Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
25.08.2012 15:58

PKK ile Mücadelede Yeni Dönem

PKK ile Mücadelede Yeni Dönem
Tam donanımlı Özel Harekat Timleri, artık dağlarda kalıp, teröristlerin izini sürüyor...

Güvenlik güçleri, son günlerde artan terör eylemleri üzerine Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda alınan kararlar doğrultusunda, PKK'ya karşı gerilla taktiği devreye sokuldu.  Araziye yayılan tam donanımlı özel birlikler, güvenlik güçlerine ağır kayıplar verme çabısındaki teröristleri arazide imha etmeye başladı. Baskın için ilçe merkezlerine ya da karakollara yönelen PKK'lılar anında karşılık buluyor, kaçmaya çalışanlar da kırsaldaki özel harekâtçılar tarafından imha ediliyor.

DAĞLAR EVLERİ OLDU

1990'lı yıllarda PKK'ya ağır kayıp verdiren gerilla taktiği tekrar devreye girince dağdaki özel harekâtçıların sayısı artırıldı. Türkiye Gazetesi'nde kaleme alınan haberde, nirliğine dönmeden haftalarca arazide kalabilen timlerin, son olarak 30'u Şemdinli'ye saldıran olmak üzere 51 PKK'lıyı öldürdüğü bildiriliyor.

ARTIK TAKİP EDİP VURUYORLAR

Bugüne kadar eylemden vazgeçirme esasına dayalı olarak yapılan mücedele, asker ve polise karşı son dönemde saldırı girişimlerinin artması üzerine rafa kaldırıldı.

PKK'ya aynı şekilde karşılık vermek üzere harekata geçen güvenlik birimlerinin uygulamaya başladığı gerilla sistemi, ilk sonuçlarını vermeye başladı. Dağlarda haftalarca kalacak şekilde hazırlıklarını yapan özel timler, araziye yayıldı. Kırsalda terör grupları ile sıcak temas sağlayan özel harekatçılardan oluşan timler, PKK'lılara ağır kayıplar verdirmeye başladı.

ARAZİYE YAYILDILAR

Dağlarda haftalarca kalacak şekilde hazırlıklarını yapan özel harekatçılar, araziye yayıldı. Kırsalda terör grupları ile sıcak temas sağlayan timler, PKK'lılara ağır kayıplar verdirmeye başladı.

ŞEMDİNLİ'DE İKİNCİ DARBE

23 Temmuz'da Şemdinli'ye yönelik olarak yoğun bir terör eylemine girişen PKK'lı grupların özellikle karakolları hedef alması üzerine, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu yeni mücadele metodunu devreye soktu.

Şemdinli'yi abluka altına alma girişimindeki teröristlerle sağlanan sıcak temasla birlikte 181 militanın etkisiz hale getirildiği açıklandı. Bu bölgede sıkışan terör grupları, Şemdinli'deki ağır kayıpları önlemek amacıyla Hakkari ve Çukurca arasındaki dört karakola 4 Ağustos tarihinde eşzamanlı saldırılar gerçekleştirmişti. Ancak çıkan çatışmalarda 21 PKK'lı da burada öldürüldü.

Ardından Gaziantep saldırısıyla dikkatleri başka bölgelere çekme girişiminde olan PKK'nın bu taktiği, güvenlik güçleri ve istihbarat birimleri tarafından farkedildi. PKK'lı grupların yoğun bir şekilde Şemdinli'ye tekrar yöneldiği, özellikle Tekeli bölgesinden girişler yapıldığı belirlenince, Şemdinli ve çevresinde güvenlik üst seviyeye çıkarıldı.

3 GÜNDE 51 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ

Uzun süredir arazide iz süren polis ve askerden oluşan özel harekat birimleri, Şemdinli kırsalına kaydırıldı. Bağlar ve Zorgeçit köyünde operasyon yapan 5 askerimizin şehit olduğu saldırıda 16 PKK'lı ölü ele geçirildi.

Önceki gün ise Derecik ve Umurlu köyünde sağlanan temas sonrası 1 asker şehit olurken, 5 asker yaralandı. Çatışmada 5 terör örgütü mensubu öldürüldü. Şemdinli'deki üçüncü saldırı girişimi ise önceki akşam saat 20.40 sıralarında ilçe merkezinde gerçekleşti. Teröristlerin ilçe girişinde baskında kullanacakları silah ve roketleri bir araca yüklediği istihbaratını alan özel harekat polisi harekete geçti.

5 kişi olduğu belirlenen öncü terörist grup, 360 derece dönen ve sürekli ateş imkanına sahip "kobra" aracıyla vurularak etkisiz hale getirildi. Öncü birliğin yokedilmesi üzerine kaçmaya çalışan 25 terörist de özel harekat polislerinin elinden kurtulamadı. Şemdinli Kaymakamı Mesut Öztürk, ilçe merkezini basmak isteyen yaklaşık 30 teröristin etkisiz hale getirildiğini doğruladı. Alınan tedbirler sonucu üç günlük çatışmalarda öldürülen terörist sayısı 51 olarak açıklandı.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
66 Günde 1123 Terörist Öldürüldü
22 Temmuz’dan bu yana PKK hedeflerine yönelik K.Irak ve yurtiçinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 1123 terörist öldürüldü. 900'ün üzerinde terörist de yaralandı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Kuzey Irak'a Operasyon: 40 Terörist Öldürüldü!
Dağlıca'daki hain pusu sonrası TSK'nın Kuzey Irak'a düzenlediği hava opreasyonlarında 40 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.
Dağlıca'da 73 Terörist Öldürüldü!
Dün Dağlıca saldırısı sonrası TSK'nın bölgede başlattığı operasyonlar da PKK'ya büyük darbe vuruldu. Daha önce basına yansıyan çembere alınan 250 teröristen 73'ü öldürüldü. 25'i ise sağ olarak yakalandı. Kalan 150 teröristin ise Irak tarafı ile bağlantısı kesildi. Operasyonlar sürüyor.
Genelkurmay Açıkladı: 16 Asker Şehit!
Genelkurmay Başkanlığı Türkiye'nin üzüntü ve merakla beklediği açıklamayı yaptı. Dağlıca'da 16 asker şehit oldu, 6 asker de yaralandı.
250 Terörist Çemebere Alındı
Hakkari Dağlıca'daki saldırı sonrası Cilo Dağı'ndan indiği belirlenen 250 kişilik terörist grup özel birlikler tarafından çembere alındı.