Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
08.06.2012 07:21

Binlerce öğretmen Başbakana karşı yürüdü

Binlerce öğretmen Başbakana karşı yürüdü
Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'nın demeçlerinden rencide olan öğretmenler ''Öğretmene Saygı''için yürüdü

Öğretmenlere yapılan haksızlığın ifşası için, öğretmene saygının deforme edilmesine karşı çıkmak için binlerce öğretmen sessizce yürüdü.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, öğretmene saygı yürüyüşünde yaptığı konuşmada, “Bu yürüyüş, çocuğuyla, genciyle yirmi milyonu aşan bir kitleye doğrudan olmak üzere her vatandaşa hizmet sunan; mezrasından köyüne, kasabasından şehrine ülkenin farklı yerlerinde sayısı 60 bine ulaşan okulların kapısını her sabah daha iyi bir gelecek için özveriyle açan öğretmenlerimizin bütün Türkiye’ye yönelttikleri ‘saygı görmek hakkım’ haykırışıdır” dedi.
Öğretmenler, ‘Öğretmenlik aşkımız, saygı görmek hakkımız’, ‘Bütçe diye yakınma, onuruma dokunma’, ‘Hak, Hukuk, Adalet KHK Rezalet’ sloganlarıyla

Ahmet Gündoğdu, “Eğitim konusu açıldığında “eğitim en önemli meselemiz” diyerek mangalda kül bırakmayanlar, yaptıklarıyla, söyledikleriyle, öğretmene ve öğretim elemanlarına emeğinin karşılığını vermemekle öğretmeni ve emeğini değersizleştirdiklerinin, öğretmenlik mesleğinin itibarına irtifa kaybettirdiklerinin artık farkına varmalıdır” ifadelerini kullandı.

Gündoğdu, saygının bile çok görüldüğü öğretmen; öğrencilerinden “daha iyi bir gelecek”, “daha güçlü Türkiye”, “daha adil bir ülke” hedeflerinde sorumluluk almalarını istenemeyeceğini, kendisi saygıya muhtaç hale getirilen öğretmenler, öğrencilerine “insana ve haklarına saygı duymayı” ve “insan onurunu esas almayı” öğretemeyeceğini kaydetti. Öğretmenin saygıyı fazlasıyla hak ettiğini belirten Gündoğdu, “Ancak saygının kendisine çok görüldüğünü; yediden yetmişe her biri öğrencisi olan topluma, “Annenize, babanıza ve büyüklerinize saygıda kusur etmeyin” diye nasıl seslenecek” dedi.
‘Öğretmenlerin Gönlünü Fetih Projesi’ Neden Akıllara Gelmiyor

