Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
27.03.2012 07:35

Bulgaristan'da Türkler Yol Kapattı

Bulgaristan'da Türkler Yol Kapattı
Türklerin yoğun olarak yaşadığı Bulgaristan'ın Kırcaali kentinde mart ay başında kapanan kurşun çinko fabrikası (OZK) çalışanları, alacakları ödenmeyince karayolunu trafiğe kapatarak protesto etti

Sabah saatlerinde bir saatliğine Kırcaali–Harmanlı yolunu kapatan işçiler fabrika sahibi Valentin Zahariev'in bir an önce maaşlarını ödemesini talep ettiler.Çalışanlarının yüzde 80'i Türk olan OZK'nin 530 kişilik personeli son 3 yıldır maaşlarını ancak protesto veya grev yaparak alabiliyor. Mart ayı başından bu yana ''teknolojik bakım yapılması'' gerekçesiyle kapalı tutulan işletmeye her gün gidip giriş kapısının önünde bekleyen işçiler maaşlarını alana kadar her gün bölgedeki yolları kapatacaklarını bildirdi.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Totü Mladenov, protestocuların yanına gelerek, OZK yönetiminin onları rehin tuttuğunu söyledi. Savcılığa suç duyurusunda bulunan Bakan Mladenov, OZK'nin çeşitli kredi kurumlarına olan tahmini borcunun 50 milyon avroya ulaştığını anımsattı. Bakan Mladenov'a sıkıntılarından ve biriken borçlarından söz eden işçiler, devletten umut beklediklerini ifade etti.

Başbakan Boyko Borisov'un da yarın Kırcaali'yi ziyaret ederek buradaki sorunlarla ilgili bilgi alacağı bildirildi.

-''Bıçak kemiğe dayandı''-

Sorunlarını AA muhabirine anlatan işçilerden Selahattin Sadık, fabrikada yaklaşık 20 yıldır çalıştığını belirterek, ''Bıçak kemiğe dayandı. Resmen açlık sınırındayız. Bakkaldaki bakiye hesabımız büyüyor. Artık borç da alamıyoruz. Çocuklarımızı okula yollayamıyoruz. Bu işletme daima iyi çalışmıştır. Son 3 yıldır onu satın alan iş adamı Valentin Zahariev'den maaşlarımızı ancak ya protesto ya da grev yaparak alabiliyoruz. Anlaşılan artık protestolar da işe yaramıyor'' diye konuştu.

Selahattin Murat adlı başka bir işçi de 23 yıldır emek verdiği işletmenin iflas ve çöküşüne üzüldüğünü belirterek, ''Baba, neden açız'' diye soran çocuklarına anlamlı yanıt da veremediğini söyledi. Murat, geçmişte tüm kenti ayakta tutan ve insanlara rahat geçim sağlayan işletmenin son 3 yılda tamamen çökertildiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bundan 3 yıl önce OTZ'de bin 500 kişi çalışıyordu. Şimdi 530 kişi kaldık. Hepimiz aç, aciz ve umutsuzuz. Burada Türk ve Bulgarlar birlikte çalışıp sıkıntı ve mutluluklarımızı da birlikte yaşıyoruz. Ancak artık dayanma gücümüz kalmadı. Avrupalıysak devletimizin arkamızda görmek istiyoruz.''

Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Birliği (KNSB) Kırcaali Bölge Başkanı İvanka Karakoleva, aylardır maaş alamayan işçilerin dayanma gücü kalmadığını ve bugün başlayan protestoların bunun açık ifadesi olduğunu söyledi.

Karakoleva, Valentin Zahariev'in mart başında işletmeyi kapatırken, sözleşmelerini iptal etmediği için çalışanların borsaya çıkıp iş arayamadıklarını bildirdi.

OTZ çalışanları son yıllarda işletmede suların kesik olduğunu, iş kıyafeti ve ayakkabılarını kendi paralarıyla aldıklarını, gerek çalışma gerek yaşam koşullarının cezaevindeki mahkumların koşullarından daha kötü olduklarını dile getirdi.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.
190 Sivil Toplum Kuruluşu Terörü Kınadı
Başkentte 190 sivil toplum kuruluşu, son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarını lanetledi.
12 Dev Adam'dan Dev Galibiyet:89-87
12 Dev Adam Avrupa Basketbol Şampiyonasında guruptaki ilk maçında 58 yıldır yenemediğimiz İtalya karşısında 89-87 galip ayrıldı.
Bir Türkiye Klasiği:1-1
A Milli Takımımız, EURO 2016 Elemeleri’nde Konya’da konuk ettiği Letonya ile 1-1 berabere kaldı.
Esed Sürgüne Gidecek İddiası
Suriye'de farklı cepheleri destekleyen Suudi Arabistan ve Rusya'nın iç savaşı bitirmek için ortak hareket kararı aldığı iddia edildi. Yeni planda Esad'ın 4 ülkeden 1'ine sürgüne gönderilmesi ve geçiş hükümeti kurulması var