Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
21.09.2012 21:02

Hükümet ve Muhalefetten Balyoz Kararına İlk Yorum

Hükümet ve Muhalefetten Balyoz Kararına İlk Yorum
Balyoz Davası kararı açıklandıktan sonra hükümetten ilk açıklama Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi. Bozdağ, "Karar kesin değil, Yargıtay aşamasını beklemek lazım" dedi...

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ, Balyoz Davası kararıyla ilgili açıklama yaptı. Bozdağ, kararın kesin olmadığını, Yargıtay aşamasını beklemek gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, şu açıklamalarda bulundu: "Şu anda ilk derece mahkemesi kararını açıkladı ve bütün Türkiye öğrenmiş oldu ama kararın gerekçesini henüz bilmiyoruz. Mahkeme gerekçeli kararı açıkladığı zaman daha net bir şekilde öğrenmiş olacağız. Bu nihai bir karar değil. Sonuç itibariyle Yargıtay aşaması var, Yargıtay aşamasından sonra karar kesinleşmiş olacak. Şu anda adli süreç devam ediyor. Adli sürecin ilk aşaması bitmiş durumdadır.

AK Parti'den Salih Kapusuz,  kararlarla ilgili Yargıtay'dan çıkacak sonucu beklemek gerektiğini söyledi.

''Balyoz Planı'' davası kararı-Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Balyoz Planı'' davasında kararın açıklanmasıyla ilgili olarak, ''Hepimiz ümit ediyoruz ki demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs bir daha ülkemizde olmasın. Hukuk devleti, herkesin güven duyacağı bir anlayışa ulaşmış olsun'' dedi.

İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi Çalıştayı'na katılan Yıldırım, gazetecilerin ''Balyoz Planı'' davasında kararın açıklanmasını sorması üzerine, şöyle konuştu:

''Yargı kendi işine biz kendi işimize bakacağız. Yeni verilmiş bir karar üzerine benim yorum yapmamın pek anlamı yok. Toplum, kamuoyu değerlendirmesini yapacaktır. Hepimizin amacı, Türkiye'nin hukuk devleti olması, gerek hukuk sistemi, gerek diğer kurumlarımızın kurumsal yapısının güçlendirilmesi ve demokratikleşme sürecinin daha da geliştirilerek devam etmesidir. Türkiye'de kim ne yapacaksa halkın iradesiyle, milletin iradesiyle istediğini yapar, mesajını kamuoyuna verir. Kamuoyu, 75 milyon Türk insanı eğer ilgi duyar, desteklerse şans verir, hizmet etme imkanı olur. Bunun dışındaki gelişmeler hep Türkiye'yi geri götürmüştür.

1960, 1971, 1980, 28 Şubat, 26 Nisan bütün bunlar Türkiye'nin aslında bir anlamda demokrasisine yönelik girişimler olmakla birlikte Türkiye'nin demokrasisini geliştirmesine de bir vesile olmuştur. Hepimiz ümit ediyoruz ki demokrasi dışı hiçbir girişim, teşebbüs bir daha ülkemizde olmasın. Hukuk devleti, herkesin güven duyacağı bir anlayışa ulaşmış olsun.''

CHP'DEN KARARA TEPKİ

Muhalefet tarafında ise CHP Milletvekili Ali Özgündüz, kararda hukuk katliamı yaşandığını söyledi. Özgündüz, "Savunma hakkı ihlal edildi. Avukatlar olmadan karar verildi. Bu Türkiye'de bir ilk. Bir hukuk katliamı yaşanmıştır" dedi.

CHP'den Gürsel Tekin ise iktidarın kurdurduğu özel yetkili mahkemelerde bundan başka bir karar beklenebileceğini, kararların kabuledilebilir yanı bulunmadığına dikkat çekti.

