Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
18.07.2011 09:52

STV'nin Başörtülü Spikeri Orsem Ertingu

STV'nin Başörtülü Spikeri Orsem Ertingu
Orsem Ertingu (31) 28 Şubat sürecinden sonra ulusal bir kanalda haber sunan tek başörtülü spiker.

Orsem Ertingu (31) 28 Şubat sürecinden sonra ulusal bir kanalda haber sunan tek başörtülü spiker.

Bir aydır Samanyolu Haber’de sabah 09.00 haberleriyle ekrana çıkan Ertingu, uzun yıllar İzmir’de Yeni Asır TV’de haber spikeri olarak çalışmış. Şu sıralar çocukluk hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Ertingu’yla seçimden iki gün önce yoğun çalışma temposunun arasında görüştük.

Yıllar sonra çok seyredilen bir kanalda başörtülü spiker görüyoruz. Daha önce çalışıyor muydunuz?

Evet, çok merak edilen bir soru. Bir aydır Samanyolu Haber’de ekrana çıkıyorum, fakat bu sektörde 9 yılım bitti. 5 yıl kadar radyoda haberleri sunmanın yanında insanları karamsarlıktan uzaklaştıran ve ümitli olmaları gerektiği konusunda bilgiler veren bir program sundum. Ama gönlüm hep televizyon haberciliğindeydi. Bu sebeple Yeni Asır televizyonuna geçtim. Onun da ilginç bir hikayesi var. Televizyona gittim, radyoda çalışıyorum ama televizyonda haber spikerliği yapmak istiyorum dedim. Demo çektiler ve sonra hemen gel başla ama ceket giy de gel dediler. Ana haberde başladım. Haber müdürüm bu durum için hep ‘ne cesaretti’ der. 4 yıl Yeni Asır TV’de ana haber de sundum, sabah ve gece haberleri de. Eğitim ve sağlık programları da yaptım. Bu işi orada her yönüyle öğrenme fırsatı buldum. Yeni Asır benim için bir okuldu. Oradan ayrılma sebebim de evlenip İstanbul’a geliyor olmamdı. Müdürümün ısrarlarına rağmen eşimle "Bizim gönlümüzde İstanbul yatıyor, gitmek istiyoruz." dedik.

Eşiniz de mi televizyonda çalışıyordu?

Nişanlandığımızda Yeni Asır gazetesinde reklam bölümünde çalışıyordu. "İzmir’de çalışabileceğimiz en iyi yerde çalışıyoruz. Bundan ötesi için İstanbul’a gitmeliyiz" dedik ve hayatımızı burada kurmaya karar verdik. Önce eşim geldi. Evlendikten sonra da ben.

Yeni Asır’dayken de başörtülü müydünüz?

Üzülerek söylemeliyim değildim. Ama aklımın bir köşesinde hep örtünmek vardı. Aslında insanların başörtüsüne olan önyargılarından dolayı bunu hayata geçiremiyordum. Ben hiçbir zaman çok uç giyinen ve yaşayan bir insan olmadım. Zaten örtündüğümü duyan İzmir’deki arkadaşlarım hiç şaşırmadılar.

Ne zaman örtündünüz?

Buraya geldiğimde bir yıl iş aradım. Çok üzücüdür başvurduğum yerler ne kaydımı aldı, ne de demo çekimi yaptılar. Sadece en fazla görüşmeye çağırdılar, sonra da ihtiyaç duyunca sizi ararız dediler. Aramadılar tabii.

