Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
01.11.2012 12:18

Hastanelerde Yeni Dönem Başlıyor

Hastanelerde Yeni Dönem Başlıyor
2 kasımdan itibaren devlet hastaneleri özel hastaneler gibi olacak...

Sağlıkta Dönüşüm Projesi' kapsamında 81 ilde oluşturulan Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Genel Sekreterliği, bakanlığa bağlı hastanelerin tek çatı altında yönetilmesini sağlayacak.

Birleşmeyle birlikte; sınırlı sayıdaki sağlık personelinin tek elden yönetilmesi, kaynakların verimli kullanılması, sağlık giderlerinin azaltılması ve vatandaşa daha kaliteli hizmet verilmesi amaçlanıyor.

Sağlıkta uygulanan dönüşüm projesi kapsamında, Kasım 2011'de çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle dönüşüm sürecinde sona gelindi. Sağlık Bakanlığı, Türkiye genelindeki 842 kamu hastanesini il bazında bölgelere ayırarak birleştirdi. Bakanlık, bu hastaneleri yönetecek 100 Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri'nin (CEO) listesini hazırlayarak atamalarını yapmaya başladı.

ÖZEL HASTANELERİN KULLANDIĞI MODEL

Yeni sistemde hastane yönetimleri baştan değişecek. Buna göre, illerdeki hastaneler genel sekretere bağlanacak ve özel hastanelerde uygulanan bu modele tam bir geçiş gerçekleştirilecek. Yeni sistemle sağlıkta yönetim; KHB Genel Sekreterliği, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri olarak 3 farklı kuruma ayrıldı.

Yeni süreçte en üst yönetici olarak KHB Genel Sekreteri olurken, alt birimlerde Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Müdürlükleri olacak. KHB'ler, bakanlığın sunacağı ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerini vermek üzere, hastanelerin ve ağız ve diş sağlığı merkezlerinin işletilmesi, faaliyetlerinin izlenmesi, değerlendirilmesi ve denetlenmesi gibi işlemleri yürütecek.

Uygulamayla kurulan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu da birinci basamak sağlık hizmetlerinin tamamını üstlenecek. Burada ana çocuk sağlığı, bulaşıcı hastalıklar, çevre sağlığı, verem savaş dispanserleri, koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri gibi konular halk sağlığı birimi tarafından yürütülecek. Mevcut sağlık müdürlükleri de raporlama, sağlıkta denetim ve sağlık turizmi gibi konularla ilgilenecek.

HASTANELER TEK MERKEZDEN YÖNETİLECEK

Yeni sistem hakkında bilgi veren Antalya Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin, sağlıkta yönetimin tek çatı altında toplandığını belirtti. Artık illerdeki hastanelerle, ilçelerdekilerin aynı merkezden yönetileceği ifade eden Bilgin, personel atamalarının da tek elden yapılacağını kaydetti.

Bilgin, "Antalya'da Kaş Devlet Hastanesi ya da Gazipaşa Devlet Hastanesi ayrı bir kurum olarak değil, Antalya Kamu Hastane Birliği Genel Sekreterliği personeli olacak. Alım satımlar tek elden yapılacak. İlçelerde her hastanede satın alma birimi vardı. Bunlar profesyonel değildi.

Bu nedenle kalitesiz ürünler pahalıya alınabiliyordu. Şimdi profesyonel ekiplerle alım ve ödemeler tek merkezden yapılacak. Dinamik yapı olmasından dolayı vatandaşın sorunlarına müdahale daha hızlı olacak." şeklinde konuştu. Yeni süreçte, başhekimlerin sözleşmeli personel olarak aynı görevlerine devam edebileceğini belirten Bilgin, bu sayede daha dinamik bir yapıya sahip olunacağını söyledi.

Başhekimlerin, altı ayda bir performanslarının kontrol edileceğini kaydeden Bilgin, "Belli bir yüzdenin altına düşen idareciler, başhekim, hastane müdürü, başhemşire veya yardımcısı ya da genel sekreter olabilir. Bunların hepsi sözleşmeliye geçti. İki yılda bir sözleşme yenilenecek, bu süreçte belli bir puanın altında kalanlarla devam edilmeyecek.

Burada aslında mantık, özel hastane yapılanması olacak. Artık devlet dinamik bir yapı olmak istiyor. Biz otelcilik ve hosteslik hizmetlerini özel hastanelerden öğrendik. Bu yapıda başarılıysan devam edeceksin, başarısız isen çekileceksin." diye konuştu.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Gelire Göre Taksit Dönemine Geçiliyor!
62. hükümette de ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı olarak yer alan Ali Babacan borçların kontrolü için aylık gelirle taksit arasında bağ kuracak bir sistem getireceklerini söyledi.
Medeniyet Gençliği: 'Vesayetin Çözümü Yeni Anayasadır!'
Medeniyet Gençliği Hareketi, vesayet peşindeki kuruluşların iktidarı zorda bırakma çabalarının halkta karşılık bulmayacağını belirterek vesayetin çöümü için yeni anayasanın şart olduğunu açıkladı
İran'da Nükleer Denetim Başlıyor!
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkilileri önümüzdeki üç hafta içerisinde İran'daki Arak Ağır Su Üretim Tesisi ile Geçin madenlerini denetleyecek
Erdoğan: 'Yeni 28 Şubatlara İzin Vermeyiz!'
Demokrasilerde sandık dışı her müdahalenin gayri meşru olduğunu belirten Başbakan '12 Eylül'de, 28 Şubat'ta ne sıkıntılar yaşandığını çok iyi biliyorum. Türkiye'de bundan sonra bu tür hukuksuzlukların yaşanmasına asla rıza göstermeyiz' dedi. 'Herkes bizi sevmek zorunda değil' ifadelerini kullanan Erdoğan, ayrım yapmaksızın 76 milyonun hükümeti olduklarını söyledi.
e-Kimlik Dönemi Başlıyor
e-kimlik dönemi 2013 yatırım planında...
Kış Saati Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?
Yaz saati uygulaması hafta sonu bitiyor.Saatler geri alınacak...