Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
21.09.2012 13:39

Türkiye Kendi Uydusunu Fırlatacak!

Türkiye Kendi Uydusunu Fırlatacak!
Bilim,Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Nihat Ergün Türkiye'nin 7-8 yıl içinde kendi uydusunu uzaya fırlatacak teknolojiyi üreteceğini söyledi.

Bakan Ergün bu yıl Aralık sonunda Çin'de fırlatılacak olan ve Türkiye'nin üretimi olan Göktürk 2 uydusu ile dünyanın her yerinden görüntü alır hale gelineceğini söyledi. Geçen yıl fırlatılan Rasat uydusunun 7.5 metrekarelik bir çözünürlükte görüntü aldığını ifade eden Ergün yeni uydunun 2.5 metrekarelik bir çözünürlük sağlayacağını hedeflerinin de şuan ABD ve Rusya'da bulunan 20 santime 20 santimlik çözünürlük sağlayan uyduyu fırlatmak olduğunu belirtti. Bu hedefe Türkiye'nin 7-8 yıl içinde ulaşabileceğini ifade eden Ergün fırlatma teknolojisi üzerine de yol aldıklarını söyledi. Ergün şöyle konuştu: "Bu teknoloji tarımda ürünlerin takibinden tutun askeri alana (Terör derdimiz inşallah o zamana kadar kalmaz ama) kadar bir çok alanda önümüzü açacak. Şimdi bu bilgiyi bize, bu uydulara sahip olanlar vermiyor. Kendiniz üretmeniz gerekiyor. Bunların hepsi TÜBİTAK çatısı altında geliştiriliyor."

SEYİR FÜZESİ MENZİLİ 500 KM'YE ÇIKARACAK
250 km menzilli Seyir füzesi çalışmasına değinen Bakan Ergün, radara yakalanma ihtimali çok az olan bu füzelerde seri üretime başlandığını ve menzili 500 km'ye çıkarmak için çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Bakan Ergün, TÜBİTAK'ın kriptolu (şifreli iletişim) haberleşme için yazılım geliştirdiğini belirtirken bu yazılımın kamuda kullanılacağını ve özel sektöre de satılabilme imkanı olduğunu ifade etti.

2.500 LİRAYA İCAT MI YAPILIR!
Türkiye'nin teknolojide bugüne kadar arka planda kalmasının altında yatan nedenlerden birini Bakan Ergün'ün sözleriyle size aktaracağım: "Lütfen yazın da bunu değiştirilsin. Üniversitelerde öğretim üyelerinin gerçekten çok iyi potansiyeli olan çocukların maaşları hiç iyi değil. İstanbul Teknik Üniversitesi'ne ilk 500'de girmiş bir öğrenci var. Biz de bunu devlet olarak Amerika'ya yüksek lisansa Boston'da Northeastern Üniversitesi'ne, Massachusetts Üniversitesi'nde de doktoraya göndermişiz mühendislik alanında. Yani iyi bir beyin var çocukta. Şimdi kural şu: 1 yıl bursa 2 yıl hizmet. 6 sene yüksek lisans ve doktorası sürmüş çocuğun, 12 sene Türkiye'de bir üniversitede hocalık yapacak, gelmiş başlamış yapmaya, şimdi yardımcı doçent olmuş. Dedim ki kaç para alıyorsun bana bir söyle. 2 bin 500 lira alıyor. Şimdi bu çocuk geçinemediği için üniversitesinde akşam öğretiminde de ders vermeye gidiyor, hadi 1.000-1.500 de oradan geliyor ama günü ders vermekle geçiyor. Peki böyle araştırmaya vakti kalır mı bu adamın! Hayır."

Peki ne yapılması gerekiyor? Bakan Ergün bakın şöyle yanıt veriyor: "Şimdi YÖK Kanunu gelecek, hazırlık yapıyorlar. Bu tür unsurların çözümüne dair birtakım şeyler koyalım yasaya biraz tartışılsın kamuoyunda. Yoksa bu çocukları hep kaçıracağız."

Habertürk

 

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Demirtaş Hakkında Soruşturma Açıldı!
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dokunulmazlığının kaldrılması talebini de içeren soruşturma başlatıldı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.