Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
11.10.2012 17:27

Dışişleri Bakanlığı İddiaları Cevapladı

Dışişleri Bakanlığı İddiaları Cevapladı
Dışişleri Bakanlığı Ankara Esenboğa Havaalanına zorunlu iniş yaptırılan Suriye yolcu uçağıyla ilgili iddialara cevap verdi.

Dışişleri bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağının pilotunun, uçaktaki yolcu listesi ve yolcuların milliyeti konusunda bilgi vermediğini, uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğunun, Ankara'daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliğinden uçağın Ankara'dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenildiğini bildirdi.

Ünal, bir soruya verdiği yazılı cevapta, Türk makamlarınca dün Moskova-Şam güzergahında sefer yapan Suriye havayollarına ait ticari bir yolcu uçağının askeri malzeme taşıdığına dair alınan ihbar üzerine, uçağın Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirilmesine ve gerekli kontrollerin yapılmasına karar verildiğini belirtti.

Durumun uçağa, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, pilota geri dönme şansı verecek şekilde bildirildiğini ifade eden Ünal, ancak uçağın pilotunun geri dönmeyi tercih etmemesi üzerine, yerel saatle 17.15'te inişin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Uçağın alana inmesini takiben, uçaktaki tüm yolcuların emniyeti ve olabilecek ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemler alındığını bildiren Ünal, yolculara istedikleri takdirde uçağı terk ederek bekleme salonuna geçebilecekleri ve burada ağırlanabileceklerinin bildirildiğini, ancak yolcuların sadece bir kaçının uçaktan ayrıldığını, çoğunluğunun uçakta beklemeyi tercih ettiğini kaydetti. Ünal, şöyle devam etti:

"Ayrıca olabilecek sağlık sorunlarına anında müdahale edilebilmesini teminen, bir sağlık ekibi ve bir ambulans devamlı hazır bekletilmiş, yolculardan birinin rahatsız olduğuna dair bilgi alındığında uçağa doktor gönderilmiş, ancak ihtiyaç olmadığı cevabı alınmıştır. Dolayısıyla, yolcuların hayatının ve güvenliğinin tehlikeye düşürülmüş olmasına ilişkin olarak ortaya atılan endişelerin dayanağı bulunmamaktadır.

Uçağın pilotu, uçaktaki yolcu listesi ve yolcuların milliyeti konusunda tarafımıza bir bilgi vermemiştir. Uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu, Ankara'daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği'nden uçağın Ankara;dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenilmiştir. Büyükelçiliğin Rus yolcularla ilgili bildirimi yapmasını takiben, Bakanlığımız ilgili birimleri arasında gerekli eşgüdüm kurularak, uçaktaki Rus yolcular hakkında düzenli olarak Büyükelçilik yetkililerine bilgi aktarılmıştır. Konu hakkında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı da bu sabah Moskova Büyükelçiliğimiz tarafından bilgilendirilmiştir."

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Osmanlı Yaşasaydı, Dünya Kıyıya Vurmazdı!
Yeni Şafak gazetesi yazarı Yusuf Kaplan "Osmanlı durduruldu; Balkanların kalbi durdu. Kafkasların kalbi durdu. Araplar kıyıya vurdu." diye yazdı. İşte Yusuf Kaplan'ın köşe yazısı...
DAEŞ'e Operasyon!
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin, terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında Suriye ve Irak'ta hava saldırıları düzenlediği bildirildi.
Tezkere Meclisten Geçti
Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkiyi bir yıl süreyle uzatan tezkere, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
Suriye'den Gelenlerin Kuruduğu Firma Sayısı 10 Bini Aştı!
Türkiye iş dünyası artık Suriyeli göçmenlere 'kalıcı' gözüyle bakıyor. İş dünyası geçici çözümler önerirken, yeni raporlarda artık Suriyeliler için uzun vadeli politikalar belirlenmesini istiyor
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var
Türkiye Karadan DEAŞ Mevzilerini Vuruyor!
Genelkurmay Başkanlığı, saldırı sonrasında yaptığı açıklamada, bölgede operasyonlara devam edildiği belirtilmişti.