Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Güncel Haberler
13.09.2012 10:20

Türkler ve Kürtler Birlikte Yaşamaktan Memnun

Türkler ve Kürtler Birlikte Yaşamaktan Memnun
BİLGESAM'ın ülke genelinde yaptığı araştırmaya göre ne Türkler ne de Kürtler ayrılık istemiyor. Halk birlikte yaşamaktan memnun. Terörün durdurulmasını istiyor.

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin Kürt meselesi, terörle mücadele ve demokratik açılım gibi konularda hazırladığı raporda çarpıcı sonuçlar yer aldı. Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (BİLGESAM) Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı'ya göre PKK'nın son dönemdeki eylemleri, Kürtlerden daha çok Türklerdeki ayrışma düşüncesini yükseltmeyi ve Türkleri bu konuda tahrik etmeyi hedefliyor. Tüm bu veriler, Kürt meselesi, BDP ve PKK hakkında yazan bazı yazarların Kürtlerde ayrışma duygusunun yüksek olduğu yönündeki yorumlarının bilimsel bir çalışmaya dayanmadığını gösteriyor. Ayrıca Kürtler arasında ayrılıkçı düşüncenin iddia edilenin aksine zayıf olduğunu ve Kürtlerin Türklerle birlikte yaşamaya olan teveccühünün oldukça güçlü olduğunu ortaya koyuyor.

Zaman'ın haberine göre, ankette katılımcılara sorulan önemli bir soru da bölgede yürütülen operasyonlarla ilgili. 'Operasyonlar, halkın güvenliği için gereklidir ve devam ettirilmelidir.' görüşüne destek oranı Türkler arasında yüzde 94 iken Kürtler arasında bu rakam yüzde 64'lerde. "Uludere'de kaçakçılık yapan köylülerin bombalanması, devlet ve güvenlik birimleri için bir zafiyet göstergesidir." ifadesine Kürtler arasında her üç kişiden ikisi katılıyor. Türkler arasında her üç kişiden ikisi Kürtlerin aksine bu olayı bir zafiyet olarak görmüyor.

KCK tutuklamaları konusundaki toplumsal algılar ise çalışmada iki farklı soru ile ölçülüyor. 'KCK'dan tutuklananlar, KCK ve PKK amaçları için çalışan kişilerdir' görüşü Türkler arasında yüzde 88 iken bu sayı Kürtler arasında yüzde 71 düzeyinde. KCK tutuklamalarını destekleme oranı ise Türkler arasında yüzde 83, Kürtler arasında yüzde 61 seviyesinde. Bulgular, KCK tutuklamalarının desteklenmesi konusunda sadece Türkler arasında değil Kürtler arasında da önemli bir mutabakatın olduğunu gösteriyor. 'Demokratik açılım süreci ile birlikte farklı etnik grupların hak ve özgürlüklerinde önemli gelişmeler sağlandı' görüşü ise Türk ve Kürtler arasında yüzde 40 düzeyinde. Demokratik açılımın gerekliliğine inanç, Kürtler arasında yüzde 75, Türkler arasında yüzde 36. Demokratik açılımın gerekliliği ve etkinliğini sorgulayan bu sorular, genel olarak değerlendirildiğinde ise şu sonuç çıkıyor: Kürtler bu sürecin gerekliliğine inanıyor. Ayrıca Kürtler sorunun çözümü noktasında devleti Türklere göre daha kararlı ve yetkin görüyor.

'Terörün Dış Desteği' başlığı altında sorulan sorularda Türkler, Kürtlere göre örgütün dış destek aldığına daha fazla inanıyor. Bunun yanında hem Türklerin hem Kürtlerin örgüte en çok destek veren ülkeler sıralaması büyük oranda örtüşüyor. İsrail, ABD ve Kuzey Irak bölgesel yönetimi, hem Türkler hem de Kürtler tarafından, yüzde 71-82 düzeyinde bir mutabakatla terörü en çok destekleyen yönetimler olarak ifade ediliyor. Esed yönetiminin PKK'yı desteklediği görüşü, her iki taraf arasında da yüzde 65-70 oranında destek buluyor.

Araştırma, terör eylemlerinin bölgede ekonomik gelişme, kalkınma ve özgürlüklere nasıl yansıdığını da ölçüyor. PKK eylemlerinin bölgenin kalkınmasını engellediği görüşü Türkler arasında yüzde 95, Kürtler arasında yüzde 88 oranında. Eylemlerin Kürtlerin özgürlük alanlarını sınırladığı görüşü de benzer şekilde Türklerde yüzde 85, Kürtlerde yüzde 83. Bu iki soruda da Türklerle Kürtlerin görüşleri önemli oranda örtüşmekte ve çok büyük bir kesim PKK eylemlerini bölgede kalkınma ve özgürlüklerin önündeki temel engel olarak görmekte.

BİLGESAM Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı'ya göre bu veriler, PKK'nın artık Kürt sorununun bir uzantısından ziyade farklı hedefler istikametinde hareket eden taşeron nitelikli bir örgüte dönüştüğünün Kürtler tarafından da tescili anlamına geliyor. Verilerle ortaya konulan tepkiler, terör örgütünün Kürtler üzerinde KCK yapılanması çerçevesinde Baas rejimleri benzeri siyasi bir tahakküm kurma stratejisinin halktaki yansıması şeklinde yorumlanabilir. Bu kapsamda, PKK terör örgütünün Kürt meselesinden farklılaşan ve tamamen ayrışan bir sorun haline geldiği de ifade edilebilir.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
66 Günde 1123 Terörist Öldürüldü
22 Temmuz’dan bu yana PKK hedeflerine yönelik K.Irak ve yurtiçinde gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 1123 terörist öldürüldü. 900'ün üzerinde terörist de yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Kuzey Irak'a Operasyon: 40 Terörist Öldürüldü!
Dağlıca'daki hain pusu sonrası TSK'nın Kuzey Irak'a düzenlediği hava opreasyonlarında 40 PKK'lı teröristin öldürüldüğü bildirildi.
Dağlıca'da 73 Terörist Öldürüldü!
Dün Dağlıca saldırısı sonrası TSK'nın bölgede başlattığı operasyonlar da PKK'ya büyük darbe vuruldu. Daha önce basına yansıyan çembere alınan 250 teröristen 73'ü öldürüldü. 25'i ise sağ olarak yakalandı. Kalan 150 teröristin ise Irak tarafı ile bağlantısı kesildi. Operasyonlar sürüyor.
Genelkurmay Açıkladı: 16 Asker Şehit!
Genelkurmay Başkanlığı Türkiye'nin üzüntü ve merakla beklediği açıklamayı yaptı. Dağlıca'da 16 asker şehit oldu, 6 asker de yaralandı.