Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Medya Haberleri
18.08.2012 03:44

RTÜK'den Dr. Mehmet Öz'ün Reklamlarına Ceza

RTÜK'den Dr. Mehmet Öz'ün Reklamlarına Ceza
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ''African Mango'' adlı ürünle ilgili çeşitli yayın kuruluşlarına 172 müeyyide kararı verdi, gizli reklamla ilgili 216 müeyyide kararı uyguladı.

Kurul'dan yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında RTÜK Başkanı Davut Dursun'un, African Mango adlı ürünü ''zararsız'' bulduğuna ilişkin haberler üzerine açıklama yapma gereği duyulduğu belirtildi.   RTÜK'ün 2012'de African Mango adlı ürünü, Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın tüm uyarılarına rağmen endikasyon belirterek tanıtan 12 kuruluşa ceza verdiği ifade edilen açıklamada, söz konusu ürünün reklamlarını, 6112 sayılı Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu'nun, ticari iletişim hizmetlerinin yanıltıcı olmaması ve tüketicinin çıkarlarına zarar vermemesi gerektiğine ilişkin maddesine aykırı bulunduğu bildirildi.  

RTÜK kararlarından sadece ilkinin oy çokluğuyla, diğer müeyyide kararlarının başkan ve üyelerinin oy birliğiyle alındığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:   ''Oy çokluğuyla alınan ilk müeyyide kararında Üst Kurul Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, 'söz konusu ürünün risk grubunda olduğuna dair elde herhangi bir veri bulunmadığı' gerekçesiyle karşı oy kullanmıştır. Üst Kurul Başkanlığı tarafından Sağlık Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile kurulan temaslar sonucunda, söz konusu ürünlerle ilgili veri ve tespitlerin Üst Kurulla paylaşılması sağlanmıştır. Bunun sonucunda bazı gıda takviyelerinin, haricen uygulanan jel, krem, maske, şampuan ve losyonlar ile çeşitli tıbbi cihazların, kilo verdirici, cinsel performans artırıcı, sigara bıraktırıcı, hastalıkları önleyici, tedavi edici, iyileştirici etkileri olduğu iddiasıyla radyo ve televizyon yayınlarında tanıtılmasının önlenmesine yönelik önemli adımlar atılmıştır.  

Bu kapsamda 6112 Sayılı Yasanın 9/6/c maddesini ihlal eden çeşitli yayın kuruluşları hakkında 172 müeyyide kararı verilmiştir. Yasanın gizli reklamla ilgili 9/3 maddesi kapsamında da Üst Kurulca 216 müeyyide kararı uygulanmıştır. Ayrıca Üst Kurul tarafından kamuoyuna ve yayın kuruluşlarına yönelik olarak yapılan açıklamalarda, ilgili bakanlıkların yazıları ve yönlendirmeleri çerçevesinde, markaları ilan edilen ürünlerle sınırlı kalınmaksızın endikasyon belirtilerek yapılan tüm ürün reklam ve tanıtımlarıyla ilgili olarak yasal işlemler tesis edileceği ısrarla vurgulanmıştır.''

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var