Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
28.03.2012 08:30

120 STK'dan 4+4+4'e Destek Açıklaması

120 STK'dan 4+4+4'e Destek Açıklaması
Aralrında Türkiye'nin önemli sivil toplum örütlerinin de bulunduğu 120 kuruluş bir araya gelerek 4+4+4 eğitim sistemini desteklediklerini açıkladılar. STK'lar Türkiye'de 'yeni bir dönemi başlatacağı' belirtilerek, "4+4+4 ile Türk eğitim sistemi dünya standartlarına kavuşacak" denildi.

Türkiye'nin önde gelen sivil toplum kuruluşları, TBMM gündemindeki 12 yıllık zorunlu eğitim yasa tasarısını desteklediklerini açıkladı. İstanbul'da biraraya gelerek ortak açıklama yapan 120 sivil toplum kuruluşu, yeni eğitim sisteminin Türkiye'de yeni bir dönemi başlatacağını belirtti. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Başkanı (TGTV) Av. Hamza Akbulut, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihat Vardan, ASKON Başkanı Mustafa Koca, İGİAD Başkanı Şükrü Alkan ve ENSAR Vakfı Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu'nun da katıldığı ve 120 STK'nın imzası bulunan ortak açıklamayı TGTV Başkanı Akbulut okudu.

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

120 sivil toplum kuruluşu adına konuşan Hamza Akbulut, Meclis gündemine gelen 'Kademeli Eğitim Sistemi Yasa Tasarısı'nın, eğitimde yeni bir dönem başlatacağını söyleyerek, tasarıya tam destek verdiklerini açıkladı. Yasayla Türk eğitim sisteminin dünya standardına kavuşacağını belirten Akbulut, getirilmek istenen kademeli eğitimin dünyanın birçok ülkesinde uygulandığını hatırlattı. Yasanın Türkiye'ye faydalarına değinen Akbulut, düzenlemenin katsayı adaletsizliğini ortadan kaldıracağını, öğrenciye alan seçme imkanı vereceğini ve alan değiştirme işlemini herhangi bir zamanda yapabilme şansını tanıdığını belirtti.

YASADA DÜZENLEME YAPILMALI

Yasa teklifini büyük oranda doğru bulduklarını belirten TGTV Başkanı Akbulut, "Buna rağmen bazı eksikler de var" dedi. Akbulut, talep edilen düzenlemeleri şöyle sıraladı: Yaygın eğitime ikinci dört yıl ile birlikte imkan verilmeli, karma eğitimin dayatılması yerine alternatif eğitim modelleri geliştirilmeli, genel ahlaka mugayir olmamak kaydı ile kılık-kıyafet tüm aşamalarda serbest kalmalı, ders geçme esasına dayalı bir sistem getirilmeli ve müfredat milletimizin değerleri ile bağdaşır şekilde düzenlenmeli.

AKSAKLIKLAR ZAMANLA GİDERİLİR

Eğitimde 4+4+4 sistemiyle ilgili basın açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hamza Akbulut, CHP ve BDP'nin tasarıya karşı olduğunun, MHP'nin de kısmen kabul ettiğinin hatırlatılması üzerine, "Bunlar siyasi ve pratik mülahazalarla olabilir. Tam anlamıyla kendi iç siyasetleridir. Buna saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok" diye konuştu. Kademeli eğitim sistemindeki aksaklıkların neler olduğu yönünde soru sorulan Akbulut, "Zaman içinde aksaklıklar, eksiklikler giderilir. Her türlü eksiklik uygulamayla ortaya çıkar ve öyle kaldırılabilir" dedi. Akbulut, yeni düzenlemeyle İmam Hatip okullarındaki kılık-kıyafet sorununun giderilip giderilmeyeceğine ilişkin görüşünün sorulması üzerine de "Yeni düzenlemeyle çözüleceği kanaatini taşıyoruz" ifadelerini kullandı.

GÖSTERİYE İZİN YOK

12 yıllık kademeli eğitim sistemi ile ilgili 'derin kaygılar' duyan Eğitim-Sen'in yapacağını duyurduğu protesto gösterilerine Ankara Valiliği'nden izin çıkmadı. Valilikten yapılan açıklamada, KESK'e bağlı Eğitim-Sen organizesinde kamuoyunda '4+4+4' olarak bilinen düzenlemenin protesto edileceğinin ilan edildiği hatırlatıldı. Ankara'da ilgili kanun hükümlerince toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılacak yerlerin belli olduğu kaydedilen açıklamada, 'gerekçesi ne olursa olsun kanunsuz hiçbir eylemin gerçekleştirilmesinin yasal olarak mümkün olmadığı' kaydedildi. Açıklamada, kanunsuz eyleme tevessül edilmesi halinde meydana gelebilecek her türlü zarardan, eylemi düzenleyen kuruluşlar, yöneticiler ve eylemin katılımcılarının sorumlu olduğu vurgulandı.

Eğitim-Sen hep kaygılı

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesini Türkiye'nin öndegelen sivil toplum kuruluşları desteklerken, Meclis'te bugün görüşülmeye başlanacak tasarıya Eğitim-Sen'in muhalefeti sürüyor. Tasarının Meclis'te görüşüleceği bugün ve yarın, 2 günlük grev yapma kararı aldıklarını açıklayan Eğitim-Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız, bu süre içerisinde 'iş bırakacaklarını' belirtti. Yıldız'ın yazılı açıklamasında, "Grevimiz, sadece eğitim ve bilim emekçilerinin değil, toplumun önemli bir bölümünün 4+4+4 kademeli eğitim sistemi ile ilgili olarak duymakta olduğu derin kaygıların bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır" denilirken, açıklamada bu 'derin kaygılar'ın neler olduğu konusu netleştirilmedi. Yıldız'ın, velilerden çocuklarını okula göndermemelerini istemesi de dikkat çekti.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
MÜSİAD'dan Kahire Çıkarması
Ekim ayında İstanbul'da yapılacak fuarın tanıtımı için MÜSİAD heyeti Mısır'ın başkenti Kahire'ye adeta çıkarma yaptı.
MÜSİAD Derecelendirme Şirketi Kuruyor
MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, S&P'nin itibarını kaybettiğini belirterek, "Türkiye'de ilk kez bir derecelendirme kuruluşu kurma çalışmalarını başlattık. Türkiye'de ilk biz yapacağız' dedi
CHP 4+4+4 İçin Yeniden Anayasa Mahkemesine Gitti
CHP, yeni eğitim sisteminin içeriğini oluşturan ve kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen yasayı ikinci kez Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.
ASKON'dan Hükümete Raporlu Uyarı
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından hazırlatılan 'Belirsizlik Altında Kalıcı Büyüme Beklentisi Raporu' açıklandı.
Ömer Bolat: 5’li Çete BÇG’den Farksız!
28 Şubat’ta bin büyük şirketin batırıldığını anlatan eski MÜSİAD Başkanı Bolat, dönemin TİSK, TESK, TOBB, Türk-İş ve DİSK başkanlarının BÇG Başkanı ile aynı olduğunu söyledi
MÜSİAD'da Ömer Cihat Vardan'ın Yerine Nail Olpak Geçiyor!
MÜSİAD'ın 28 Nisan cumartesi günü yapılacak genel kurulunda görev süresi tamamlanan Ömer Cihat Vardan'ın yerine genel başkanlığa Nail Olpak seçilecek