Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
28.09.2012 05:42

Medya Patronları İfade Verecek!

Medya Patronları İfade Verecek!
28 Şubat Komisyonu, Doğan, Bilgin ve Karamehmet’le birlikte dönemin diğer medya patronlarını dinlemek için davet etti. Komisyon, 5’li Çete üyeleri ile, dönemin önde gelen DGM hakim ve savcılarını da dinleyecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Darbeleri Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan  28 Şubat ve 27 Nisan'ı Araştırma Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel, 28 Şubat ile ilgili dönemin gazete patronları, gazetecileri ve hakimlerinden oluşan 200 kişilik listedeki isimleri tek tek davet ederek dinleyeceklerini açıkladı. Komisyon olarak ekim ayında yoğun bir çalışma içerisinde olacaklarını belirten Karayel, bir ay boyunca 200 kadar ismi, 28 Şubat ile 27 Nisan dönemleriyle ilgili dinleyerek kamuoyu ile paylaşacaklarını kaydetti.

Ekim ayının ilk haftası dinleyecek

Bu dönemlerle ilgili çok sayıda gazeteci ile gazete patronlarını da dinleyeceklerini eden Karayel, şu bilgileri verdi: "O dönemdeki gazete patronları olan Aydın Doğan, Dinç Bilgin, Mehmet Emin Karamehmet ve diğer çok sayıda isimler var. Hepsini ekim ayının ilk haftasında dinlenecek. Millet adına soracağımız hazırladığımız sorular var. Gazete başlıkları tanıklar ve ifadelerini soracağız. Verecekleri cevabı da paylaşacağız. Daha önce dinlediğimiz o dönemde hizmet etmiş ve görev almış insanların ifadelerini paylaştık."

'Onbaşı Sarmusak' da çağırıldı

Yaşar Karayel, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda onbaşı olarak görevini yaptığı dönemde Batı Çalışma Grubu'nu deşifre eden ve askeri mahkemede casusluk suçundan yargılanan polis memuru Kadir Sarmusak'ın da komisyonca dinleneceğini belirtti. Karayel, Kadir Sarmusak'la birlikte askeri mahkemede tutuklu yargılanan dönemin Emniyet Genel müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanvekili Bülent Orakoğlu'nu da dinleyeceklerini anlattı.

Beşli Çete ve diğer STK'lara davet

Yaşar Karayel, 28 Şubat Alt Komisyonu olarak dönemin 5'li Çete üyesi sivil toplum örgütlerininm o dönemki başkanlarını da ifade için çağıracaklarını söyledi. Karayel'in verdiği bilgiye göre, 5'li Çete içindeki dönemin TOBB Başkanı Fuat Miras, TESK Başkanı Derviş Günday, TİSK Başkanı

Refik Baydur, Türk-iş Başkanı Bayram Meral ile birlikte dönemin TÜSİAD Başkanı Muharrem Kayhan, Hak-İş Başkanı Salim Uslu da komisylona davet edilecek.

Karargah'taki yargı brifingleri

28 Şubat Komisyonu, döneme damgasını vuran Karargah'taki yargı brifinglerini de masaya yatıracak. Komisyon bu kapsamda, Anayasa Mahkemesi'nde üyelik yapmış Sacit Adalı, Necati Şentürk ile dönemin ünlü DGM Savcıları Nuh Mete Yüksel ve Nusret Demiral ile eski DGM Hakimlerinden  Orhan Karadeniz'i de dinleme kararı aldı. Başkan Karayel, "O dönemde görev yapan 200'e yakın ismi dinleyeceğiz. Faili meçhul cinayetlerle ilgili yine dinleyeceğimiz kişiler var. Bilgi ve belgesi olanları ekim ayında dinleyeceğiz. Meclis'e ve millete yakışır bir çalışma olacak" dedi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Milli Gençlik Vakfı Yeniden Kuruldu
28 Şubat sürecinin mağdur vakıfları arasında yer alan ve 2007 yılında kapatılan Milli Gençlik Vakfı yeniden kuruldu.
Teoman Koman'dan JİTEM İtirafı
28 Şubat soruşturmasında tutuklanan eski Jandarma Genel Komutanı ve MİT müsteşarı Teoman Koman JİTEM'le ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Ceylan: 'Asker Erbakan'ı Dövecekti!'
28 Şubat döneminin tek hapse atılan dönemin Refah Partisi milletvekili Hasan Hüseyin'den çarpıcı açıklamalar yaptı.
Aydın Doğan Özel Jetle Hacca Gidiyor!
Aydın Doğan, eşi Sema Hanım, kızı Hanzade ve damadı Osman Boyner ile Pazartesi günü Hac'ca gidecek. Aileye, Cem Boyner ile eşi Ümit Hanım ve Hüsamettin Özkan da eşlik edecek. Yolculuk ise özel jetle gerçekleştirilecek
Sıra 'Sincan' ve 'Köstebek' Dosyalarında!
Meclis darbeleri araştırma komisyonu 'Sincan' ve 'Köstebek' dosyalarını açıyor. Köstebek olayının kahramanı Kadir Sarumsak ve dönemin Sincan Belediye Başkanı bekir Yıldız'ı komisyon dinleyecek.
Aydın Doğan Emin Çölaşan Yeniden Kapıştı
28 Şubat'taki rölüyla ilgili Darbeleri araştırma komisynuna ifade veren Aydın Doğan'ın sözleri Emin Çölaşan'ı kızdırdı. Çölaşan eski patronuna köşesinden cevap verdi.