasını sağlıyor. Üretilen bu G4-B Galley üniteleri şimdi uçaklara monte edilerek, kullanılmaya başlanacak. İlk ünite de Başbakanlık'ın uçağına uygulanabilir."

TEK TEK NUMARALANDIRILDI

Tüm bu hazırlıklar, bundan iki yıl önce THY'nin Boeing 737 tipi uçağının tek tek parçalara ayırmasıyla başladığını söyleyen Eroğlu, "Her bir parça numaralandırılarak fiyatları, üzerine yazıldı. Böylece, parçalara göre fiyatları da belirlendi. Türk firmaları da yapacakları her bir parçanın fiylatını önceden öğrenmiş oldu. Ardından da uçak, tekrar birleştirilip, yeniden uçması sağlandı. Bu yolla Türkiye'nin ilk yolcu uçağının motor hariç hemen hemen tüm parçalarının belirlenmesi sağlandı" diye konuştu.

UÇAK YAN SANAYİSİ GELİYOR

İlk yerli yolcu uçağı projesiyle birlikte otomotiv sektöründe olduğu gibi uçak için de yan sanayi oluşturulduğunu savunan Yavuz Eroğlu, "Şimdi teknokentlerde Türkiye'nin ilk Boeing 737'si için gerekli olan parçaların geliştirilmesi sağlanıyor. Bu parçaların, seri üretimine başlanılmasıyla birlikte Türkiye artık sadece kendi ihtiyacını değil aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki uçaklar için de parça üretimi sağlayabilecek" dedi.

FİLİSTİN'DEN SONRA ERBİL'E DE FABRİKA KURACAK

Filistin'den sonra sonra Erbil'de de plastik ambalaj fabrikası kurduklarını söyleyen Sem Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu, "Katma değeri yüksek ürün üretimine geçmek için teknoloji yenilemesine gittik. Mevcut tesisimizi ilk önce Filistin'in El Halil bölgesine taşıdık. Bu yolla, Filistin'de kurulan ilk yabancı sermayeli tesis olduk. Filistin'de ürettiğimizi İsrail ve Ürdün'e satıyoruz. Hammaddeyi İsrail'den alıp, mamül mal olarak ihraç ediyoruz. Türkiye'de ise modifiyeli, akıllı ambalaj üretimi gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
Türkiye Hollanda'yı Farklı Yendi: 3-0
A Milli Futbol Takımı, 2016 Avrupa Şampiyonası Elemeleri A Grubu'ndaki 8. maçında Hollanda'yı 3-0 yenerek 3. sıraya yükseldi.
Türkiye Hollanda'ya Hazır
Avrupa Futbol Şampiyonası gurup elemelerinde mücadele eden A Milli Futbol takımımız yarın saat 19:00'da Konya'da oynanacak Hollanda maçına hazır...
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.