Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
16.04.2012 08:08

Diyanet: 'Vicdani Ret Caiz Değil!'

Diyanet: 'Vicdani Ret Caiz Değil!'
Geçtiğimiz ay inançları gereği askerlik yapmak istemediğini belirten bir vatandaşı yargılayan Diyarbakır Askeri Mahkemesi "İslam'da vicdani red yoktur" şeklinde bir hüküm açıklamıştı. Diyanet işlerinin fetvası ise kısa ve net: 'Caiz Değildir.'

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetva hattına sorduk: "İslam'da vicdani red hakkı var mı?" Cevap 15 gün sonra geldi: "Devlet, yasalarla birlikte silahlı emniyet güçlerinin de olmasını gerektirir. Devletin silahlı güçlerinin olması demek bireylerin özgürlüklerinin teminat altında olması anlamına gelir. Her bireyin kendi teminatı için de askerlik hizmeti kaçınılmazdır. Kanunen yapmak zorunda olduğumuz askerliği "vicdanî red" gibi bir gerekçeyle terk etmek dinen caiz değildir. Herkes bu gerekçeyi ileri sürerse vatan savunması nasıl gerçekleşir?"

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Diyanet İşleri Başkanlığı'nın elektronik fetva hattı dinle ilgili sorularına cevap aradığı bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz ay inançları gereği askerlik yapmak istemediğini belirten bir vatandaşı yargılayan Diyarbakır Askeri Mahkemesi "İslam'da vicdani red yoktur" şeklinde bir hüküm açıklamıştı. Biz de soruyu kaynağına sorduk. "İnançları gereği askerlik yapmak istemeyen bir vatandaş" kimliğiyle "İslam'da vicdani red hakkı var mıdır" sorusuna Diyanetin cevabı basit: "Caiz değil."

"DEVLET DE GEREKLİ ASKERLİK DE"

"Dinimize göre akıl ve baliğ olan her kimse, ibadetlerinin yanı sıra âilesine karşı (nafaka, himaye, terbiye vs. görevlerle), devletine karşı (vergi, askerlik vs. ile) yükümlüdür" diyen Diyanet, "İnsan sosyal ve medeni bir varlık olduğundan bir arada yaşamak zorundadır. Bir arada yaşamanın kuralları da ahlak ve kanunla belirlenir. Bunun uygulanması için de bir devlet olma gereği ortaya çıkar. Devletin yani kanunun, adalet ve hukukun olmadığı bir yerde terör ve anarşi hâkim olur. Bu ise insanların can, mal, namus ve inançlarının tehdit ve tehlike altında olması demektir. Bunun için Hz. Peygamber Medine'ye hicret ettiğinde orada Yaşayan Yahudilerle birlikte ilk olarak "Medine sözleşmesini" imzalayarak modern anlamda bir devlet yapılanmasının ilk örneğini ortaya koymuştur. Demek istediğimiz şudur ki devlet gereklidir" açıklamasında bulundu.

"VİCDANİ RED DİNEN CAİZ DEĞİL"

Devlet ise yasalarla birlikte silahlı emniyet güçlerinin de olmasının gerektiğini aksi takdirde varlığını idame ettiremeyeceğini belirten Diyanet fetvasında, "Devletin silahlı güçlerinin olması demek bireylerin can, mal, namus, din ve ibadet özgürlüğünün teminat altında olması anlamına gelir. Her bireyin kendi teminatı için de askerlik hizmeti kaçınılmazdır. Bunun gönüllü ya da paralı olması yaslarla belirlenir. Bu itibarla kanunen yapmak zorunda olduğumuz askerliği "vicdanî red" gibi bir gerekçeyle terk etmek dinen caiz değildir" denildi.

DİYANET: "HERKES VİCDANİ REDÇİ OLURSA VATANI KİM SAVUNACAK?"

Herkes "vicdanî red" gerekçesini ileri sürerek askerlik görevini yapmayacak olursa vatanın savunması, vatandaşların huzur ve güveni ve en önemlisi de can, mal ve namus emniyetinin gerçekleşmesinde sorun olacağını düşünen Diyanet fetvasını şöyle sonlandırdı: "Silahlı ve caydırıcı emniyet güçlerinin olmadığı bir devlette, ortaya sadece bir iç güvenlik sorunu çıkmaz, bunun yanında, dış tehdit ve bağımsız devlet olma sorunu da çıkar. Güvenlik güçleri yetersiz veya tamamen ortadan kaldırılmış olduğundan kendini savunamayan devletlerin şu an düştükleri durumlar da göz önüne alınırsa askerliğin bir ülke için ne kadar önemli olduğu kendiliğinden anlaşılacaktır."

Milli Gazete

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var