Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
02.11.2012 00:47

Ortadoğu'daki Türkiye Algısı Araştırıldı

Ortadoğu'daki Türkiye Algısı Araştırıldı
2800 katılımcıyla yapılan araştırmada Ortadoğudaki Türkiye algısı araştırıldı...

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV) ve KA Araştırma tarafından yürütülen 'Ortadoğu'da Türkiye Algısı' araştırmasının 2012 yılı anket sonuçları İstanbul'da düzenlenen bir basın toplantısında açıklandı.

16 ülkeyi kapsayan araştırma sonuçları, Türkiye ve bölgede yaşanmakta olan gelişmeler üzerine önemli veriler ortaya koydu. Son 4 yıldır tekrarlanan anket sorularına verilen cevaplara göre Ortadoğu halkı bu yıl geleceğe daha karamsar bakıyor. Araştırma sonuçları, Türkiye'nin bölgedeki önemli rolünü halen koruduğunu ancak geçtiğimiz yıla nazaran popülaritesinde azalma olduğunu gösteriyor.

UMUTLARDA AZALMA VAR

Bu yılın ağustos ayında 2 bin 800 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen anket Mısır, Ürdün, Lübnan, Filistin, Suudi Arabistan, Suriye, Irak, İran, Tunus, Umman, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Yemen ve Libya'yı kapsıyor. Anket verilerini değerlendiren uzmanlar, bölgenin geleceğe bakışını "umutlarda azalma var" sözleriyle nitelendirdi.

Arap Baharı'nın bölge halkı üzerinde oluşturduğu olumlu etkinin bu yıl daha az olduğunu belirten uzmanlar, "Gelecek hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna geçtiğimiz yıl yüzde 62 oranında olumlu cevap alınırken bu yıl bu rakamın yüzde 52'ye düştüğünü belirtti.

Anket verilerine göre, bölgeyi ve ülkelerin genelini ilgilendiren en büyük problemin ekonomik sorunlar olduğu ifade edilirken Suudi Arabistan bölgenin en güçlü ekonomisi olarak öne çıkıyor. Yapılan ankette İsrail, katılımcı ülkeler kategorisinde yer almazken, halen Ortadoğu barışını tehdit eden en büyük unsur olarak tanımlanıyor. İsrail'in ardından ABD ve İran, bölgeyi olumsuz etkileyen ülkeler olarak sıralanıyor.

TÜRKİYE, BÖLGEDE SİYASİ GÜÇ

Bu yıl ilk kez sorulan bölgedeki güç algısına yönelik soruda, Türkiye'nin siyasi olarak bölgenin en güçlü ülkesi olduğu belirtildi. Katılımcılar, ekonomik ve sosyal alanda Suudi Arabistan'ı, askeri güç olarak ise İran'ı işaret etti. Mısır ise bölgede yeni oyuncu olarak gösterildi. Hakkında en olumlu düşünülen ülke ise Türkiye oldu. Bölgenin gelecekteki ekonomik liderinin kim olacağı sorusuna ise katılımcıların çoğunluğu 'Türkiye' cevabını verdi.

Anket sonuçlarına göre Türkiye'nin Ortadoğu'da barışa olumlu katkıda bulunduğu düşünülüyor. Ancak bölgede daha büyük bir rol oynaması isteniyor. Türkiye'nin bölge istikrarına yaptığı katkı hakkında olumlu kanaat bildiren ülkelerin oranlarında düşüş yaşanırken, Türkiye'yi en az destekleyen ülke Suriye.

Toplantıda, Türkiye'nin, ülkedeki demokrasi sebebiyle bölge için halen bir model olarak benimsendiği belirtilirken Türkiye modeline en çok destek veren ülkelerin Libya, Tunus, Filistin ve Mısır olduğu ifade edildi.

MEZHEBE DAYALI BİR SİYASET ALGISI VAR

Uzmanlar, anketteki sorulara verilen en ilginç cevaplardan birisinin de Türkiye'de mezhebe dayalı bir siyaset yürütüldüğü algısı olduğunu belirtti. Türkiye'den yapılan açıklamaların bölgede yer alan her etnik grup tarafından farklı değerlendirildiğini vurgulayan uzmanlar, bu konuda Türkiye'nin daha dikkatli olması gerektiğini savundu.

Suriye'nin geleceği konusunda verilen cevapları değerlendiren uzmanlar, Beşşar Esed'in gideceğine olan inancın azaldığını ve bölge halkının ülkede istikrar istediklerini belirtti. Türkiye'nin yürüttüğü Suriye politikası bölge genelinde olumlu karşılanırken, AB üyeliği sürecine verilen desteğin azaldığı görülüyor.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
IŞİD Bildirisine Türkiye İmza Koymadı!
Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde gerçekleştirilen IŞİD zirvesinde ortaya çıkan bildiriye Türkiye'nin imza koymadığı belirtildi.
Avrupa'da Facebook'u En Çok Türkiye Kullandı
Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook'u Avrupa'da en çok kullanan ülke olduğuna dikkat çekerek, 75 ilde fiber ağ oluşturduklarını söyledi.
Dünyanın Gözü Türkiye Savunma Sanayinde
Savaç uçaklarındaki bombaları akıllı hale getiren kit'i üreten dördüncü ülke Türkiye...
Rusya: Uçak Krizinde Türkiye Haklı
Rusya dış işleri bakanı Lavrov Türkiyeyi haklı buldu...
İlk Gazete Hangisi: Türkiye mi, Zaman mı?
Zaman Gazetesinin Türkiye'de bir ilk diyerek duyurduğu dijital video haber uygulamasına karşılık Türkiye Gazetesi kendisinin haziran ayında bu uygulamaya geçtiğini söyleyerek Zaman'ı fena ti'ye aldı. Slogan çok vurucu: 'Türkiye Gazetesi Zaman'ın Çok Ötesinde...!'
İsraill'den Türkiye'ye Rüşvet Teklifi
ICC İsrail Milli Komitesi Başkanı Oren Shachor, geçmişi unutup ticaret yapalım dedi.