Ahmet Gündoğdu bugün gelinen noktada ülkemizin artık temel sorunlarından birisi öğretmenlere, öğretim elamanlarına ve emeklerine saygı sorunu olduğunu kaydederek, “Sınıfları akıllı tahtayla, öğrencileri tablet bilgisayarla donatmayı hedefleyen Fatih Projesinin hayata geçirildiği ülkemizde, sınıf ve öğrenci kavramlarına varlık ve anlam kazandıran öğretmenler için “öğretmenlerin gönlünü fetih projesi” neden akıllara gelmiyor. Bu tablonun sorumlusu, eğitim sistemine ve eğitim hizmetine öğretmenlerle birlikte el ele kalite kazandırması gereken Milli Eğitim Bakanı’dır. Görevi devraldığı günden bu yana beyan ve açıklamalarıyla “bilgisi yetersiz”, “çalışması isteksiz”, “hizmeti verimsiz” öğretmen kitlesi algısı üretmiştir. Yetinmemiş, yanlış bilgilendirmeyle öğretmenlerin “haftada 15 saat çalışıp yılda iki ay tatil yapan gereksiz kamu görevlileri” konumunda gösterilmesine de kapı aralamıştır. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bu tavırlarıyla bir anlamda “hak isteyen ve saygı bekleyen öğretmenler ve sendikaları olmasa Milli Eğitim Bakanlığını ne güzel yönetirim” demektedir” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı’nın icraatlarını eleştiren Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı’nın söylemlerinde, genelgelerinde, kısaca bütün iş ve işlemlerinde, okul yöneticilerini, öğretmenleri ve eğitim çalışanlarını hedef göstermek için harcadığı zamanı, öğretmenler ve diğer eğitim çalışanlarının mesleki saygınlığını korumak ve mali haklarını artırmak, eğitim çalışanlarının yetkili sendikası Eğitim-Bir-Sen’in bu yöndeki taleplerini karşılamak için harcasaydı bugün eylem değil şölen yapıyor olacaklarını söyledi.  Bakan Dinçer’in okul yöneticilerini öğrenci velilerine, öğretmenleri öğrencilere ve tüm topluma hedef gösterme anlayışını terk etmesini isteyen Gündoğdu,  “Kuruluşundan bu yana iş bırakma eylemi yapmayan Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanın kabul edilemez üslubu, Maliye Bakanının ek ödeme adaletsizliğini gidermeme inadı nedeniyle başlayan sürecin sonunda iş bırakma eylemi yapmak zorunda kalmıştır. Sayın Başbakanın eksik bilgilere dayanan öğretmenlerin çalışma ve izin sürelerine yönelik beyanları, öğretmenleri derinden üzmüştür. Milli Eğitim Bakanı Dinçer’den ümidini zaten kesen öğretmenler, Sayın Başbakanımızdan incinen yüreklerini, kırılan kalplerini onore edecek ve azalan motivasyonlarını yeniden artıracak yeni bir açıklama bekliyorlar. Eğitim çalışanlarının yetkili sendikası olarak, biz de Sayın Başbakanın bu yönde bir açıklamayı en kısa sürede yapması gerektiğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Emeğimizin Karşılığını İstemekten ve Mesleğimizin Saygınlığını Korumaktan Yılmayacağız

Ahmet Gündoğdu, bu yürüyüşün, medeniyetimizi inşa ve yeniden ihya etmenin öncüsü olan öğretmenlere yapılan haksızlığın ifşası ve öğretmene saygının deforme edilmesine karşı çıkışı olduğunu kaydetti. Gündoğdu, “Bu yürüyüş, çocuğuyla, genciyle yirmi milyonu aşan bir kitleye doğrudan olmak üzere her vatandaşa hizmet sunan; mezrasından-köyüne, kasabasından-şehrine ülkenin farklı yerlerinde sayısı 60 bine ulaşan okulların kapısını her sabah daha iyi bir gelecek için özveriyle açan öğretmenlerimizin bütün Türkiye’ye yönelttikleri “saygı görmek hakkım” haykırışıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Prostat Kanserine Karşı Çay!
Günde en az 5 fincan çay içen erkeklerin ileri evre prostat kanserine yakalanma riski azalıyor.
Başbakan'dan Öğretmen Adaylarına Müjde
Başbakan Kızılcahamam kampında öğretmen adaylarına müjdeyi verdi...
PKK'ya Karşı 4 İlde Büyük Operasyon
Beytüşşebap ve Şemdinli'ye saldırmak isteyen teröristlere asker izin vermedi. Karşı saldırı ile püskürtüldü. Çok sayıda terörist çembere alındı. Dört ilde binlerce Mehmetçiğin katıldığı dev operasyon sürüyor...
Güney Afrika'da Polis Dehşeti: 30 Ölü!
Güney Afrika'da platin madeninde çalışan işçilerin grev girişimleri kanlı bitti.
The Times:Esad'a Karşı Türkiye
İngiliz gazetesi, Esad’ın baskı ve katliamlarına karşı koyan tek devlet 'Türkiye' yorumunu yaptı...
Memur-Sen'den Arakanlı Müslümanlara Yardım
Memur-Sen'e bağlı 11 sendikanın bu yıl yapacakları iftar davetlerinin de iptal edildiğini bildiren Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, "İftar davetlerinin giderleri ve bir o kadar da kendimiz üzerimize koyarak buradaki kardeşlerimize ilk planda 200 bin lira tutarında yardım yapmaya karar verdik" dedi.