Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Kültür / Sanat Haberleri
13.08.2012 22:33

İngiltere'ye Kaçırılan Çini Hat Türkiye'de

İngiltere'ye Kaçırılan Çini Hat Türkiye'de
Kültür Bakanlığı, Bursa'daki Sinan Paşa Camii'nden kaçırılarak İngiltere'ye götürülen tarihi eseri geri getirdi

Bursa'nın Yenişehir ilçesindeki Sinanpaşa Camisi'nden 2002 yılındaki soygunda çalınan ve İngiltere'ye götürülen 34 parça çini Türkiye'ye getirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlediği basın toplantısında, Sinanpaşa Camisi'nden 2002 yılında gerçekleştirilen soygunda çalınan ve kısa süre önce Türkiye'ye getirilen 34 parça çiniyi tanıttı.

Günay, ''Bu eser bir pencere üzeri süslemesi ve Kuranı Kerim'deki Haşr Suresi'nin 23'üncü ayetinden bir parçayı içeriyor. Yüce Allah'ın bazı sıfatlarını içeriyor ki son derece önemli, değerli bir çalışma'' dedi.

Ülkeye iadesi gerçekleştirilen eser sayısının 1993-2002 yılları arasında 863, AK Parti'nin iktidarda olduğu yaklaşık 10 yıllık dönemde ise 4 bin 67 olduğunu ifade eden Günay, bu eserlerin de 3 bin 312'sinin kendi bakanlığı döneminde Türkiye'ye iade edildiğini söyledi.

Göreve geldiği tarihten bu yana Türkiye'ye iade edilen eserlerden 2 bin 293'ünü çeşitli dönemlere ait altın, gümüş ve bronz sikkeler, kalan bin 19'unu ise yasa dışı yollarla yurt dışına götürülen heykeller, antik tıp aletleri, mezar stelleri, çiniler, çeşitli seramik, metal ve taş arkeolojik eserlerin oluşturduğunu anlatan Bakan Günay, geçmişte bazı camilerden çalınan eserlerin geri getirilmesiyle ilgili çalışmalara da dikkati çekti.

''ESERLERİN GELMESİNİ İSTEMEYEN LOBİLER VAR''

Yurt dışına haksız biçimde, yasa dışı yollarla götürülen eserlerin ülkeye kazandırılması çalışmalarının içerde ve dışarda çeşitli yansımalar yarattığını belirten Günay, bir müzeyle ilgili son zamanlarda yapılan haberlerin dışardaki küçümseme, ayak direme kampanyasına katkı yaptığına dikkati çekti.

Günay, ''1980-95 arasında bir müzede yaşanan talihsizlikler sanki yeni yaşanmış gibi medyaya bugünlerde haber oldu ve Türkiye'ye eser vermemekte direnen, kampanya yapmaya çalışan ülkeler, bu eskimiş haberi yeniymiş gibi alıntı yaptılar ve yeniden yayınladılar'' diye konuştu.

Ülkede yurt dışına çıkarılan eserlerin Türkiye'ye gelmesini istemeyen bazı lobiler olduğunu vurgulayan Günay, bunun yanında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında kendileriyle işbirliği yapanlar da bulunduğunu kaydetti.

SİNANPAŞA CAMİSİ'NDEN ÇALINAN ÇİNİLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu dikkatinin bilinir hale geldiğini ifade eden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu çerçevede biz daha önce yine Yenişehir Sinanpaşa Camisi'nden çalınan bir başka eserin peşine düştük. Bu eser bir pencere üzeri süslemesi ve Kuranı Kerim'deki Haşr Suresi'nin 23'üncü ayetinden bir parçayı içeriyor. Yüce Allah'ın bazı sıfatlarını içeriyor ki son derece önemli, son derece değerli bir çalışma bu. Bunu özel olarak bu Ramazan ayı içinde gerçekten yurtsever bazı arkadaşlarımızın çok özel katkılarıyla resmi mercilerin tamamen dışında takip ettik. Bir biçimde konudan bilgi sahibi oldum. Bir anlamda bu arkadaşlarımız, yurtsever Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve biz özel takiple bu önemli levhayı Türkiye'ye alıp getirmeyi başarabildik.''

Günay, eserin Kadir Gecesi öncesinde Türkiye'ye getirilmiş olmasından duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

''PUZZLE GİBİ BİR ARAYA GETİRİLDİ''

Eserin Türkiye'ye parçalar halinde sandıklar içinde taşındığını, uzmanlar tarafından bir ''puzzle'' gibi bir araya getirildiğini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, eserin öncelikle Ankara Etnografya Müzesi'nde sergileneceğini bildirdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Haşr Suresi'nin 23'üncü ayetinin eser üzerindeki bölümlerini okuyarak Türkçe anlamıyla ilgili bilgi de verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıklamasında, ayetin ''Selamete erdiren, emin olunan/ İman edilen, koruyup gözeten, aziz, her şeyi yaptırabilen, en yüce olan'' bölümlerinin yer aldığı belirtildi.

''İNGİLTERE'DEN GETİRİLDİ''

Bir soru üzerine eserin İngiltere'den getirildiğini bildiren Günay, bazı iddiaların aksine bunun için hiç para harcamadıklarını söyledi.

Günay, bunun gibi bir başka parçanın Körfez ülkelerine çok yüksek bir fiyatla satıldığı söylentilerine de dikkati çekti.

Bir başka soruya karşılık eserin Türkiye'ye getirilmesinin ''Polisiye tarafı olmadığını'' vurgulayan Günay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Bakanlar Kurulu toplantısı öncesi levhayı göreceğini söyledi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Bursa Mudanya'da Çıkan Orman Yangını Kontrol Altına Alındı
Bursa'nın Mudanya ilçesinde Göynüklü Mahallesi yakınlarında, çamlık alanda çıkan orman yangını 12 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı
IŞİD Bildirisine Türkiye İmza Koymadı!
Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde gerçekleştirilen IŞİD zirvesinde ortaya çıkan bildiriye Türkiye'nin imza koymadığı belirtildi.
Avrupa'da Facebook'u En Çok Türkiye Kullandı
Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook'u Avrupa'da en çok kullanan ülke olduğuna dikkat çekerek, 75 ilde fiber ağ oluşturduklarını söyledi.
Başkasının Adına Ait Hat Kullananlar Dikkat!
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), kendi adlarına abonelik sözleşmesi olmadan başkalarının adına açılmış cep telefonu hatlarını kullananlara, kullandıkları hatları üzerlerine almaları için 1 Ekim 2013'e kadar süre verildiğini açıkladı.
Davud Adyüz'den Fetih Suresi Tefsiri
Kur'ân-ı Kerim, her bir ayeti ve sûresi ile hayatı, zamanı ve insanı açıklayacak yegâne kaynaktır. Bu nedenle O'nu okumanın, anlamaya ve yaşamaya çalışmanın insan için sayılamayacak faydaları vardır.
Dünyanın Gözü Türkiye Savunma Sanayinde
Savaç uçaklarındaki bombaları akıllı hale getiren kit'i üreten dördüncü ülke Türkiye...