Kararları değerlendiren isimlerden, CHP Konya Milletvekili ve TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi Atilla Kart, Türkiye'de 2005-2006 yılından bu yana Başbakanlık, İçişleri ve Adalet Bakanlığı odaklı legal ve illegal dinamiklerin birlikte görev yaptığı bir dönem yaşandığını belirterek, "Yasadışı yol ve yöntemlerle toplanan dijital verilerle, senaryolar oluşturuluyor. Bu senaryolar maddi bir-iki-üç olayla birleştirilerek toptan ve götürü yargılama usulü uygulanıyor" dedi. Bu yargılama mantığının "en katı ve en acımasız şekliyle" Balyoz

Davasında da görüldüğünü ifade eden Kart şunları dedi:
"Deliller toplanmıyor, mahkemenin itibar ettiği bilirkişi raporlarının aksini gösteren onlarca bilirkişi raporu var. Maddi gerçeği araştıran bir mahkeme burada mutlaka bu çelişkiyi gidermek zorundadır. Bu çelişkiyi gidermeden ve sanıkların taleplerinin gereği yapılmadan karar verilmiş olması, kararın hukuki bir karar olmayıp siyasi bir karar olduğu yönündeki kuşkularımızı maalesef doğrulamıştır."

-TEZCAN: " 'TAYYİBAN REJİMİNİN MAHKEMELERİ' SİLİVRİ HUKUKUYLA HÜKÜM KURDU"-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan da kararlara ilişkin, "Hukuksuzluğun ta kendisi. 'Tayyiban rejiminin' mahkemeleri Silivri hukuku uygulayarak hukuksuzluğu tescil etti" dedi. Tezcan şunları kaydetti:
"Bu Türkiye'de yeni darbe döneminin ortaya çıkardığı yansımasıdır.
Hukuksuzluğun ta kendisi. Kurgulanmış önceden planlanmış davanın sonucu, 'Tayyiban rejimi' yeni darbenin kendi hukuku, 'Tayyiban mahkemeleri' Silivri hukukuyla hüküm kurdu.
Darbe dönemine özel mahkemelerin verdiği siyasi kararlardır. 'Tayyiban rejiminin' mahkemeleri Silivri hukuku uygulayarak hukuksuzluğu tescil etti."

-CİHANER: "TAMAMEN SİYASİ BİR KARAR"-

Kararın hukuki bir karar olarak görülemeyeceğini söyleyen CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de şunları ifade etti:
"Bu karar hukuki bir karar olarak görülemez. Çünkü Ceza Hukukunun evrensel ilkeleriyle, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun çok açık hükümleriyle, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin çok açık içtihatlarıyla çelişmektedir. Yani savunma hakkının alabildiğine ihlal edildiği, dünyada örneği olmayan, yalnızca elindeki davayla varlığı sınırlı olan bir yapının verdiği bir karardır. Bu nedenle yapı diyorum, mahkeme diyemiyorum. Dolayısıyla bu kararı hukuk kuralları çerçevesinde değerlendiremeyiz. Bu tamamen siyasi bir karardır, zaten çok önce verilmiş bir karardır."

-GÖK: "KARAR KAMUOYU VİCDANINI TATMİN ETMEKTEN ÇOK UZAKTIR"-

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise bu davaların başından beri bir siyasi dava olarak görüldüğünü ifade ederek, şöyle konuştu:
"Mahkemeler de yanlı tavırlarıyla sanıkların, savunma haklarını kısıtlayarak bu sonuca ulaştılar. Sanıkların pek çok talebi yerine getirilmedi. Lehlerine olabilecek hiçbir delil toplanmadı. Bu nedenle bu karar kamuoyu vicdanını tatmin etmekten çok uzaktır. Elbette yargı kararıdır. Yine biz yargı kararına saygı çerçevesinde, sanıkların yapacakları Yargıtay başvurusunu beklemek durumundayız.

MHP Milletvekili  Özcan Yeniçeri ise askerde demokrasi olmadığını, alt kadrodaki subayların üstlerin emrine uymak durumunda olduğunu söyledi.

