Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
13.11.2012 21:41

Taksim Projesi 8 Aydan Daha Önce Bitecek!

Taksim Projesi 8 Aydan Daha Önce Bitecek!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında çalışmaların gece gündüz sürdürüleceğini belirterek, “8 aydan daha önce biteceğini özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

Başkan Kadir Topbaş, Türkiye'nin ilk temalı park ve eğlence merkezi olan Vialand'ı basın mensuplarıyla birlikte gezdi. Burada basına mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, Taksim Yayalaştırma Projesi'yle ilgili eleştirilere yanıt verdi. Başkan Topbaş, Başbakan Erdoğan ve Bedrettin Dalan döneminde de Taksim'le ilgili projeler hazırlandığını ifade ederek, "Demek ki hafızamızda Taksim'deki meydanı yayalaştırma, trafiği yeraltına alma olgusu geçmişten beri geliyor. Bu yeni konuşulan bir şey değil. Bazı çevreler diyor ki 'bu nereden çıktı.' Geçmişten beri üzerinde kaç kez mütalaa edilen, konuşulan bir nokta. Biz burada Taksim'in sadece geçiş noktası değil, yaşanan bir nokta olmasını arzu etmekteyiz. Günlük hareketliliği içine kabul eden bir nokta. Şu anda sadece iki tane kafenin dışında orada birkaç noktanın dışında insanların beklediği, eğlendiği, bir arada buluştuğu ve yaşadığı mekanlar yok. Arzu ediyoruz ki 'Taksim'e gidiyorum, Taksim'deyiz' diyecek bir hale getiririz" diye konuştu.

Geçmişte, İstiklal Caddesi'nin Tünel ve Galata bölgesinin neredeyse ölü bir nokta olduğunu ve bugün en aktif noktalardan biri haline geldiğini dile getiren Başkan Kadir Topbaş, "Çünkü biz Tünel'e metro istasyonu getirdik, bir hareketlilik başladı, oradaki ekonomik değer çok daha farklı bir noktaya geldi. Özellikle Talimhane'nin 6-7 yıl öncesine giderseniz oradaki sıkıntıları rahatlıkla hissedebilir ve hatırlayabilirsiniz. O bölge şu anda İstanbul'un en önemli oteller bölgesi haline geldi. O oteller bölgesini Taksim'e bağlayacak olan meydana ve Tarlabaşı istikametinden Cumhuriyet Caddesi'ne giden trafik yoğunluğunu alta almak suretiyle bir yaya aksını rahatlatmayı hedefe koyduk. Şu anda hızlı bir çalışama var. İstanbul gibi kentlerde şehir şantiyeciliği vatandaşlara rahatsızlık vermeden, çok kaliteli, temiz, düzgün ve hızlı bir hizmetin yapılması lazım. Biz bu konuda hassasiyetimizi koyduk" şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin 8 ayda tamamlanacağını ifade ederek, "8 aylık bir süreyi çok daha yakına çekeceğimize inanıyorum. Buna göre tedbirler alındı, gece gündüz çalışmalar sürecek. İnanıyorum ki tamamlandığı zaman bu proje bir başarı olarak kabul edilecek ve teşekkür edileceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Taksim bölgesinin arkeolojik SİT olmadığını da belirten Kadir Topbaş, "Arkeolojik bir SİT olmadığı için, bir arkeolojik kazı hassasiyeti gerekmiyor. Öyle bir şey olsaydı bunları da düşünerek ona göre çalışma yapardık. Burası arkeolojik SİT olmadığı için kentsel SİT mantığıyla çalışacağız. Burada makineli kazı yapacağız. Koruma Kurulu'nun ifadesi buraya arkeoloji müdürlüğünden bir yetkilinin bulunması. Sayın Bakanla da görüştüm, burada belediyemizin kendi şantiyesinde iki arkeolog bulunmasını yeterli buluyorlar. Bu elle kazı anlamına gelmiyor. İş gecikmeyecek. 8 aydan daha önce biteceğini özellikle ifade etmek istiyorum" dedi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Brüksel'de Kılıçdaroğlu'na Şok!
Brüksel'de Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile ortak basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ı Esed ile kıyaslamaya kalkışınca şok bir tepki ile karşılaştı.
HAS Parti'den 222 Kişi Ak Parti'ye Geçti
Başta Numan Kurtulmuş olmak üzere 222 kişi Ak Parti'ye Katıldı.
Erdoğan'ın ABD Ziyareti İptal
Başabakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Amerika Birleşik Devletlerine yapacağı ziyareti iptal edildi.
Demirtaş: 'Köprüleri Atmayalım!'
Karşılıklı sert açıklamalarla gerilen ortamı yumuşatmak için BDP eş başkanı Selahattin Demirtaş Başbakan Erdoğan'a 'Köprüleri atmayalım!' mesajı gönderdi.
Erdoğan'ın Başbakan Adayı Yalçın Akdoğan mı?
Taraf Gazetesi yazarı Mehmet Baransu Başbakan Erdoğan'ın kafasındaki Başbakan adayını açıkladı.
Erdoğan'ın Listesinde Kimler Var?
30 Eylül'deki AK Parti Kongresi öylesine önemli ki 50 kişilik listenin içinde Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, bakanlık şifreleri de olacak.