Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
29.03.2012 11:52

Başörtüsünden Dolayı Sözlü Saldırıya Uğrayan Tuğçe Sökmen'in Hukuk Zaferi

Başörtüsünden Dolayı Sözlü Saldırıya Uğrayan Tuğçe Sökmen'in Hukuk Zaferi
Geçen yıl İzmir'de başörtülü olduğu için sokakta sözlü saldırya uğrayan Tuğçe Sökmen, açtığı davayı kazandı.

İzmir'de geçen yıl genel seçimden bir gün önce CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyunda bulunan S.Ş. isimli kadın, Sökmen'i taciz etmişti. S.Ş., yolda yürüyen başörtülü kadına, "Başını açacaksın. Aç, aç!" diye bağırmış, çevredeki insanların bakışlarından rahatsız olan Sökmen, hakareti yargıya taşımıştı. Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma suçlamasıyla Karşıyaka 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonuçlandı. Üniversite mezunu olduğu öğrenilen S.Ş., 6 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geriye bıraktı.

11 Haziran 2011 tarihinde yaşanan olayda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konvoyu Karşıyaka ilçesinde seçim turu yaptığı sırada annesiyle birlikte vapurdan inip minibüs duraklarına doğru yürüyen Sökmen'e, CHP seçim otobüsünün arkasındaki kalabalıkta bulunan S.Ş., sözlü saldırıda bulundu. S.Ş. isimli kadın, Sökmen'e, "Başını açacaksın. Aç, aç!" diye bağırdı. Kendisine yapılan harekete hiçbir karşılık vermeyen Sökmen'e aynı kadın, bir iki adım gittikten sonra geriye dönüp, "Aç, aç, aç!" diye bağırmayı sürdürdü. Yaşadığı mahalle baskısı karşısında şok yaşayan Sökmen, skandal olayı yargıya taşıyarak 41 yaşındaki S.Ş.'den şikayetçi oldu. Hiç tanımadığı bir kişinin, başörtülü olduğu için kendisine bağırmasından manevi olarak çok etkilendiğini ifade eden Sökmen'in "kişilerin huzur ve sükununu bozma" suçlamasıyla Karşıya 3. Sulh Ceza Mahkemesi'nde açtığı dava sonuçlandı.

Hemcinsine sözlü saldırıda bulunan S.Ş. isimli kadın, 6 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, hükmün açıklanmasını geriye bıraktı. Kararı değerlendiren Tuğçe Sökmen, "Başörtüm sebebiyle faşizan CHP zihniyetli insanlar tarafından uğradığım saldırı sonucunda açmış olduğum davayı kazandım. Bilinmeli ki bu tür mahalle baskılarına, Türk adaleti gerekli cezayı verecektir. Zulüm ile abad olunmaz." dedi. Aynı şekilde saldırı ve tacizle tekrar karşılaşması durumunda yine hukuki yollardan bütün haklarını aramaya devam edeceğini kaydeden Sökmen, mahalle baskısıyla karşılaşanlara Türk adaletine güvenerek haklarını yargı yoluyla aramaları tavsiyesinde bulundu. Yaşadığı olayın ardından hayatını huzurlu bir şekilde sürdürmek isteyen genç kadın, İzmir'i terk etme kararı alarak İstanbul'a yerleşmiş, Zaman Gazetesi ise bu olayı, 19 Haziran 2011 tarihinde, "Mahalle baskısı yüzünden İzmir'i terk etti" başlıklı haberle duyurmuştu. Ceza alan S.Ş.'nin üniversite mezunu olduğu öğrenildi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var