Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
31.07.2013 22:58

Arakan Ramazanda da Unutulmadı!

Arakan Ramazanda da Unutulmadı!
Türkiye'de faaliyet gösteren yardım kuruluşları, Arakan bölgesinde yaptıkları çalışmalarla Müslümanların huzur dolu bir ramazan geçirmesi için büyük çaba harcıyor.

Uluslararası yardımda bulunan ülkeler listesinde 4. sırada yer alan Türkiye'de faaliyet gösteren yardım kuruluşları, Arakan bölgesinde Müslümanları ramazan ayında yanlız bırakmıyor.

Arakan eyaletinin kuzeyinde yaşayan Budist halkın saldırılarına maruz kalan Müslümanlılar, kamplardaki yardım kuruluşlarının faaliyetleriyle yaşam mücadelesini sürdürüyor. Her şartta ihtiyaç sahibinin yanında yer alan Türkiye'deki yardım kuruluşları, bu ramazan ayında da Arakanlı Müslümanların yanında yer alıyor.

İHH İnsani Yardım Derneği Güney Asya Masası Koordinatörü Eyüp Ural, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Türk şehitlerin mezarlarının ve Türk camisinin bulunduğu Mektila bölgesindeki iki kampta yardımlar yaptıklarını belirtti.

Arakan'a yakın bölgede ise 50 bin avroluk sıcak yemek ve 560 bin arvoluk ramazan kumanyası dağıttıklarını vurgulayan Ural "Arakanlı müslümanlar dağıtılan iftar paketleriyle oruç ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Yardımlarımızı daha çok Bangladeş hükümetinin desteklemediği kamplara yapıyoruz. Kumanyalarımızda soğan, sarımsak, bezelye, et, pirinç, yağ ve baharatlar yer alıyor" diye konuştu.

Ural, bölgede şu ana kadar 45 barınak yaptıklarını, 8 ailenin kalabileceği şekildeki tasarlanan barınakların sayısını 120'ye çıkaracaklarını söyledi.

Bazı bölgelerde işkence devam ediyor

İHH-AYDER Başkanı Hidayet Yılmaz ise Arakan bölgesinde 5. yetimhane açtıklarını aktardı.

Ramazan ayı faaliyetleri kapsamında bölgedeki kampları daha önce ziyaret ettiklerini ve 8 bin 500 aileye gıda kolisi dağıttıklarını belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ne yazık ki bazı bölgelerde işkence devam ediyor. Biz oradayken sığınma talebinde bulunan 40 kişilik bir aileyi geri çevirdiler. Ertesi gün bu ailenin bir çok ferdinin öldüğünü öğrendik. Orada olmaya devam edeceğiz. Kardeşlerimize pirinç, mercimek, sıvı yağ, tuz ve şekerden oluşan genel tüketim maddeleri ile bayramlık elbiseler dağıttık. Fitre ve zekatlarımızı Budizmin baskısından bunalan bu kardeşlerimizin bulunduğu bölgelere ulaştırırsak onlara en büyük bayram hediyesi olur."

Bir kişinin iftar bedeli 5 lira

Sadakataşı Derneği Genel Sekreteri Emrah Engin de Arakan bölgesinde ramazan kumanyası, iftarlık ve bayramlık dağıtımı yaptıklarını söyledi.

Müslümanlara yaklaşık bin adet kumanya dağıtımı yaptıklarını anlatan Engin, "Arkadaşlarımız bölgede faaliyetlerine devam ediyor. İftar yemekleri dağıtılıyor. Yaklaşık 5 bin kişiye iftar yemeği ulaştırdık. Bir kişinin iftar bedeli 5 lira. Çok rahat karşılayabiliriz. 'Bir El Daha Kalem Tutsun' kampanyası kapsamında okulumuz açıldı. Bölgeye girmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ekipteki arkadaşlarımız 2 gün boyunca otelde mahsur kaldılar ancak ellerinden geleni yapıyorlar" ifadelerini kullandı.

Yardımlar engelleniyor

Kimse Yok Mu Derneği Yurtdışı Yardımlar Müdürü Yusuf Yıldırım ise, Bangladeş'teki kamplarda 15 bin kumanya dağıttıklarını, 10 bin kişiye de sıcak iftar yemeği sunduklarını bildirdi.

Bölgede bir kişinin iftar maliyetinin 3 dolar olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "İftarda yöresel yemekler pişiriliyor. Çok zor şartlarda ibadetlerini yapmaya çalışan kardeşlerimiz var. Bugünlerde şiddet biraz durmuş gibi ancak yarın olmayacağının garantisi yok. Bölgeye yardım ulaştırmamıza sıcak bakmıyorlar ancak bir şekilde izinler alınıp bu insanların yardımına koşuluyor" dedi.

Dost Eli Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Seçer, bölgeye giderek Teknaf mülteci kampında yardım dağıtımı yapacaklarını dile getirdi.

Teknaf kampında 100 binden fazla insanın yaşadığını anlatan Seçer "Bölgedeki partnerimiz Dost Foundation Derneği vasıtasıyla 3 bin paket kumanya dağıtılacak. İftar yemekleri vereceğiz. 2008'den bu yana bölgeye gidiyoruz. Yardım kuruluşlarımız bölgede faaliyet gösteriyor ancak bizlerin de imkanları sınırlı. Elimizden gelen duyarlı vatandaşlarımızın yardımlarını bölgeye ulaştırmak için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
George Orwell’ın Burma Günleri
George Orwell, bugün Myanmar adıyla tanınan ülkeyi; ilk romanı Burma Günleri’de; “Her sözcüğün, her düşüncenin sansürlendiği, boğucu bir dünyaydı” diyerek anlatır
Arakan'da Müslümanların Evleri Yerle Bir Edildi
Bir İngiliz televizyon ekibi, Arakan eyaletinin başkenti Sittwe'deki en büyük Müslüman mahallesinde yerle bir olmuş evleri görüntüledi.
Sadakataşı Derneği Arakan Müslümanlarının Yanında
Kurulduğu ilk günden itibaren Arakan Mülteci kamplarında çalışmalarını sürdüren Sadakataşı Derneği 2011 yılı Ramazan ve Kurban organizasyonlarından sonra bu yıl da Ramazan programlarıyla Arakanlı kardeşlerimizin yanındaydı.
Arakan'da Müslümanlar Aç!
Youtube’a girip 'Arakan' diye aratanların karşısına akıl almaz fotoğraflar çıkıyor. Myanmar yönetimi gerek bu görüntülerin gerekse katledilen insanların sayısıyla ilgili verilerin 'abartıldığını' iddia etse de uygulandığı bilinen politikalar iddiaları yalanlamıyor, olsa olsa doğruluğuna karine teşkil ediyor. O politikaların neler olduğunu İHH’nın sitesinde yayınlanan bir rapor yeterince açık bir biçimde ortaya koydu.
İHH’dan Suriye’ye 12 Ton Gıda
Bursa İHH İnsani Yardım Derneği, 12 ton gıda maddesini hazırlayarak Suriye'li mültecilere gönderdi.
'Her Yerde Müslüman Kanı Akıyor!'
Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ''Dünyanın her yerinde oluk oluk Müslüman kanı akıyor."