Döviz Kuru Altin Fiyatlari
Gazete Manşetleri
Anket
1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

1 Kasım Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

 • Ak Parti
 • CHP
 • MHP
 • HDP
 • SP
 • DİĞER
Faydalı Siteler
 • T.C Kimlik No
 • TSK
 • SGK İşlemleri
 • Motorlu Taşıtlar Vergi Sorgulama
 • Ev Telefonu Faturası
 • Turkcell Fatura
 • Vodafone Fatura
 • Avea Fatura
 • Tren Hareket Saatleri
 • Uçak Hareket Saatleri
 • Vapur ve Feribot Saati
Alıntı Yazarlar
Siviltoplum Haberleri
31.07.2013 23:01

Cansuyu Derneği Kenya'da!

Cansuyu Derneği Kenya'da!
Dünyanın en büyük mülteci kampı olan Kenya Somali sınırındaki Dadaap’ta yaşanan insanlık dramına Cansuyu Yardımlaşma Derneği ilaç oldu.

Dünyanın en büyük mülteci kampı olan Kenya Somali sınırındaki Dadaap'ta yaşanan insanlık dramına Türkiye ilaç oldu. 650 Bin kişinin yaşadığı kampa ulaşan Cansuyu Yardımlaşma Derneği ekipleri binlerce kişiye iftar yemeği verdi.

Cansuyu Yardımlaşma Dayanışma Derneği, 2013 Ramazan yardım programı çerçevesinde dünyanın pek çok kriz bölgesinde olduğu gibi Kenya-Somali sınırındaki Dadaap'ta da acil insani gıda yardımı programı gerçekleştirdi. 650 Bin Somali vatandaşı mültecinin yaşadığı kampa ulaşan Cansuyu ekipleri, ilk etapta 10 Bin kişiye iftar yemeği verdi.

KAMPTA İNSANLIK DRAMI YAŞANIYOR

Cansuyu Kenya - Somali Yardımları Koordinatörü İsmail Mansur Özdemir yaptığı açıklamada Somali'de ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerce desteklenen istikrarsızlaştırma programına ve dış destekli iç çatışmalar nedeniyle kitlesel büyük göçlere işaret ederek; "Şu anda İslam tarihinin ve Afrika'nın kadim medeniyetlerine ev sahipliği yağmış olan Somali halkı, insanlık tarihinin en büyük göç hareketiyle karşı karşıyadır. Yakın ülkeler Etiyopya, Cibuti ve Kenya da büyük kitlesel göçler nedeniyle vatanlarından uzak kalan Müslüman Somali Halkı sadece Kenya da 650 Bin kişilik DADAAP kampı yanında Kenya'nın içlerindeki şehir ve kırsalda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Uluslararası Yardım Programlarına muhtaç olan kampın civarı tarım ve benzeri hiçbir faaliyete imkân sağlamayan ve yabani hayvanların yaşam alanı olan bir bölgedir. Sınırdan sürekli insan hareketi olan kampta hiçbir üretim faaliyeti yapılamadığından insanlar dış yardıma muhtaç yaşamaktadır. Ülkemiz yaşam standartları düşünüldüğünde yokluğu ifade edebilecek bir kelime bulunamaz, bölgede tam anlamıyla bir insanlık dramı yaşanmaktadır" diye konuştu.

TÜRKİYE MÜLTECİLER İÇİN ÖZEL ANLAM İFADE EDİYOR

Derneğin 10 Bin kişiye iftar verdiğini ifade eden Özdemir; "Ramazanda iftar ve sahur sofralarını süsleyecek temel tüketim maddelerinin olduğu gıda paketlerini alan kamp sakinleri, dağıtımın ardından iftariyelerini alarak evlerinin yolunu tuttular. Kamp halkının yollara çıkarak beklediği Cansuyu heyetinin yaptığı yardımları alan insanlar büyük bir mutluluk içinde Türk halkına teşekkür ve selamlarını gönderdiler. Türkiye'nin tarihsel rolü ve İslami kimliği nedeniyle bölge halkında özel bir yeri bulunmaktadır. Yapılan yardımların bu nedenle maddi etkisi yanında çok önemli sembolik değeri de bulunmaktadır" dedi. Cansuyu ekipleri, yaşanan savaşlarında etkisiyle dünya halklarına küskünleşen Somali halkının Türkiye'nin kendilerini unutmadığını ve özellikle Cansuyu'nun çok özel bir anlamının olduğunu ifade ettiler.

Yorumlar
Yorum Yaz
500 karakter kaldı...
İlişkili Haberler
Japonya'da Büyük Sel Felaketi!
Şiddetli yağışlar, Japonya genelinde sel ve heyelana yol açtı. Taşan Kinugava nehri, 65 bin nüfuslu Joso kentini sular altında bıraktı. On binlerce kişi tahliye edildi.
Hatay Rayhanlı'da Feci Kaza!
Hatay’da inşaat işçilerini taşıyan kamyonetin takla atması sonucu meydana gelen kazada 6 işçi hayatını kaybetti, 25 işçi yaralandı.
Cizre'de 32 Terörist Öldürüldü
Cizre'deki operasyonlarla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok'un verdiği bilgiler olayın gerçek yüzünü gözler önüne serdi.
Tüm Olumsuzluklara Rağmen Büyüyoruz!
Ülkemiz tüm namüsait şartlara rağmen beklenden daha yüksek büyüme gerçekleştirdi.Türkiye İstatistik Kurumu 2. çeyrekte yüzde 3,8 büyüdüğümüzü açıkladı.
Şemdinli'de 7 Terörist Öldürüldü!
Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki ormanlık alanda terör örgütü PKK mensubu 7 kişinin cesedi bulundu.
Hürriyet 400 Vekil Haberinde Hatasını Kabul Etti
Hürriyet gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın '400 vekil' tartışmasıyla ilgili sözlerinin internet sitesinde "400 vekil çıksaydı Dağlıca olmazdı" şeklinde verilmesinin hata olduğunu kabul etti. Hürriyet hatasını kabul etti ancak ülkeyi geren kişi hakkında işlem yapılıp yapılmadığını açıklamaması akıllarda soru işaretleri bıraktı.