Demokrasilerde özel yetkili mahkeme olmayacağını söyleyen Özcan Yeniçeri,  bu mahkemeleri kuranların bu mahkemeleri  Meclis kanalı ile kapatılması kararı aldığını mahkemelerin ellerindeki bu dosyaları böylece sonlandırdığını anlattı.

Mahkemelerin, delil olacakları delil saymadığını, delil olmaması gerekenleri delil saydığını bu kararların da böyle bir atmosferde alındığını mahkemenin önüne geleni yargıladığını anlattı.

ARINÇ'TAN İLK YORUM

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Balyoz davasının Türk demokrasisi ve asker-sivil ilişkileri açısından önemli bir dava olduğunu belirterek, "Mahkumiyete sevinilmez ama bu bir yargı kararıdır" dedi.

Balyoz davasında bugün açıklanan karar hakkında konuşan Başbakan Yardımcısı Büyent Arınç, "Arkadaşlar ben takip ettim. Epeydir de devam eden dava bugün sonuçlandı. Bu ilk mahkemenin kararı. Cezaları öğrendim. Yakalama kararı çıkartılanlar, tahliye edilenler var. Bunlar yargı sürecinin evreleridir. Mahkumiyete sevinilmez ama bur yargı kararıdır. Sanıyorum bütün sanıklar aleyhinde çıkan kararı temyiz edecekler. Temyiz sonucunu da beklemek lazım. Mahkemenin hangi gerekçe ile hareket ettiğini görmek için de gerekçenin yazılmasını beklemek lazım. Bu Türkiye'de demokrasi açısından, sivil-asker ilişkileri açısından son yıllarda yaşadığımız gelişmelerin ortaya koyduğu sonuçlar bakımında önemli bir davaydı. Sonuçlanmış olmasına seviniyorum. Şüphesiz kararı beğenmeyenlerin veya beğenenlerin üst düzey mahkemede temyize gitmeye hakları var. Her sanık hakkında aynı şekilde değerlendirmek gerekiyor. Ben mahkemenin hangi gerekçeyle bu sonuca vardığını şu anda bilmiyorum. Söyleyeceklerim bundan ibaret" diye konuştu.

 

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Bahçeli MHP'yi 4.lüğe Düşürdü!
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun anayasal zorunluluk gereği seçim hükümetinde yer alması için teklifte bulunduğu Tuğrul Türkeş'in MHP'den ihraç edilmesi ile HDP, Meclis'te MHP'den daha fazla temsile sahip oldu.
Fatih Erbakan Ak Parti'den Aday Olacak mı?
7 Haziran için AK Parti'den adaylık teklifi alan Fatih Erbakan'a yeniden teklif yapıldığı iddia edildi.
MHP Türkeş'i İhraç Etti!
Seçim hükümetinde yer aldığı için MHP yönetimi tarafından disiplin kuruluna verilen Tuğrul Türkeş, partisinden ihraç edildi
CHP, MHP ve HDP Elele Yemin Krizi Çıkardılar
Anayasa gereği atanan bakanların yemin edip etmemesi oturum başkanı Koray Aydın tarafından oylamaya sunuldu. CHP, MHP ve HDP'li vekillerin oylarıyla yemin edilmemesi yönünde bir sonuç ortaya çıktı.
90 Bin Rey Ak Parti'yi İktidar Yapabilir
AK Parti,7 Haziran seçimlerinde küçük farklarla vekillik kaybettiği 18 ile odaklanacak. Buralarda 90 bin oy fazla almak bile tek başına iktidar yolunu açabiliyor..
Özkes: CHP Asla Koalisyon İstemedi!
İstifasıyla CHP'yi sarsan İhsan Özkes, AK Parti'yle koalisyon istenmediğini, kamuoyuna karşı istekli gözükmenin planlandığını açıkladı. Özkes, "Çünkü erken seçime gidilecekti. CHP’nin tiyatrosu buydu. İstiyor olsa 14 madde ile çıkar mı! AK Parti kabul edip bir anlamda intihar ederek bir koalisyon teklif etseydi bile CHP yeni maddeler öne sürecekti" dedi