Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
03.09.2015 08:25

Bağdat'ta 18 Türk İşçisi Kaçırıldı!

Bağdat'ta 18 Türk İşçisi Kaçırıldı!
Irak’ın başkenti Bağdat'ta Nurol Holding’in stadyum inşaatında çalışan 18 Türk işçi, askeri üniforma giyen maskeli kişilerce kaçırıldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç, işçilerin diğerlerinden ayrılarak bir seçime tabi tutulduğunu açıkladı.

Irak'ın başkenti Bağdat'ın Sadr Şehri semtinde Nurol Holding'in stadyum inşaatını önceki gece 03.00 sıralarında basan askeri kıyafetli ve maskeli kişiler, 18 Türk işçiyi kaçırdı. Nurol Holding tarafından yapılan açıklamada, Bağdat'ın Sadr bölgesindeki 30 bin kişilik stadyum inşaatı şantiyesi basılarak 18 Türk personelin zorla götürüldüğü belirtildi. Şantiyenin saat 03.00 sıralarında kimliği bilinmeyen üniformalı bir grup tarafından basıldığı ifade edildi. Şantiyeye gelen kişilerin oda ve ofislerde kapıları kırarak arama yaptığı kaydedildi.

9 ARAÇLA GELDİLER

Olayla ilgili açıklama yapan Iraklı yetkililer, "Öyle zannediyoruz ki Türk işçiler fidye amacı ile kaçırıldı. Elimizdeki bulgular bir örgüt tarafından değil içerideki durumu bilen bir yapı tarafından kaçırıldıklarını gösteriyor" dedi. Türk işçileri kaçıran kişilerin 9 araçla şantiyeye geldiğini ve 25 dakika içinde şantiyeden ayrıldıklarını belirten yetkililer, "İnşaata giden yolda 6 güvenlik noktası var. Buraları nasıl geçtikleri bilinmezliğini koruyor" açıklaması yaptı. Yetkililer, "Bölge Şii bölgesi ve bölgede Şii'lerden oluşan bir silahlı güç mevcut. DAEŞ gibi örgütlerin bölgeye girmesi çok normal bir durum değil" diye konuştu.

TEMASLAR DEVAM EDİYOR

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da kaçırılan işçilerle ilgili açıklama yaparak, "Henüz çok net bilgiler içerisinde değiliz, elimizde değil. Şu anda Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor. Irak makamları da henüz olayın nasıl olduğu ve kimler tarafından gerçekleştirildiğine ilişkin bir bilgiye sahip değildir, şu an itibarıyla söylüyorum. İnşallah bu, güzel bir sonuçla da nihayetlendirilmiş olur" açıklamasında bulundu.

3'Ü MÜHENDİS

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Irak'ta kaçırılan Türklerin bir stadyum inşaatında çalışan 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci olduğunu belirterek, "Şantiyeyi basan kişiler 18 Türk işçiyi alıp götürmüş. Olayın öğrenilmesinin hemen ardından Bağdat Büyükelçimiz Iraklı yetkililerle hemen temas etti. Şu aşamada ne için ve hangi saikle bu kişilerin alıkonulduğunu bilmek zor. Türk şirketiyle de temas halindeyiz. 18 Türk'ün arasında 14 işçi, 3 mühendis ve bir muhasebeci var. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz" diye konuştu. Bir gazetecinin "Sadece Türk işçiler mi alıkonulmuş" sorusunu yanıtlayan Bilgiç, Türk işçilerin diğerlerinden ayrılarak bir seçime tabi tutulduğu yönünde bilgi edindiklerini kaydetti.

Bir işçi kurtarıldı

Irak'ın Diyala iline bağlı Kifri ilçesinde dün silahlı kişilerce kaçırıldığı belirtilen Türk işçinin serbest bırakıldığı açıklandı. Kifri İlçesi Emniyeti Basın Sorumlusu Yarbay Hüseyin Muhammed, Avaspi Barajı'nının yapımını üstlenen bir şirkette çalışan Türk işçinin önceki gece kimliği belirsiz silahlı kişilerce kaçırıldığı bilgisini aldıklarını belirtti. Barajın yapımını üstlenen firmanın da Türk olduğunu belirten Muhammed, "Düzenlediğimiz operasyonda, Türk işçiyi kurtardık. Silahlı kişilerden birini de yakaladık. Gözaltına aldığımız kişi suçunu itiraf etti" dedi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Demirtaş Hakkında Soruşturma Açıldı!
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dokunulmazlığının kaldrılması talebini de içeren soruşturma başlatıldı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.