Birazcık benim yapımdan kaynaklanıyor galiba. Ben şuralarda şöyle eğitimler aldım, çok iyiyimdir… gibi kendimi anlatamam. "Bu halim selim kızda spikerlik havası yok" dediler galiba. Oysa bilmiyorlar ki ben o koltuğa oturduğumda başka bir Orsem oluyorum. Hiç izlenmeden, sesimi duymadan geri çevrildim. Hayal kırıklığı yaşadım. Zaten işim dolayısıyla başörtüsü takmıyordum. İş bulamayınca da 7 Mart’ta evlilik yıldönümümüzde örtünme fikrimi hayata geçirmeye karar verdim. Eşim sağ olsun olumlu yaklaştı, destek oldu. Bir ay geçti geçmedi Samanyolu Haber’in başörtülü bir spiker aradığını duydum. İnsanlar gerçekten ümitsizliğe kapılmamalılar. İlk duyduğumda gözlerim doldu. Ve buraya görüşmeye geldim. Çok kişiyle görüşmüşler. Çok yorulmuşlar. Çekim yaptılar ve "işte bu" dediler. Hatta kameraman arkadaşlar ‘siz tecrübeli gibisiniz’ dediler. ‘İzmir’de televizyonda haber sunuyordum’ deyince şaşırdılar. Bu tepkileri bana ilginç gelmişti. Hayretle. "İzmir’de sizi böyle çalıştırdılar mı?" dediklerinde anladım başörtümden dolayı böyle düşünüyorlar.

28 Şubat’tan sonra ekranların ilk başörtülü spikerlerinden biri oldunuz. Nasıl tepkiler alıyorsunuz?

İnsanlar çok teveccühte bulunuyor. Yolda durdurup beğendiklerini ifade ediyorlar. Kimi "gözlerimiz dolarak izliyoruz" diyor. "Yıllardır bekliyorduk" diyorlar. Öyle sorumluluk yüklüyorlar ki omuzlarınıza, çok ağır. İkisini de yaşamış biri olarak söyleyebilirim. Ağır bir misyon. Bütün tesettürlü bayanları temsil etme misyonunu yüklediler bana. İnsanlar çok dikkatliler, hiçbir şey gözlerinden kaçmıyor. Başörtümü bağlama şekli ve renkleri konusunda çok öneri alıyorum. Onlar da kendilerince haklı ama inanın ne kadar zor. Çünkü günlük hayatta bağladığımız şekilde ekranda bağlayamıyorsunuz, her rengi kullanamıyorsunuz. Eşarp bağlama konusunda çok tecrübeli değilim diye sponsorumuz yardımcı oluyor ama aynada gözüktüğü gibi gözükmüyor ekranda. Kamera bambaşka bir şey.

Çok ilginç bir isminiz var. Orsem ne demek?

Babamla annemin adlarının ilk hecelerinin birleşmesi. Orhan ve Sema’dan geliyor.

Neden böyle bir isim koymak istemişler?

İlk çocuklarıyım. O dönem çok isim düşünmüşler, sonra böyle bir isim akıllarına gelmiş. Küçükken hiç sevmezdim. Bir 18'ime geleyim adımı Gül yapacağım Lale yapacağım derdim. Hala çok büyük sıkıntılar yaşasam da –özellikle telefon konuşmalarında ve çoğu insan yanlış telaffuz ediyor- Şu an çok memnunum.

Aileniz hala İzmir de mi yaşıyor?

Eşim de ben de İzmirliyiz. Ailelerimiz de orada yaşıyor. Sadece ikimiz buradayız. Çocukluğum Bornova'da geçti. Gözlem yapmayı çok severim ve insanları analiz edip ona göre yaklaşırım. O yüzden temkinli ve durgun birisiyimdir. Çocukken de öyleydi. Sakin ve temkinli bir çocuktum. g.baki@zaman.com.tr

***

Ertingu, Turizm Otelcilik, Halkla İlişkiler ve İşletme mezunu. Sunuculukta ise alaylı olduğunu söylüyor.

İzmir'deki arkadaşlarım benimle gurur duyduklarını söylüyor

"Ailem çok mutlu. Çocukken ayna karşısında spikerlik oyunu oynayan kızlarını izlemek haliyle onları mutlu ediyor. Bir de yıllar sonra başörtülü bir spiker olarak ekrana çıkmış olmam onlara ayrı bir gurur yaşatıyor. Yeni Asır TV'deki arkadaşlarım da İstanbul'dan yayın yapan ulusal bir kanalda çalışıyor olmamdan dolayı gurur duyduklarını söylüyorlar."

TÜM GÜNCEL HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler