Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
29.06.2012 11:17

Azınlıklara Var, MGV'ye Yok!

Azınlıklara Var, MGV'ye Yok!
80 yıl önce el konulan azınlık vakıflarının malları iade ediliyor ancak 28 Şubat dönemi'nden sonra gaspedilen milletin malından ses seda yok. Azınlık vakıflarının taşınmazları bir bir iade ediliyor.

Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı'na Şişli'de bulunan gayrimenkulleri iade edilirken, İstanbul'un en değerli yerlerinden biri olan 98 dönümlük Göksu/Panaiya Ayazması da, Kandilli Metemorfosis Hz. İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'na iade edildi. Kamuoyu, yapılan bu iadelerin ardından 28 Şubat sürecinde 166 gayrimenkulüne el konulan Milli Gençlik Vakfı'nın taşınmazlarının da geri verilmesini bekliyor.

MGV'nin suçu ne!
Konuyla ilgili Millî Gazete'ye önemli açıklamalarda bulunan AGD Başkanı Salih Turhan; "Geçtiğimiz aylarda azınlıkların mallarını iade eden Hükümet büyük çoğunluğun ortak taleplerine tercüman olan Milli Gençlik Vakfı'nın elinden alınan gayrimenkulleri için de acilen harekete geçmeli. Aynı duyarlılığı, 28 Şubat sürecinin olağanüstü şartlarının kurbanı olan MGV için de bekliyor ve el konulan gayrimenkullerin yasal yollarla gerçek sahiplerine iade edilmesini talep ediyoruz. Azınlıkların haklarını ve mülklerini iade ederken, milletin gönlünden bağışladığı mallara el koyup iade etmezseniz, bu durum milletin bağrında yara açar" diye konuştu.

Kararname yürürlüğe girdi
Azınlık vakıflarına ait taşınmazların iadesiyle ilgili 28 Ağustos 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname yürürlüğe girdi. Kararnamenin yürürlüğe girmesiyle birlikte mülkler el değiştirmeye başladı. Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı, İstanbul'daki 11 taşınmazı için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirmede toplam 7 taşınmazın Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı'na geri verilmesine karar verildi. İstanbul'un en değerli yerlerinden biri olan 98 dönümlük Göksu/Panaiya Ayazması da, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi tarafından Kandilli Metemorfosis Hz. İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'na iade edildi.

Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olan 'Azınlık Vakıflarına ait taşınmazların iadesi'yle ilgili 28 Ağustos 2011 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname, yürürlüğe girdi. Kararnameyle birlikte ve mülkler el değiştirmeye başladı. Azınlık vakıfları içinde yer alan Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı, İstanbul'daki 11 taşınmazı için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu. Yapılan değerlendirme sonucunda toplam 7 taşınmazın Bulgaristan Ortodoks Eksahlığı Vakfı'na geri verilmesine karar verdi. İstanbul'un en değerli yerlerinden biri olan 98 dönümlük Göksu/Panaiya Ayazması da, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi tarafından Kandilli Metemorfosis Hz. İsa Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı'na iade edildi.

Yapılan bu iade işlemleri 28 Şubat döneminde haksız bir şekilde taşınmazlarına el konulan Milli Gençlik Vakfı'nın durumunu gündeme getirdi. Vakfın taşınmazlarının iade edilip edilmeyeceği merak konusu oldu. Eski ismi Milli Gençlik Vakfı olan şimdi Anadolu Gençlik Derneği olarak faaliyet gösteren derneğin Genel Başkanı Salih Turhan, azınlık taşınmazlarının iade edilmesine değinerek 28 Şubat döneminde MGV'nin de el konulan 166 gayrimenkulünün iade edilmesi gerektiğini söyledi.


166 gayrimenkule el konuldu

MGV'nin Türkiye'de milli ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesi için en büyük faaliyetlere imza atmış bir vakıf olduğunu belirten Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan: "Milli Gençlik Vakfı (MGV) 28 Şubat'ın en büyük mağdurlarındandır. 875 şubesiyle gece gündüz durmadan çalışan Milli Gençlik Vakfı'nı kapatmak kimseye fayda sağlamadı. Mahkeme, şüphesiz ki, o günkü konjonktürün de etkisiyle, hukuka aykırı bir şekilde 2000 yılında MGV'yi kapatma kararı verdi. MGV mensupları Hükümet'e "temyiz ettirmeyin" ricasında bulundular.

Buna rağmen, AKP Hükümeti kararı temyiz ettirmiş ve 25.2.2004 / 957 tarihinde mahkeme bu kararı bozmuş, yeniden yapılan duruşmada 3.6.2004/232 tarihli kararla MGV'yi kapatmıştır. Ve MGV'nin 166 ayrı gayrimenkulüne el konulmuştur" şeklinde konuştu.
Derhal iade edilsin

"MGV malları, daha vakit kaybetmeden iade edilmelidir" diyen Turhan şunları söyledi: "Geçtiğimiz aylarda azınlıkların mallarını iade eden Hükümet; büyük çoğunluğun ortak taleplerine tercüman olan Milli Gençlik Vakfı'nın elinden alınan gayrimenkulleri konusunda acilen gerekeni yapmalı. Aynı duyarlılığı 28 Şubat sürecinin olağanüstü şartlarının kurbanı olan MGV için de bekliyor ve el konulan gayrimenkullerin yasal yollarla gerçek sahiplerine iade edilmesini talep ediyoruz.

Azınlıkların haklarını ve mülklerini iade ederken, milletin gönlünden bağışladığı mallara el koyup iade etmezseniz, bu durum milletin bağrında yara açar. Milletimiz bu haksızlığın giderilmesini beklemektedir. MGV malları, daha vakit kaybetmeden iade edilmelidir. Böylece büyük bir haksızlığa son verilmelidir."

 

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.